Sıcaklarda bu renkleri giyin

Sıcaklar yükseldikçe “Ne giysem?” sorusu daha çok önem taşıyor. Tiril tiril, havadar giysileri tercih ediyoruz, peki ne renk giymeliyiz? Siyah kıyafetlerin ısıyı çektiği miti gerçek mi acaba?

Sıcaklarda bu renkleri giyin

Yazın acaba ne giymeli, siyah mı, beyaz mı? Uzmanlar koyu renklerden yana. Herşeyden önce  koyu renk veya siyah giysiler bizi güneş yanığı ve zararlı ultraviyole ışınlarından koruyor. Koyu renk ışınları alıyor ama kızılötesi ışınları yansıtıyor ve böylece bedenimizi daha iyi koruyor.

 

Vücut tarafından verilen sıcaklık da koyu renklerle daha iyi dışarıya aktarılabiliyor. Özellikle ufak da olsa bir esinti varsa koyu renkli giysiler, sıcaklık daha hızlı dışarıya verilebildiği için daha avantajlı.

 

Açık renk kumaşlar her zaman iyi bir seçim değil

 

Buna karşın açık renkli kumaşlar vücudun sıcaklığını içeriye yansıtır, bu da vücudumuzu daha da ısıtır. Ek olarak, ısının giysilerin içinden geçmesine izin vererek bedenimizin daha hızlı ısınmasına neden olurlar.

 

Ne renk seçerseniz senin yaz günlerinde mutlaka rahat, bol giysiler giyin. Bu şekilde havanın dolaşımını sağlarsınız. Giysi ne kadar dar olursa altında o kadar ısı birikir ve vücudumuz da kendisini soğutmak için terleyemez.

 

Son olarak, uzun giysiler seçerek kendinizi ultraviyole ışınlarına karşı korumayı ihmal etmeyin.

 

Fotoğraf: flickr

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön