Anne karnındaki bebek bizi duyabilir mi?    

Bebeğin belirli bir haftadan sonra dışarıdan gelen sesleri duyabildiğini biliyoruz, peki ya duyduklarını anlayabilir mi? Yapılan araştırmalarda şaşırtıcı sonuçlar elde edildi.

Anne karnındaki bebek bizi duyabilir mi?    

Hamileliğinizde kendinize sürekli söylediğiniz bir cümle ya da bir ifade var mıydı? – ‘anı yaşa’ ya da ‘keşke erkekler de hamile kalsalar…’ gibi. Ya da takıntılı bir şekilde dinlediğiniz bir şarkı? Hamileliğiniz sırasında, böyle şeyleri defalarca söylediyseniz ya da duyduysanız eğer, bunları yeni doğan bebeğiniz de hatırlayabilir.

 

Amerika’daki Ulusal Bilim Vakfı Sosyal Davranışsal ve Ekonomik Bilimler Direktörlüğü tarafından finanse edilen bir çalışmaya göre, bebekler rahimde bilgi edinmeye, düşünüldüğünden daha erken başlıyorlar. Florida Üniversitesi'nden doç. Dr. Charlene Krueger tarafından yürütülen ve Infant Behaviour and Development dergisinde yayınlanan bir araştırma, fetüsün 34. haftada rahimde duyduklarının, öğrenmeye esin kaynağı olabileceğini kanıtladı – bir önceki araştırmada saptanan öğrenme kanıtından 3 hafta kadar öncesinde.

 

Öğrenme anne karnında başlıyor

Doğum genellikle hamileliğin 40. haftasında gerçekleşiyor. Araştırmalar, hamileliğin 38. Haftasına gelindiğinde öğrenmenin son derece belirgin olduğunu ortaya koyuyor. Krueger, erken gelişim döneminde sese maruz kalma üzerinde çalışmalar yürütüyor – özellikle de anne sesi üzerine. Krueger, Florida Üniversitesinden Cynthia Garvan ile birlikte 32 kadından, hamileliklerinin 28. haftasından 34. haftasına dek, 15 saniyelik aynı ninniyi, günde iki kez söylemelerini istediler. Anneler, 34. haftadan sonra, ninniyi tekrarlamayı bıraktılar. Süreç boyunca, 28, 32, 33, ve 34. haftalarda, doğmamış bebeklerin ninniye aşina olup olmadıklarının saptanabilmesi adına laboratuara geldiler. 36. ve 38. haftalarda ayrıca testler yapıldı.

 

Laboratuvar testleri, evde anneleri tarafından söylenen ninniyi tekrarlayan bir kadın sesini dinleyen fetüsün kalp atışlarını ölçmeyi içeriyordu. Kalp atışının hızlanması, fetüsün yeni sesleri henüz tam olarak algılayamadığı anlamına geliyordu; kalp atışının düşmesi ise, fetüsün, ninniye aşina olduğunu gösterecekti.

 

 

Bebek annesini tanıyor

Krueger ve Garvan, 34. haftada, kayıtları dinleyen fetüslerin kalp atış hızlarının düşmeye başladığını gözlemlediler. 38. haftada, annelerinin ninni söylemeyi bırakmalarından 4 hafta sonra, test sonuçları, belirgin kalp hızı düşüşü gösterdi; yani fetüsler, ninniyi hatırlıyorlardı. Aynı anda, kontrol grubundaki fetüslere, yine bir yabancı tarafından söylenen farklı bir ninni dinletildi. Doğmamış bir bebek için duyusal uyarımın ana kaynağı anne sesi olduğundan, araştırmacılar, fetüslerin aşina oldukları bir ses şablonuna mı yoksa yalnızca annelerinin seslerine mi tepki verdiklerini saptamak istediler. Bu gruba yeni bir ninni kaydı dinletildiğinde, kalp atışlarının hafifçe arttığı görüldü.

 

Krueger ve Garvan, deney grubundaki fetüslerin, ninniye tepki verdikleri, gebeliğin 34. haftasında öğrenme belirtileri gösterdikleri ve rahim içerisinde duyduklarını hatırlayabildikleri sonucuna vardılar. Araştırmanın amacı, insanların yalnızca ne zaman değil, aynı zamanda da nasıl öğrendikleri ve hatırladıkları konusundaki mevcut bilgiyi artırmaktı. Bu durum, yeni doğan yoğun bakım ünitelerindeki bebekler açısından oldukça önemli; çünkü yeni teknolojiler, prematüre bebeklerin hayatta kalma şanslarını artırıyor ve hem rahmin içindeki hem de dışındaki gelişen fetüsler için uyarım şablonlarını değiştiriyor. Hamileliğin son üç ayında süregelen gelişimin, öğrenmeyi ve hafızayı nasıl etkilediğini tam olarak anlayabilmek adına daha fazla araştırmanın yapılması gerekiyor.  

 

Bu haber neurosience.com sitesinden derlenmiştir

 

Bunları bebeğinize yapmayın!
+7
Hava sıcak olduğunda bebekler suya ihtiyaç duyar: Doğru değil. Bebeklerin, aynı çocuklar ve yetişkinler gibi suya ihtiyaçları vardır ancak suyu anne sütünden ya da yardımcı mamalardan almalıdır. Bebeklerin böbrekleri tam olarak çalışmadığı için, vücudu suyu kabul etmeye hazır değildir. Sonuç olarak da vücuttaki elektrolit ve sodyum dengesi bozulabilir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  16 Kasım 2019 Cumartesi 22:05

  Folik asit bu kader önemli oldunu şimdi bildim ????

  Cevapla
 •  
  12 Eylül 2017 Salı 00:28

  Merhaba benim 5 günüm var bulatim var baş ağrısı var karnımda hafi hafif sancılar var bunun nedeni ne olabilir bana bunu sebebi biliyorsanız cevap yazın

  Cevapla
 •  
  20 Eylül 2017 Çarşamba 11:51

  sen hami̇lesi̇n :)


 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön