Hamileliğin 34. haftası

Büyüyen karnınız ayaklarınızı görüş alanınızdan çıkarmaya başladı; bebeğiniz ise bu hafta bir kavun büyüklüğüne erişti.

34. HAFTA
Gebeliğin 34. haftasında neler oluyor?

Hamileliğin 34. haftasında bebeğinizin kilosu ve gelişimi

 

Bebeğiniz şu an yaklaşık 2150 gram ve 46 cm, yaklaşık bir kavun kadar. Cildi hiç olmadığı kadar yumuşak. Merkezi sinir sistemi ve akciğerleri de olgunlaşmakta. Eğer erken doğumdan endişeleniyorsanız şunu bilin ki genelde 34-37 hafta arası doğanların hiçbir sağlık problemi olmaz. Sadece doğduklarında yenidoğan ünitesinde bir süre kalırlar ama büyük ihtimalle önemli bir sorunu olmaz.

 

 

34 haftalık bebek nasıl görünür?

 

 

Hamileliğin 34. haftasında sizde meydana gelen değişiklikler

 

Kilonuz

Eğer ortalama kiloya sahip ve tek bir bebeğe hamileyseniz 34. hafta itibariyle önerilen kilo artışı 11 ya da 12 kilodur. Bazı kadınlar bundan daha az ya da daha fazla alabilirler. Eğer ikiz taşıyorsanız şimdiye kadar biraz daha fazla almanız beklenir.

 

Hamilelikte göz sorunları

Hamileliğinizin 34. haftasında gözlerinizde birtakım belirtiler hissedebilirsiniz. Hamilelik hormonlarından dolayı son haftalarda gözlerde kuruluk, görüşün eskisi gibi keskin olmaması, miyop veya hipermetrop şikayetlerinin artması gibi durumlar görülmesi normaldir.

 

Hamileliğin 34. haftasında yorgunluk

Bu haftayla beraber yeniden yorgunluk belirtileri hissedebilirsiniz ve bu his ilk üç aylık dönemdekinden daha farklıdır. Bu yorgunluk altında olduğunuz fiziksel zorlama ve sık sık idrara çıkma, huzursuz geceler geçirmenizden dolayı gayet anlaşılır bir durumdur. Şimdi biraz yavaşlama ve doğum ve sonrası için enerji depolama zamanı. Uzun zaman oturduktan ya da yattıktan, sonra hemen kalkmayın. Ani kalkışlarda başınız dönebilir.

 

 

Hamilelikte kaşıntılar

Eğer karnınızda, kalçanızda ya da poponuzda kaşıntılı kırmızı şişlikler fark ederseniz, bunun nedeni "kaşıntılı ürtikeryal papüller” denilen zararsız ama rahatsız edici bir hastalık olabilir. Ciddi bir soruna yol açmaması için doktorunuza bunları gösterin. Gerekirse doktorunuz sizi dermatoloğa yönlendirecektir.

Hamilelikte hemoroid

Hemoroidler bağırsaklardaki varis damarlarıdır. Büyüdükçe acısı artabilir. Eğer zamanınızın çoğunu oturarak harcıyorsanız ağrılar daha şiddetli olabilir. Buz torbaları, hamamelis ve sıcak bir duş bunlara iyi gelir.

 

 

Hamilelikte gaz sorunu

Hamilelikte midede ve bağırsaklarda biriken gazdan dolayı şişkinlik ve bitkinlik hissedebilirsiniz. Gaz hissini geçirmek için, amacınız her gün küçük porsiyonlarla 6 öğün yemek olsun (veya 3 tam büyük öğün) böylece sindirim sisteminizi zorlamamış olacaksınız.

 

Vücudunuz artık bebeğinizi de beslemek için ekstra çaba harcamak zorunda, dolayısıyla metabolizmanız her zamankinden biraz daha yavaş çalışıyor. Bu durum da şişkinlik ve gaz sorunlarına neden olabilir. Gebelik beslenmenize odaklanın ve kabızlıktan kaçınmak için bol su tüketin.

 

 

Bacak krampları

Bu aralar en yoğun yaşadıklarınızdan biri bacak ağrılarınız, bunun ise 3 nedeni var; hamilelik kilosu, şişme ve yorgunluk en tepe noktasındadır. Eğer bir kasılma hissediyorsanız, soğuk bir yüzeyde ayakta durmayı deneyin.

 

Hamilelik çatlakları

Sarışınsanız ve genetik olarak çatlaklara eğiliminiz varsa, çatlağınızın olma oranı koyu renk saçlılardan (tenlilerden) daha fazladır. Ama teniniz ve saç renginiz ne olursa olsun vücut çatlaklarını önlemek için doğuma kadar az kilo almaya çalışın. Aynı zamanda karnınızı doğal yağlarla veya kremlerle nemlendirmeniz de çatlakları engellemenize yardımcı olacaktır.

Hamilelikte el ayak uyuşması ve şişmesi

Hamileliğinizin bu haftalarında el ve ayak parmaklarınızda, bileklerinizde acı, hatta uyuşukluk hissedebilirsiniz. Vücudunuzdaki pek çok organ gibi bilekleriniz de su toplamış olabilir. Bu da el bileklerinde bulunan kemikli bir kanal olan Karpal Tünel'deki basıncı artırır. Bu tünelin içindeki sinirler sıkışabilir ve bu da yakıcı bir acıya ve sersemleten bir ağrıya neden olabilir. Bileğinize sabitleyici bir şey takın veya uyurken kolunuzun altına bir yastık koyun.

 

Hamilelikte saçlar ve tüyler

Biliyorsunuz hamileyken saçınız daha hızlı uzamaya başlayacak ve daha fazla parlak olacak. Aynı şekilde, beklenmedik yerlerde de tüylerinizin normalde olduğundan daha farklı şekilde uzadığını fark edebilirsiniz. Endişelenmeyin, bildiğimiz hamilelik hormonları! Ağda yaptırmak gebelikte güvenlidir ama cildiniz her zamankinden daha hassas olduğundan dolayı normalde olduğunuzdan biraz daha dikkatli olmanız gerekecektir.

Nefesin kısalması

Hamilelik boyunca karnınız büyür de büyür ancak ciğerleriniz de aynı oranda büyümeye müsait değil, bu yüzden banyoyu ziyaretinizden sonra soluksuz kalabilirsiniz. Sol tarafınızdan uyumak gece uykunuzu rahatlatabilir. Arada sırada nefes egzersizleri yapabilirsiniz. 

 

 


Uyumada güçlük

Yaklaşan doğumdan korkmuyorsanız, öyleyse bacak krampları ve banyo yolculukları gözünüzü kırpmanıza izin vermeyecek. Kendinizi sakinleştirmek için sıcak su doldurduğunuz küvette uyumaya çalışın, bir bardak sıcak süt için veya internette gezinin ya da televizyon yerine kitap okumayı veya müzik dinlemeyi seçin.

Kolostrum sızıntısı/ Süt sızıntısı

Doğum yaklaştıkça göğüslerinizden sarımsı süt öncesi bebeğinizin ilk içeceği kolostrum sızıntısı olabilir. Sızıntı birkaç damladan fazla olmayacaktır ama eğer kendinizi rahatsız hissederseniz göğüs pedlerinden deneyin.

 

***

 

 

İpucu: Bebeğiniz hakkındaki anıları kaydedin

Bebeğiniz hakkında çok fazla umudunuz, hayalleriniz var ve her biri hatırlanmaya ve paylaşmaya değer. Bunları unutmadan önce bir mektup yazarak kaydedin. Karnınızdaki hiç tanışmadığınız o küçük komik şeyi hissedin. Sadece içinizden konuşmayın. Bebeğinizi hayalinizde canlandırmaya başlayın ve gözlerinizin önüne gelen şeye içinizden gelenleri yazın.

Hamileliğin sizin için ne ifade ettiğinden bahsedin, hayatınızın ve dünyanızın nasıl değiştiğinden de. Aşerdiğiniz yiyecekleri yazın ve bu aşermelerinizin ne kadar zamanınızı aldığından bahsedin. Bebeğinizin ismine nasıl karar verdiğinizden bahsedin. Hamileliğinizi ilk öğrendiğinizde, ilk tekmelediğinde, cinsiyetini öğrendiğinde hissettiklerinizi anlatın. Gelecekte nasıl olacağınıza dair hayallerinizi yazın (kendinizi onun salıncağını sallarken, bahçede futbol oynarken, mutfakta kek yaparken hayal edin) ve bebeğinizin geleceğinin nasıl olacağına dair hayaller kurun. Mektup içeriğini koyun ve öpücüğünüzle mühürleyin. Bebeğinize mektuplar sizin ve bebeğiniz için en değer varlığınız olacak.  

 

***

 

Gebeliğin 34. haftası ile ilgili uzman görüşü

Medicana International İstanbul Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Mehtap Derelioğlu hamileliğin 34. haftasında vücuttaki değişimleri şöyle anlatıyor:

 

 • Cilt altı yağ dokusu artan bebek artık daha tombul gözükmeye başlar. Doğumdaki yağ oranı civarındadır. Cilt altında depoladığı yağ hem ısı koruyucu hem de enerji depoladığı bölümdür. Artan cilt altı yağ dokusu ile cildi daha pürüzsüzdür.

 

 • Erkek bebekte testisler skerotumda izlenir. Ultrasonografide gözlenir.

 

 • Bu haftalardaki amnios mayi oluşan rahim kasılmalarından bebeğin basınca maruz kalmasını önler.

 

 • Oluşan bağışıklık sistemi nedeniyle bebek daha dirençlidir. Doğumdan sonra ilk anne sütünün de bağışıklık özelliği yüksek olmaktadır. Bu nedenle bebeğin doğum sonrası hemen emzirilmesi daha uygundur.

 

 • Hormonal değişimler, alınan kilolar yaklaşan doğum nedeniyle oluşan kaygılar gebenin bazen uyku düzeninin bozulmasına neden olabilir. Uykusuz geceler ve sürekli yorgunluk hali oluşabilir. Bu durumları en aza indirmek amacıyla düzenli yürüyüşler yapmak, egzersizler yapmak iyi gelecektir. Dinlenme dönemlerinde ayakları uzatmak, bacaklardaki basıncı da rahatlatır.

 

 • Psikolojik olarak beynimizdeki tüm düşüncelerde uzaklaşıp burundan nefes alıp yavaş yavaş ağızdan vererek rahatlayabiliriz. Gün içinde birkaç kez rahatlatıcı uzun solunum egzersizleri ile rahatlama olur.

 

 • Dönem dönem enerji dolu, dönem dönem yorgunluk atakları olabilir. Bazen bu dönemlerde iştahsızlık olabilir. Kimi zaman 1-2 kilo kaybı da izlenir. Gebenin açlık hissetmemesi bebeğin aç olmadığı anlamına gelmez. Bu nedenle doğuma kadar az ve sık öğünlerle bebeğin gelişimine yardımcı olmak gerekir. Hızlı kilo alan gebelerde de direk diyet olmaz. Bu dönemde beslenme düzenlenmesine gidilir. Gebelerde metabolizma bu dönemde % 25 artar.

 

 • Gebelerin bir kısmında tek taraflı kalça ağrıları olabilir. Siyatalji denilen sinir sıkışma ağrıları da artan kilolar, hormonal değişimler ve kontrolsüz hareketler ile gebelikte sık ortaya çıkar.

 

 

 

Gebeliğin 34. Haftasında Neler Oluyor? Büyüyen karnınız ayaklarınızı görüş alanınızdan çıkarmaya başladı; bebeğiniz ise bu hafta bir kavun büyüklüğüne erişti.
34. HAFTA
Facebook Yorumları
Yorumlar
57
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  04 Aralık 2018 Salı 16:22

  Merhaba ben 34 haftalık hamileyim ve canım sürekli kuru kahve istiyor ne yapmalıyım nedeni ni bilen var mı acaba

  Cevapla
 •  
  04 Aralık 2018 Salı 16:12

  Merhaba ben 34 haftalık hamileyim ve canım sürekli kuru kahve istiyor ne yapmalıyım nedeni ni bilen var mı

  Cevapla
 •  
  17 Ağustos 2018 Cuma 10:03

  Meraba 32 hafttada 1 947

  Cevapla
 •  
  21 Temmuz 2018 Cumartesi 16:11

  34 haftalık hamileyim 53 kiloyum

  Cevapla
 •  
  29 Mayıs 2018 Salı 22:13

  Ben 34 4 hamileyim bebeğin kilosu 1.700 normalmi birde pılesentada erken yaşlanma var kilo almasına neden olurmu

  Cevapla
 •  
  11 Şubat 2018 Pazar 13:42

  Onu tabi Allah bilir canım ama 9 ay on gün derler normalde kilosu ayına göre iyi bende 33hafta4 günlük falanim artık çok sabirsizlaniyoruz eşimle Rabbim hepimizi en yakın zamanda kurtarsin inşallah ne diyim

  Cevapla
 •  
  13 Ocak 2018 Cumartesi 20:59

  33 haftalik hamileyim dogum ne zamn olur 2 kilo bebek

  Cevapla
 •  
  16 Aralık 2017 Cumartesi 22:47

  Meraba 33 hafta 4 günlük hamileyim bebeğim 2000g sizce normal mi

  Cevapla
 •  
  18 Ağustos 2017 Cuma 14:08

  40 haftalık hamileyim 3600 gr doğurmak istiyorum artıkkkkkkk

  Cevapla
 •  
  28 Temmuz 2017 Cuma 09:19

  Merhaba 34 haftalik hamileyim ama bebek 10 gün öndedi bunu anlamadim ne demek

  Cevapla
 •  
  22 Haziran 2017 Perşembe 16:36

  bayramda doğarsa adını bayram koycam diyen eşim var kızlar yardım edin :)

  Cevapla
 •  
  23 Haziran 2017 Cuma 12:21

  :)) bayramda güzel isim :) isim konusu çok zor iş miş meğer << bende isim konusunda çok kararsızım doğuma kadar bulamazsam içime sinen bir isim eşime bırakcam oda nüfus memurunun adını sorarım yaz hocam der yazdırırım adamın adı ne ise bebeğe koyarız artık dedi bunlar çekilir dert değil :))

 •  
  07 Nisan 2017 Cuma 19:24

  34 haftalik hamileyim 57 kiloyum

  Cevapla
 •  
  03 Ocak 2018 Çarşamba 14:34

  nasıl insansın sen vicdansız :)

 •  
  28 Mart 2017 Salı 09:45

  bende34

  Cevapla
 •  
  06 Şubat 2017 Pazartesi 17:00

  5aylık hamileyim 52 kilodayım sizce normal mi?

  Cevapla
 •  
  11 Ocak 2017 Çarşamba 12:15

  hamilelikte oruc tutulurmu sen salak mısın

  Cevapla
 •  
  11 Ocak 2017 Çarşamba 12:14

  sacma sacma seyler yazmayın

  Cevapla
 •  
  07 Ocak 2017 Cumartesi 09:12

  ben 13 haftalık hamileyim ama geç döllenme ultrasonda 16 haftalık çıkıyo çok kafam karisti

  Cevapla
 •  
  17 Ekim 2016 Pazartesi 02:16

  35 haftadayim bebeği hareket merrill çok yavaşladı normal mi

  Cevapla
 •  
  22 Eylül 2016 Perşembe 09:35

  34 haftadaym bebeğmn hareketlrri çpk yavaşladı normslmi

  Cevapla
 •  
  20 Ağustos 2016 Cumartesi 13:34

  35 haftalık hamileyim bebeğim 2 200 gr iyice aşşağı indi baskı artıyo gittiğim doktorlar gayet iyi sağlıklı diyor normal mi?

  Cevapla
 •  
  20 Ağustos 2016 Cumartesi 13:30

  35 haftalık hamileyim bebegim 2 200 civarında kilosu var iyice aşşağı indi kendim sadrce 5 kilo aldım gittiğim doktorlar iyi sağlıklı diyor normal mi ? rahmime baskı arttı

  Cevapla
 •  
  23 Ağustos 2016 Salı 14:46

  dr'unuzu normal diyor ve siz hala soruyor musunuz?

 •  
  22 Temmuz 2016 Cuma 10:40

  Bende 34 haftalik hamileyim bebegim cok oynuyor bu sorun oldugunumu gosteriyor acaba

  Cevapla
 •  
  14 Temmuz 2016 Perşembe 12:45

  Selam ben tam 34 haftaya gwldim ancag sud yok bende birinci cocumda vardi ama az miqdarda ama simdi yok doumdan sonra olacaqmi acaba tesekkur ederim

  Cevapla
 •  
  13 Temmuz 2016 Çarşamba 16:10

  Bendede karin cevresi geriligi var 30. Haftada 1300 gr nasil doguma akdat kac kilo olur

  Cevapla
 •  
  12 Temmuz 2016 Salı 19:34

  bende 34 haftalik hamileyim

  Cevapla
 •  
  09 Temmuz 2016 Cumartesi 19:35

  Ben de 34 haftalik hamileyim oglu olucak is no mert

  Cevapla
 •  
  02 Temmuz 2016 Cumartesi 13:40

  34 haftalik hamilleyim benimde oglum olacak bu ikinci olacak hadi hayirlisi

  Cevapla
 •  
  27 Haziran 2016 Pazartesi 12:06

  32+6 haftalik hamileyim.ve maalesef Henuz tam olarak cinciyetini bilmiyorum

  Cevapla
 •  
  27 Haziran 2016 Pazartesi 07:13

  Benim oğlum olacak adı Nazmi olacak 30 günlük

  Cevapla
 •  
  19 Haziran 2016 Pazar 02:46

  Bende 34 haftalik hamileym benimde oglum olacak bu ikinci dogumum ve tup bebek adi muhammed aras olacak insallah

  Cevapla
 •  
  16 Haziran 2016 Perşembe 16:11

  Bende 34 haftalik gebeyim oglum olacaj ve sabirsizlikla bekliyorum.adi deniz olscak:)

  Cevapla
 •  
  15 Haziran 2016 Çarşamba 16:26

  34 haftalik hamileyim kiz bebek bekliyorum adı nefes su olacak kanin 9.2 doğuma kadar daha ne kadar düşer tehlikeli olur mu

  Cevapla
 •  
  10 Haziran 2016 Cuma 08:37

  Bende hamileyim oruç tutsam sakincali olurmu 34 haftalik

  Cevapla
 •  
  06 Haziran 2016 Pazartesi 16:47

  34 haftalik hamileyim bende erkek bebek bekliyorum rabbim nasip ederse tabi allah herkese anne olmayi nasip etsin isim konusunda cok dusunuyorum yardimci olur musunuz

  Cevapla
 •  
  06 Haziran 2016 Pazartesi 12:51

  Bende 34 haftalik hamileyim ismi ali mert

  Cevapla
 •  
  06 Haziran 2016 Pazartesi 03:52

  34 haftalık erkek bebisim oldu şuan kuvozde okuyan herkes sen dua bekliyorum

  Cevapla
 •  
  03 Haziran 2016 Cuma 13:21

  33 hafta 2 günlük hamileyim erkek bebek bekliyorum Rabbim herkese bebeğini sağlıklı kucağına almayı nasip etsin banada

  Cevapla
 •  
  31 Mayıs 2016 Salı 14:09

  33 haftalik hamileyim kizim olcak adida asya olcak

  Cevapla
 •  
  30 Mayıs 2016 Pazartesi 12:27

  34 haftalık hamileyim erkek bebek bekliyorum adıda ilhan ege olucak heycanla bekliyoruz hayırlısı

  Cevapla
 •  
  28 Mayıs 2016 Cumartesi 01:24

  34 haftalik hamileyim erkek bebek bekliyorum adi hamza olucak insalah cok sabırsızim bakalim hayirlisi

  Cevapla
 •  
  26 Mayıs 2016 Perşembe 14:29

  33 haftalik hamileyim erkek bebek bkliyorum ismi muhammet mirac.

  Cevapla
 •  
  19 Mayıs 2016 Perşembe 18:52

  33 haftalık hamileyim. Inşallah oğlumuz olacak ismi Nihat.:)

  Cevapla
 •  
  18 Mayıs 2016 Çarşamba 01:00

  Ben 35haftalık hamileyim benimde kısmet olursa bi oğlum olacak sizin hamileliğiniz nasıl geçiyo kızlar

  Cevapla
 •  
  05 Mayıs 2016 Perşembe 22:27

  Bende 34 haftalık hamileyim kız berra

  Cevapla
 •  
  24 Nisan 2016 Pazar 01:34

  Bende 34 haftadayim oğlum olucak kısmetse cok heycanlıyım

  Cevapla
 •  
  23 Nisan 2016 Cumartesi 16:18

  Merhaba bende 33 haftalık gebeyim ve kızım olucak asel bahar

  Cevapla
 •  
  07 Nisan 2016 Perşembe 00:22

  Ben ve bebeğim 32 haftadayız az kaldı bebeğim nilsunun gelmesine

  Cevapla
 •  
  31 Mart 2016 Perşembe 16:53

  Bende 34 haftama yeni girdim kızım olacak

  Cevapla
 •  
  14 Şubat 2016 Pazar 21:49

  Bend 34 haftalık hamileyim daha bakmadım kızmı erkekmi yani bir ay kaldı doğuma

  Cevapla
 •  
  14 Şubat 2016 Pazar 16:07

  Bende 34 Haftalık hamileyim ve oğlumun hareketleri azaldı endişe ediyorum cok

  Cevapla
 •  
  28 Ocak 2016 Perşembe 19:53

  Bende 34 haftalik hamileyim kaç kilo almanız uygundur

  Cevapla
 •  
  27 Ocak 2016 Çarşamba 10:46

  Hanımlar bende 34 haftalık hamileyim Allah'a Şükür doğumuma az kaldı eee sen gripsen sakın eee parol gibi ilaçlar içme hamile isen tmm hadi bb

  Cevapla
 •  
  30 Kasım 2015 Pazartesi 16:33

  Ben bunları istemiyorum ki

  Cevapla
 •  
  22 Mart 2015 Pazar 00:30

  herşey için teşekkürler ederim

  Cevapla
 •  
  17 Ocak 2015 Cumartesi 20:23

  qrıp oldum ne yapa bılırım

  Cevapla

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön