Korkmaz sönmez bir insan

Şu hayatta öğrendiğim bir şey varsa o da kimseden korkmamaktır. O da benim gibi insan, nesinden korkayım? Bir canım var, onu mu alacak? Alırsa alsın, ben yaşadığımı yaşadım, kalanı onun rezilliği. Altı üstü beş metrelik patiska, ona da bana da.

 

Üzerine gelenin üzerine gideceksin. Kimseye seninle konuşurken kaşını kaldırtmayacaksın, sesini yükselttirmeyeceksin. Kimseye kendini tehdit ettirmeyeceksin. Kimseye kendini ezdirmeyeceksin. Bir kere ezdirirsen paspas olursun, bunu bir kenara not edeceksin.

 

Karşılık vermenin bin türlü yolu olduğunu unutmayacaksın. Çetin Altan’ın milletvekiliyken kürsüde meclis başkanvekiline ettiği lafları hatırlayacaksın.

“Sizin benden yukarıda oturmanız bir marangoz hatasıdır.”

“Sözlerinizi geri alın.”

“Sizin benden yukarıda oturmanız bir marangoz hatası değildir.”

 

Dolandırıcının, düzenbazın, kan emicinin karşısında dik duracaksın. Boynun bükülmeyecek. Yoksa sırtına biner, bir daha da inmez.

 

Bu takım her şeyi kitabına uygun yapar. Yaptığı kitaba uymuyorsa kitabı değiştirir. Ama o kitap da bir gün ayağına dolanır. Kötü ya, kötülüklere doymuyor ya düşmanı bol olur. Belki bir onu doğurup emziren korur, o da hayattaysa, kolu kanadı yeterse. Ama kötünün dostu olmaz. Parayla da dost tutulmaz.

 

Öyle “Aman şimdi böyle dersem şunu yapar” diye pısıp kalmayacaksın. Değmez. İster bıçkınlaş, “Madem öyle işte böyle” de üzerine yürü, ister agâh ol de ki “Bu da geçer yahu”. Sana kimsenin buyurmasına izin verme.

 

Diyelim forsunu kullandı. Geçenlerde bir tanesi yaptı nitekim. Bir öğretmene dilenci kılıklı, eşekbaşı dedi. Sonra o öğretmen bu dünyayı bırakıp gitti. Halbuki üzülmeye ne gerek vardı. Lafı ciddiye alınacak var, alınmayacak var. Söze sözle karşılık vermenin de bazen anlamı yok. Suratına gülmek de bir seçenek, Tipitip hediye etmek de. Ağır hediyedir, ezdiğini sananın üzerinden fena geçer.

 

Eğleneceksin. Ne olursa olsun eğleneceksin. Gülmekten çekinmeyeceksin. Çünkü reziller gülünçtür. Gücü yeten rezil, gülmeni yasaklayabilir, ama vazgeçmeyeceksin. İnsanoğlu ne acayip. Birinin kendisine gülmesini yasak edince zannediyor ki o kişi ona gülmez, kimse de gülmeye cesaret edemez. Yüzüne karşı değil de arkandan, evinde, eş dost arasında, arka odada, hiçbiri değilse içinden, karnından gizli gizli gülünce de gülmüş olmuyor mu? Önemli olan gülünç olmamak.

 

Şu dünyada en büyük güç ne para, ne koltuk, ne emrine amade kalabalık. En büyük özgürlük, istediğin her şeyi yapabilmek de değil. En büyük güç, en büyük özgürlük korkmamak. Birinden, yaptıklarından, yapabileceklerinden korkmamak.

 

O zaman aklın tutulmaz, karanlıkta kalakalmazsın, mutlaka bir yol vardır bilirsin, o yolu bulursun.

 

Korkmaz sönmez bir insan. Temelsiz bir özgüven değil, gerçek.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1919

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 1837

 • Stresi nasıl yönetebiliriz?
  Stresi nasıl yönetebiliriz?

  Süresi : 02:04 İzlenme : 4100

 • Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk dizileri ve kitaplar hakkında konuşuyoruz
  Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk...

  Süresi : 30:30 İzlenme : 600

 • "Otizimde erken tanı ve eğitim çok önemli"
  "Otizimde erken tanı ve eğitim çok önemli"

  Süresi : 21:25 İzlenme : 934

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön