Crohn hastalığı nedir?

İltihabi bir hastalık olan crohn hastalığı hakkında bilmeniz gereken her şey!

Genellikle kadınları tehdit eden Crohn hastalığı

Sindirim sistemimiz ağızdan başlayarak anüse kadar devam eden bir sistemdir. Bu sistemin sıklıkla ince bağırsak bölümünün son kısmında görülen crohn hastalığı; nedeni bilinmeyen, tamamıyla iyileşmeyen, cerrahi müdahale gerektirebilen ciddi bir rahatsızlıktır.

 

Memorial Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Behlül Baydar, Crohn hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.


Crohn hastalığını "Sindirim sisteminin herhangi bir yerinin de tutulabildiği ancak daha çok ince bağırsağın son kısmının tutulduğu; kronik, nedeni belli olmayan, bağırsak duvarının tüm kas tabakasını tutan iltihabi bir hastalık” olarak tarif eden Op. Dr. Behlül Baydar, hastalığın yüz binde 200 oranında daha çok kadınlarda, ortalama olarak 30-40 yaşları arasında izlendiğini belirtti.

 

Crohn hastalığının nedenleri nelerdir?

Crohn hastalığının nedeni bilinmese de oluşumunu genetik ve çevresel faktörlerin tetiklediği biliniyor. Hastaların birinci dereceden akrabalarında risk 14-15 kat daha fazladır; yüksek sosyoekonomik düzey ve sigara içmek de önemli faktörlerdir. Anne sütü ile beslenmenin crohn hastalığı gelişimine karşı koruyucudur.

 

Crohn hastalığının belirtileri nelerdir?

Hastalığın en yaygın belirtisi karın ağrısıdır. Şikayetlerin gösterebileceği farklılıklar ise bağırsak tıkanmaları, fistüllerin gelişöesi, inflamatuvar hastalığın agresif seyretmesidir. Kilo kaybı, ateş, çocuklarda büyüme-gelişme geriliği devamlı veya zaman zaman crohn hastalığının bulguları olabilir. Crohn hastalarının dörtte birinde bağırsak dışı hastalıklarda izlenir. Bunlar en çok deride, eklemlerde, gözde, karaciğer ve safra yollarında, böbrek ve idrar yollarında, damar kalp ve akciğerlerde olur.

 

 

Crohn hastalığının tedavisi nasıl olur?

Klinik hikaye ile birlikte yapılan endoskopik incelemede tanı konur. Crohn hastalığını tanımlayan tek başına bir test, bulgu veya işaret yoktur. Crohn hastalığını tamamen iyileştiren bir tedavi şekli olmadığından, hastalık sonucu çıkan semptomlara yönelik tedavi verilir. İlaç tedavisi hastalığın bulgularını azaltmak ve hastalığın yeniden alevlenmesini önlemek için verilir. Hastalığın alevlendiği dönemlerde özel beslenme destekleri ve önerileri verilebilir.

 

Yüzde 50-70 oranında crohn hastalarının tedavileri süresince en az bir kez cerrahi tedaviye ihtiyaç duyduklarını, genellikle agresif ilaç tedavisine cevap vermeyen, komplikasyonlar gelişen hastalarda cerrahi tedavi tercih edilir. Bazen cerrahi tedavi, ilaç tedavisine bağlı gelişen yan etki zararlarının önlenmesinde tercih edilebilir. Crohn hastalıklı çocukların yüzde 30'unda gelişme geriliği varlığı, cerrahiyi gerektirir. Cerrahi gerektiren diğer durumlar ise aniden ciddi hastalığın ortaya çıkışı (ağır iltihabi durum veya toksik tablo), ilaç tedavisinde başarısızlık, bağırsakta tıkanma olması, komplike fistüller, kanama, kanser riskidir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 313

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 1742

 • Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?
  Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?

  Süresi : 00:55 İzlenme : 1499

 • Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?
  Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?

  Süresi : 01:37 İzlenme : 3166

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 1294

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön