İnsan ömrü için bir sınırlama var mı? Araştırmalara göre aslında yok!

Araştırmalara göre ölüm riski aslında belirli bir noktadan sonra "çok yaşlı" insanlar için sabit kalıyor.

İnsan ömrünün sınırı yok mu?

Son araştırmalar bilim insanlarını belki de en uzun süre meşgul eden, biyolojik olarak temel bir tartışmayı yeniden ortaya çıkardı: İnsan ömrünün bir sınırı var mı?

 

Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre insan yaşamı için belki de bir sınır bulunmuyor. Öte yandan, bu bulgu diğer biyolog ve nüfus bilimciler tarafından yapılan bazı araştırmalara ters düşüyor.

 

Araştırmacılar, 105 yaş ve üzerinde olan 4000 İtalyan’ı incelemiş. Bulgulara göre bu "çok yaşlı" insanların ölüm riski belirli bir noktadan sonra sabit kalıyor. Bir insan yaşlandıkça ölüm riski bununla gitgide artıyor, özellikle 80-90 yaşlarına kadar. Fakat Sapienza Üniversitesi'nden Elisabeta Barbi'ye ve Roma Tre Üniversitesi'nden Francesco Lagona'ya göre 105 yaşına ulaştıktan sonra bir insanın bir sonraki yıl içinde ölme olasılığı %50 azalıyor.

 

Araştırmacılar, “kendi verilerinin güvenilirliğinin altını özellikle çizerek bulgularının, önceki araştırmaların sınırlamalarından bağımsız olduğunu ve çok ileri yaştaki insanlardaki ölüm oranlarının sabit kalmasına dair en iyi kanıtı sunduklarını” belirtiyorlar. Ölüm oranları gerçekten ileri yaşlarda sabit kalmaya başlıyorsa bu, teorik olarak ölümün kaçınılmaz olmak zorunda olmadığını gösteriyor.

 

Fakat tüm bilim insanları aynı sonuca varmıyor. Örneğin, New York'taki Albert Einstein Tıp Fakültesi dünyanın en yaşlı insanlarının yaşlarını analiz etmiş ve insan ömrünün maksimum uzunluğunun 115 ila 125 yıl arasında olduğunu saptamış. (Küçük bir bilgi: Tarihte en uzun yaşayan insan Jeanne Calment adında bir Fransızmış ve 1997 yılında 122 yaşında ölmüş.)

 

BIRAKINIZ RAHAT RAHAT YAŞLANALIM "İNSANIN EN BÜYÜK KORKUSUYLA HAŞIR NEŞİR OLUYORUZ" Prof. Bilgin Saydam ile Hekimin ...

“Dünyadaki nüfus verileri incelendiğinde insanların hayatta kalma olasılıklarının 100 yaşından sonra düşmeye başladığını görüyoruz” diye belirten Albert Einstein Üniversitesi araştırmacıları, 1990'lı yıllardan beri “dünyanın en yaşlı insanı” ünvanının 122 yaşından daha ileri yaştaki birine verilmediğini de ekliyor. Ayrıca araştırmacılar, 2016 yılındaki raporlarında bir insanın maksimum yaşam süresinin doğal kısıtlamalara bağlı olduğunu da belirtiyor.

 

 Kaynak: health.com

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön