Tansu Çiller modeli saç

Küçükken saçlarım uzundu. Neredeyse belime kadar. Anaokulunda bununla övündüm manitalar pervane oldu falan. O zamanlar annem sanırım Gülşen Bubikoğlu'na kafayı takmıştı. Bu yüzden saçlarım uzun kaldı. İlkokula başlamaya yakın bir zamanda bütün havamı yaratan saçlarımı "küt" kestirdi. Tansu Çiller stili!


Önde kıytırık, yalandan aristokrasi simgesi bir kakül ve kulak hizasında biten küt bir saç! Tansu Çiller saçıymış. Türk kadının modern, idealist yüzünü temsil ediyordu o zaman bu saç modeli. Şimdilerde cumhuriyetçi kadın saçı olarak röfleyle modifiye edilmiş hallerine rastlıyorum. O saç modelinden uzun bir süre kurtulamadım ne yazık ki. Ama şanslıydım. Çevremdeki birçok kızın saçı Tansu stiliydi.

 

Ve sonra sırasıyla Bendeniz saçı ve ardından bol spreyli mahallenin aslan kalecisi tarzı saç modası bunu takip etti. O zamanı ucuz atlattım. Annem Tansu'ya takılmıştı. Yapacak bir şey yoktu. Saçlarım uzunca bir süre küt ve kaküllü kaldı.  


Peki annem yıllarca "Yalan Rüzgarı" izlemiş bir kadınken benim saçlarım neden o dizideki oyuncuların saçları gibi olmadı sorarım! Doğu-Batı sentezinden beni neden mahrum bıraktın anneciğim?  Ben de isterdim havalı saçlarım olsun. Babam devreye girseydi daha havalı bir çocuk olabilirdim oysa. Babam "A Takımı"nı izlerdi mesela. Mr. T saçı yapsaydı ya! Of ne cool bi çocuk olurdum o zamanlarda. Amma velâkin cümbür cemaatin hoşuna gitmez diye yapmadılar.

 

Yıllar içinde edindiğim tecrübe ve gözlem sonunca kadınların saçlarıyla arasındaki sorunu çözdüm. Kılla yünle kafayı bozmuş bir insan cinsiyiz! Kocasına sevgilisine kızan soluğu kuaförde alır, yemeği yanar ağdacıya koşar, komşusuna kızar kaşlarını yoldurur falan filan. Hep kıl tüy. Ayıptır. Bunlara ayırdığımız zamanı ilim irfana ayrısaydık Mars’ta güneşleniyor olurduk.

 

Saç baş yoldurmayan abidik gubidik dönemsel trendlerin esiri olmadan kendi stilinizi yaratın sayın insanlar! Çoluğun çocuğun saçından uzak durun rica ediyorum. Evrende daha önemli şeyler var. Mesela suyu şişeyle alıyoruz. Bu çok daha tuhaf...

Annem ayrıca Turgut Özal'ı da severdi. Saçlarım perma yapılacak kıvamda değilmiş iyi ki...

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön