Neden tahtaya vuruyoruz?

Bir şeylerin ters gitme ihtimali söz konusu olduğunda hemen bir korunma güdüsüyle elimizle yakınımızdaki bir tahtaya vururuz. Peki bunu neden yapıyoruz?

 • Bir şeylerin ters gitme ihtimaline karşı tahtaya vurma alışkanlığı aynı amaçla neredeyse dünyadaki birçok insan tarafından gerçekleştiriliyor. Peki bu nasıl oluyor? Tarih yazılmadığı zaman uçuşan bir şey haline geliyor, bu yanıyla tahtaya vurmanın tarihine de ancak herkesçe kabul edilen kimi teoriler üzerinden değinebileceğiz.

 • Kadim Pagan inanışlarına göre Tanrılar ve periler ağaçlarda yaşarlar. Bu da aslında korunma ve iyi şans dilemek için insanların neden ağaçlara vurduklarını açıklıyor. İlk vuruşta Tanrının dikkatini çekmenin amaçlandığı, ikinci vuruşta ise teşekkür edildiği söyleniyor. Böylece yalnızca kendi istekleri için talepte bulunmayıp aynı zamanda şükranlarını belirtecek kadar nazik topluluklar olduklarını da söyleyebiliriz.

 • Hristiyanlıkta da bu ‘tahta bir yüzeye dokunmak’ şeklini almıştır. Daha ziyade Hz. İsa’yla bağlantılı olan bu inanışta dokunulan tahta yüzeyin Hz. İsa’nın gerildiği çarmıhın tahta yüzeyiyle özdeş görüldüğü ve Tanırının korunması için bir çağrı niteliği taşıdığına inanılmaktadır. Bazı Hristiyanlar, kendilerini güvende hissetmek için yanlarında tahta parçası da taşırlar.

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön