Cildinizin koruyucu meleği

Her üç kadından biri hassas cilde sahip! Fazla kuruluk ya da alerjik reaksiyonlar gösteren cildinizin, bu hale nasıl dönüştüğünü ve hangi ürünlerin size iyi gelebileceğini açıklıyoruz.

Cildinizin koruyucu meleği

Semptomlar farklı şekillerde kendini dışa vuruyor: Çevresel etkenlere bağlı kaşıntılar, alerjiler, strese dayalı tepkiler, fazla acı baharat ya da alkol tüketimi... Nedenini saptamak gerçekten çok zor. Uygun bir bakımla hassas cildinize yardımcı olabilir, sorunlarını çözebilirsiniz. Doktor Caroline Debbasch bunu nasıl yapabileceğinizi anlatıyor.

Cildimizin aşırı hassas olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? Dermatologlar tarafından üzerine bazı maddeler uygulandığında veya bazı çevresel faktörlere maruz kaldığında yanma, kaşınma ve gerginlik hissiyle karşılık veren ciltler, hassas kategorisinde tanımlanır. Hassas ciltler minör dış uyarıcılara lekeyle tepki verebilir ve sinir uçlarında hassasiyet algısı fazladır. Bazı ciltler kozmetik ürünlerine de tepki verebilir. En tipik belirtileri kızarıklık, kuruluk, ısıya karşı duyarlılık, yanma ve kaşıntıdır.
 
Neden hassas veya alerjik ciltlilerin sayısı her gün artıyor? Hassas, tepki veren ve alerjik ciltler çağımızda daha çok görülüyor. Bugün kadınların %63'ü cildinin hassas olduğunu düşünüyor, ama bunların sadece %39'u dermatologlar tarafından hassas ciltli olarak kabul ediliyor. Hassas cilde sahip olduğunu düşünenlerin %56’sı çoğunlukla kuru ya da normal cilt grubunda bulunuyor. Hava ve su kirliliğinin çoğalmasıyla ortaya çıkan zararlı parçacıklar hassasiyeti arttırıyor. Ayrıca bazı gazlar arasındaki kimyasal tepkimeler(mesela egzoz dumanı), ozonun önemli bir çevresel oksidatif stres kaynağı olması da hassasiyete neden oluyor. Normal koşullarda mükemmel bariyer işlevi yapan cildimiz zayıflıyor ve dış faktörlere karşı savunmasız kalıyor. Yaşam biçimlerinin daha stresli hale gelmesi de etkili.


Hassas ciltliler nelerden kaçınmalı?

Hassiyetlerin kişiden kişiye değiştiği ve umulmadık maddelerin bile alerjiye sebep olabileceği unutulmamalı. Hassas, toleransı düşük ve alerjik cilde sahip kadınların tahriş edicilerden, özellikle lanolinden ve sabundan kaçınması, parfüm kullanımını azaltması ya da tamamen bırakması gerekiyor. Ayrıca güneş ışınlarına maruz kalma oranını en aza indirmeli. Su bile sık sık el yıkama nedeniyle cildi tahriş edebilir.

 

Hassas ciltten muzdarip olanlar temizlik ve makyajda nelere dikkat etmeli? Hassas ve alerjik cilde sahip olanlar, kozmetik madde semptomlarını en aza indirmek için özel bakımlara ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle ürünleri seçerken dermatolojik olarak test edilmiş olmalarına dikkat etmeliler. Termal suyla zenginleştirilen kozmetik ürünler, cildi yumuşattığı ve cilt tabakasının üzerinde çevresel tahriş edicilere karşı koruyucu bir tabaka oluşturduğu için tercih edilmelidir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön