Çok severiz biz konuşmayı

Biz kimiz?

 

Çok severiz biz konuşmayı.

 

Birinin başına bir şey geldiğinde, hayatının zorlu bir sınav döneminde olduğunda önce düşene tekme atarız, sonra yardım eli uzatırız. Yardım da belki hani… Biri yanlış bir şey yaptığında önce acımazsızca eleştiririz, saydırırız, ardından “acaba haklı mıydı” diye düşünürüz.

 

Yargısız infaza bayılırız.

 

Kimsenin hata yapmasını kabul etmeyiz. Tek seferde sileriz hata yaptı mı? Aman canım silelim gitsin ne olacak, değil mi? Bize uymayan bir davranışını gördüğümüzde geçmişine bakmadan siler atarız. Tü, kaka ilan ederiz. Gördük mü zayıf noktasını üstüne üstüne gideriz. “Senin suçun, sen yaptın, sen hak ettin, cezanı buldun” diye sayarız. Yara mı almış, canı mı yanmış çok mu üzgün? Umurumuzda mı? Zor olanı daha da zorlaştırmak en iyi yaptığımız şey!

 

Ne olacak ki? Alt tarafı üç beş kelime kullanarak yorum yazıyoruz. Yüzüne mi söylüyoruz? Sosyal medyanın, internetin klavye kahramanlarıyız çünkü. Ohhh yazıp yazıp rahatlıyoruz. Sonra da kendi hayatımıza devam ediyoruz “rahatlamış” olarak.

 

Dersini veriyoruz. Bize kalmıştı çünkü ders vermek!

 

Ölenin arkasından konuşmayı da çok severiz. Cevap hakkı yok nasıl olsa… Ne geride kalanları düşünürüz, ne ailesinin psikolojisini. Tek bir kareye göre yargılarız olan biteni. Arkasında olanları soruşturmak, araştırmak aklımıza gelmez.

 

Kimin başına kötü bir şey gelse, eski hatalarını çıkarırız ki ortaya, “işte ettiğini buldu” diyebilelim.

Hep kötüden başlarız. Art niyet tavan yapar.

Kötüyüz işte. Gerçek hayatta kötüyüz, sosyal medyada beteriz.

Ama iyi bir şey oldu mu? Bak o zaman takdir etmeyiz.

 

“Torpili vardı” deriz, “e adamına göre oynadı” yorumunu yaparız. Kötüyü hak eder her zaman, fakat iyiyi hak ettiğine inanmayız.

 

Tebrik etmeyi bilmeyiz.

Gurur duymayı zaten bilmeyiz.

Hep bir yerme çabasındayız.

 

Başkasını alkışlamak zor gelir bize. Yerden yere vurmak ne kadar kolaysa alkışlamak da bir o kadar ağır olur. Hazıra konmak isteriz. “O yaptı, ben de yapacağım” diye faydalanmaktır amacımız. Ama çalışarak başarmak geçmez nedense aklımızdan. En kolay yolu ararız.

 

Başkasında olup da bizde olmayandan nefret ederiz. Bakmaya tahammül edemeyiz. O evde neler yaşandığını bilmez, uzaktan gördüklerimizle konuşuruz. Başarıyı kıskanırız. Evet, doğru kelime kıskanmak. Biz de bir şey başarmak yerine, taklit etmeyi daha uygun buluruz. Bir de biri acı çekiyorsa, zor durumdaysa ona “ay sizi gördükçe halime şükrediyorum” diye can acıtan cümleler kurarız. Ya da “ay hayat sana güzel” valla deriz bilip bilmeden, sorup soruşturmadan.

 

Empati nedir zaten bilmeyiz. Kelime olarak anlamından bahsetmiyorum, bilmesine herkes biliyor. Peki uygulamaya gelince ne oluyor? Ne zaman kendimizi bir başkasının yerine koyup “onun yerinde olsam ne yapardım” diye geçirdik aklımızdan? Ne zaman yorum yapmadan önce iki kez düşündük aklımızdan geçenleri?

 

Sahi, biz kimiz?

Biz ne zaman bu kadar kötü olduk?

 

Ben de istemem negatif yazmayı. Ancak azıcık sosyal medyada ve birkaç dakika da gazetelerdeki haberlerin altındaki yorumlara bakmak yetiyor insanın bunları düşünmesi için.

 

Yalan mı?

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  31 Ağustos 2017 Perşembe 22:42

  Çok doğru yazmışsınız ellerinize sağlık gerçekten bir insan ne yaşamış nelerden geçmiş bilmeden yargılar hazır infazlar hazır oh iyi olmuş kendi düşen ağlamaz hak Etiler hazır insanlar çok acımasız olmuş

  Cevapla
 •  
  31 Ağustos 2017 Perşembe 15:14

  Yine harika bir yazi

  Cevapla
 •  
  31 Ağustos 2017 Perşembe 14:43

  Her kelimesine katılıyorum

  Cevapla

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 5560

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 3331

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 923

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 563

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2410

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön