Evimizi dekore ederken nelere dikkat etmeliyiz?

İç Mimar Okan Utkan, ev dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

 • Mor Mimarlık Kurucu Ortağı İç Mimar Okan Utkan evlerimizi dekore ederken dikkat etmemiz gereken konulara dikkat çekti.

   

  Evimiz aslında bizim yansımamızdır ve bizi yansıtmalıdır. Bu açıdan bakıldığında aslında evlerimizin de bir karakteri, bir duruşu olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin evimiz; alçak gönüllü, mütevazı olabildiği gibi kibirli ve kendini beğenmiş de olabilir. Mekan içindeki eşyaların biçimsel özellikleri, hakim olan renk tonları, duvardaki resim, ortamdaki ışık gibi faktörlerin bir arada oluşturduğu ortama moral ortam, bunun bizim üzerimizde ya da ruh halimizdeki etkisine de moral etki deniliyor. İşte burada amaç, kişiliğimize, yaşam biçimimize, sosyo-kültürel yapımıza ve en önemlisi ihtiyaçlarımıza uygun ve moral ortamı yüksek mekanlar yaratmak. Peki, bunu nasıl yapacağız ve nelere dikkat edeceğiz? Moda akımlar nelerdir, bunları evimizde nasıl uygulayacağız?

 • Yaşadığımız çağda farklı, özgün olmak ve bunu evimiz üzerinde uygulayarak göstermek önemlidir. Bunu yaparken ülkede ve dünyada neler yapıldığına bakmak, trendleri ya da doğru tabirle genel eğilimleri incelemek de gerekir. Ancak burada bir denge oluşturmalıyız. Bunu yaparken bize moda diye sunulan gelir geçer akımların esiri olmadan şıklığı rüküşlüğe, özeni özentiye kurban etmeden hareket etmeliyiz. Modern bir yaklaşımla fonksiyonu önceleyen, yaşam biçimimize ve zamanın ruhuna uygun seçimler yapmalıyız. 

 • Sadece güzel diye doğru ölçü olarak evimize ya da ergonomiye uygun olmayan bir koltuk seçmemeliyiz. Evlerimiz eskisi kadar büyük değil, hepimiz artık daha küçük salonlarda yaşıyor daha küçük yatak odalarına sığmaya çalışıyoruz. Burada fonksiyon öne çıkıyor. Yani ilk bakacağımız özellik işlevsellik olmalı. Seçimlerimizi bunu gözeterek yapalım, mekanın ölçü ve özelliklerini göz ardı etmeyelim. Mimaride moda değil akımlar olur, onlar da kısa dönemli değil uzun dönemde değişiklikler gösterir. Bu doğrultuda tercihlerimizin zamansız diye tabir edilebilecek daha minimalist tasarımlar yönünde olmasında fayda var. Ayrıca “Mekanın da ruhu vardır” derken burada bir olgunlaşma sürecine işaret etmek gerek, zira her güzel şeyde olduğu gibi mekan da gerçek kimliğine belirli bir yaşanmışlık ile kavuşur .

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön