Dünyayı değiştiren 5 genç insan

Dünyamızın gidişatından endişe duyuyorsanız, cesaretleriyle hepimize ilham olarak dünyayı değiştirmeye çalışan bu 5 gencin hikâyesi size umut verecek.

 • Greta Thunberg

  2003 doğumlu ve İsveçli Greta Thunberg, her Cuma okuldan kaçıp Stockholm’deki İsveç Parlamentosu’nun önünde oturma eylemi yaparak iklim değişikliği sorununa dikkat çekmek istemişti. İlk eylemini yaptığı Ağustos 2018’den beri tüm dünyada yaklaşık bir milyon öğrenci, Thunberg’in eylemini desteklemeye başladı. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi’ne katılarak burada yaptığı konuşma ile sesini daha geniş kitlelere duyuran Thunberg, “Liderlerimiz çocuk gibi davranıyor, bu yüzden çok uzun zaman önce alınması gereken sorumluluğu bizler üzerimize almak zorundayız” demişti. İklim değişikliğinin acilen müdahale etmemiz gereken ilk sorun olduğuna vurgu yapan Greta Thunberg, “Evimiz yanıyormuş gibi hareket etmek zorundayız, çünkü aslında olan şey bu!” diyerek dünyanın farklı yerlerindeki liderlere sesini duyurdu.

 • Malala Yousafzai

  1997 doğumlu Malala Yousafzai, Taliban yönetimindeki Pakistan’da yaşayan 11 yaşında bir kız çocuğu iken, yaşadıkları zorlukları anlattığı anonim bir blog yayınlayarak dikkat çekmişti. Özellikle kız çocuklarının eğitim sorunlarına dikkat çeken Yousafzai, kısa sürede sesini milyonlara duyurmuştu. Ancak üç yıl sonra okula giderken saldırıya uğradı ve başından vuruldu. Sesini yükselttiği için rejimin tehdit olarak algıladığı Malala Yousafzai, bu olayın ardından daha da tanınır hale geldi ve mücadelesini sürdürdü ve 2014 yılında Nobel Barış Ödülü’nü alan en genç insan olarak tarihe geçti.

 • Emma González

  Şubat 2018’de ABD, Florida’daki Marjory Stoneman Douglas Lisesi’nde gerçekleşen ve 4 dakika süren bir silahlı saldırı sonrası 17 kişi hayatını kaybetmişti. Okulun öğrencilerinden 18 yaşındaki Emma González, bu olayın ardından Never Again MSD adında bir topluluk kurarak bireysel silahlanma karşıtı bir hareket başlattı. Yalnızca bir ay sonra başkent Washington’da bir konuşma yaparak dikkat çeken Emma González, ölen okul arkadaşlarının isimlerini okuduktan sonra 4 dakika boyunca sessizce durmuştu. González’in eylemleri sonrasında Florida eyaleti, ateşli silah almak için gerekli yaş sınırını 18’den 21’e çıkardı ve birçok silah için de üç günlük bekleme süresi kuralı getirdi.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön