Ölümsüzler kulübü 100 yaşında

Frank Sinatra, Aziz Nesin, Haldun Taner, Roland Barthes ve Melih Cevdet Anday’ın sizce ortak özelliği nedir? Çok düşündürmeden söyleyelim, hepsi 1915’te doğdu ve onların şerefine doğumlarının 100’üncü yılı kutlamaları düzenleniyor.

 • Aziz Nesin - 20 Aralık

  “Hayalim; küçük bir çocuğa ‘Ne kadar seviyorsun?’ dediğinde, açıp elini iki yana ‘İşte bu kadar!’ derkenki o masum sevgiyi bulmaktı” diye not düşmüştü bir kenara Aziz Nesin. İstediği olmadı ama kendi döneminde siyasi olaylardan dolayı öyle şeyler başına geldi ki “güldürürken düşündürmek” deyişi üstüne cuk oturdu. Nesin’in doğum günü etkinlikleri bir seneye yayıldı; Aziz Nesin Vakıfı sağ olsun! Yazın Depo’da yazarın fotoğrafları ve şahsi eşyalarından oluşan “Ömrüne Sığmayan Adam” adında bir sergi açıldı. Ardından bu yılki İstanbul Kitap Fuarı’nda kendisi adına etkinlikler düzenlendi. Yıl bitmeden Aziz Nesin için son etkinliği de Bursa yapıyor. Nilüfer Belediyesi, yıl sonuna kadar kütüphanelerde ve çeşitli mekânlarda Nesin’i anacak, kitap okumaları gerçekleştirecek. Yazarın kitaplarını basan yayınevlerinde de indirim var; listenizi tamamlamadıysanız elinizi çabuk tutun deriz!

 • Frank Sinatra - 12 Aralık

  Filmlerin siyah-beyaz olduğu dönemin en yakışıklısı ve yeteneklisiydi Frank Sinatra. Hayali hep ünlü olmaktı fakat bir röportajda düşlerindeki sınırı çoktan aştığını söylemişti. Bir müzik dergisi, Youtube’daki yayınlanan cover şarkıları incelemiş ve Frank Sinatra’nın parçaları da ilk 50’ye girmişti. Yani değişen jenerasyon onun ününden bir şey kaybettirmedi. Sinatra’nın her filmi ve parçası akıllarda ama “New York, New York”un yeri bambaşka... ABD’de Sinatra’nın doğumunun 100’üncü yılı anısına konsept partiler ve çeşitli konserler gerçekleştiriliyor. Özellikle de Noel partileri hazırlığındalar. Kutlamaların bir ayağı da şimdi İstanbul’da. 1960’ların unutulmaz The Rat Pack Show gösterisi, ilk kez Türkiye’de sahneleniyor. Bugün ve yarın gerçekleşecek Sinatra & Friends 100. Yıl Konseri’nde sadece Sinatra değil, Dean Martin ve Sammy Davis Jr.’dan da esintiler olacak.

 • Haldun Taner - 16 Mart

  Deneyimlerini ve hayallerini kalemine mürekkep yapan usta isim Haldun Taner, doğumunun 100’üncü yılında da unutulmadı. Zira kitapları ve tiyatrolarıyla hâlâ yaşıyor... 26-27 Kasım tarihleri arasında Pera Müzesi’nde gerçekleştirilecek Haldun Taner Sempozyumu’nun başlıklarından bazıları şöyle: Mizahla Direnme: Haldun Taner, 47’ler ve Haldun Taner’in Timsahı, Keşanlı Ali Destanı’nın Fransızca Çevirisi Üzerine Bir İnceleme, Haldun Taner Tiyatrosundan Bertolt Brecht’e Bakmak... 2 gün boyunca sadece Taner değil, tiyatro hakkında da uzun uzun konuşulacak. Sempozyumları kaçıranlardansanız size bir diğer önerimiz; Sersem Kocanın Kurnaz Karısı ya da Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım gibi eserlerini Devlet Tiyatroları’nda izleyebilirsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön