8 güzellik miti

Güzellik kadınlar için öncelik olmaya devam ettiği sürece güzellik mitleri de yayılmaya devam edecek. Duyduğunuz püf noktalarını, kulaktan dolma tarifleri uygularken aslında cildinize ve kendinize zarar verebileceğinizi biliyor muydunuz?

  • Yağlı ciltlerin nemlendirici kullanması gerekmez

    Çoğu kişi kuru ciltlerin yağlı ciltlerden daha çok nemlendiriciye ihtiyaç duyduğunu düşünür fakat işin aslı yağlı ciltler de en az kuru ciltler kadar nemlendiriciye ihtiyaç duyar. Su ve sabun ya da sabun gibi köpüklü temizleyiciler ciltteki sebum dengesini bozmaya meyillidir. Yağlı ciltler sebumunu kaybettiğinde sebum üretmeye kuru ciltlerden çok daha yatkındırlar bu nedenle cildinizi her temizlediğinizde mutlaka bir nemlendirici ile nemendirin.

  • Jiletle tıraş olduktan sonra tüyler daha sert, koyu ve yoğun çıkar

    Aslında bu oldukça yaygın bir mittir. Bu mitin sebebi ise göz yanılmasından ibarettir. Vücudumuzda bulunan tüyler kökten uca incelirler. Jilet ile kesilen tüyler köke yakın bir yerden kesildiği için ilk çıkmaya başladıklarında sanki sartleşmiş gibi bir görüntü yaratır. Bunun yanında eş zamanlı kesilen kıllar aynı anda uzamaya başladığı için kılların arttığı yönünde bir ilüzyona neden olurlar. Fakat tüylerinizi bir ay kadar uzattığınızda herhangi bir artma ya da koyulaşma olmadığını görmüş olursunuz. Jilet ile ilgili şikayetler genelde jiletten kaynaklı değil jiletin yanlış kullanımından kaynaklı ortaya çıkar.

  • Yüze limon sürmek sivilcelere iyi gelir

    Limonun pH değeri cildinizin pH değeri ile uyumlu değildir. Bu nedenle cilde direk limon sürmek cildinize ve sivilcelerinize iyi gelmez aksine cildinizin sebum pH dengesini bozarak yapısına zarar verir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön