Neden tahtaya vuruyoruz?

Bir şeylerin ters gitme ihtimali söz konusu olduğunda hemen bir korunma güdüsüyle elimizle yakınımızdaki bir tahtaya vururuz. Peki bunu neden yapıyoruz?

 • Bir şeylerin ters gitme ihtimaline karşı tahtaya vurma alışkanlığı aynı amaçla neredeyse dünyadaki birçok insan tarafından gerçekleştiriliyor. Peki bu nasıl oluyor? Tarih yazılmadığı zaman uçuşan bir şey haline geliyor, bu yanıyla tahtaya vurmanın tarihine de ancak herkesçe kabul edilen kimi teoriler üzerinden değinebileceğiz.

 • Kadim Pagan inanışlarına göre Tanrılar ve periler ağaçlarda yaşarlar. Bu da aslında korunma ve iyi şans dilemek için insanların neden ağaçlara vurduklarını açıklıyor. İlk vuruşta Tanrının dikkatini çekmenin amaçlandığı, ikinci vuruşta ise teşekkür edildiği söyleniyor. Böylece yalnızca kendi istekleri için talepte bulunmayıp aynı zamanda şükranlarını belirtecek kadar nazik topluluklar olduklarını da söyleyebiliriz.

 • Hristiyanlıkta da bu ‘tahta bir yüzeye dokunmak’ şeklini almıştır. Daha ziyade Hz. İsa’yla bağlantılı olan bu inanışta dokunulan tahta yüzeyin Hz. İsa’nın gerildiği çarmıhın tahta yüzeyiyle özdeş görüldüğü ve Tanırının korunması için bir çağrı niteliği taşıdığına inanılmaktadır. Bazı Hristiyanlar, kendilerini güvende hissetmek için yanlarında tahta parçası da taşırlar.

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön