Sen soğanları doğra salatayı ben yaparım

Hastalıkta sağlıkta yanında olacağına söz veriyorsun ama bir gün o hastalanıyor ve sen toplantıda olduğun için yanına gidemiyorsun. Akşam televizyonda bir filme denk gelip kanepede yanına kıvrılmak geliyor içinden ama sabah yedide kalkman lazım. Sabah mırıl mırıl sarılıp biraz daha uyumak istiyorsun ama dokuzda işte olmalısın. Öyle birkaç kez gecikirsen atılırsın. O zaman ev kirasını, kredi taksitini ödeyemezsin, buzdolabına mama koyamazsın ve artık birbirinizi sevmemeye başlarsınız.

 

Bir insanı sevip birlikte bir hayat kuruyorsun ama onu günde sadece üç saat görebiliyorsun. Çocuğun oluyor, hasta oluyor, elini alnına koyup “geçti bak yok bir şey” diyemiyorsun. Ona mutlulukla hatırlayacağı çocukluk anıları bırakamıyorsun. Onun nasıl güzel güldüğünü, nasıl güzel oynadığını, senin adını ilk nasıl söylediğini göremiyorsun. Fırtınalı bir okul çıkışında sürpriz yapıp elinden tutamıyorsun.Bütün günün hastalıkta sağlıkta yanlarında olacağına yemin ettiğin ailenle değil, başkalarının yanında geçiyor.

 

Hayatımızı sevdiğimiz insanlarla geçiremeyeceksek niye yaşıyoruz? Onlara sarılmak için akşam olmasını bekleyeceksek, akşam sarılmaya çalışırken sadece hayatımızın çözülmesi gereken sorunlarını konuşacaksak, ortak hayatımız sadece problem çözmek haline gelecekse ve biz bu yüzden birbirimizden bıkacaksak niye aile kuruyoruz?  

 

Birlikte yemek yapamadığımız, misler gibi sofralar hazırlayamadığımız, “Sen soğanları doğra, salatayı ben yaparım” demediğimiz insana karı, koca ya da sevgili diyebilir miyiz? Bunu yapamıyorsak, yaşadığımız hayata hayat diyebilir miyiz? 

 

İnsanın bir ailesi yoksa hiçbir şeyi yoktur. Ailenin tanımı da kadın-erkek-çocuk-kardeşler değildir. Dostlar da ailedir. “Haberleşelim” diye kapatılan telefonun ucundaki sesler, bir kahve bile içemediğimiz, alelacele bir araya gelip dağıldığımız, başımıza bir hal gelince aklımızdan, karnımızdan konuştuğumuz insanlar da ailemizdir.

 

Geçip giden her an bir anı ve mutlu anılar biriktirerek yaşamaktan daha önemli bir şey yok. Her şeyi, herkesi yitirdikten sonra o anlar kalıyor. Geçip giden koca bir hayatın tek tesellisi parmaklarınla toplayabildiğin hatıralar, hepsi o kadar. Güzel anıların yoksa dünyanın tapusu üzerine olsa ne olur ki?

 

Ne bütün gün ısıtıp içinde oturamadığımız evlere, ne üzerinde oturup eskitemediğimiz koltuklara sahip olmanın bir anlamı var. Özleyecek bir kokun, kolun kanadın kırıldığında bütün yükünü bırakacağın bir kucağın olmadıktan sonra parayla aldıklarını ne yapacaksın?

 

Bir gün her şeyini bir anda yitirebilirsin ve geriye sığınacağın anların kalır. Biriktirebildiysen şanslısındır.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
108
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  12 Ekim 2017 Perşembe 09:43

  Hayatın özeti bu kadar mı doğru anlatılır.İçim bir tuhaf oldu.Anı biriktirmek güzel anılar.Hep ileriyi düşünerek ıskalanan günler yaşamlar.Aslında yaşam ulaşmak istenen yolun sonları değil o yolun kendisidir.Bazı zorunluluk yaşam mücadelesi var tabii.Öyleyse kısa anların içine anlam katalım.ilerde g

  Cevapla
 •  
  30 Mayıs 2017 Salı 07:48

  Mış gibi hayatlar

  Cevapla
 •  
  25 Mayıs 2017 Perşembe 08:18

  Araklama yazi olabilir fazla iyi

  Cevapla
 •  
  13 Mayıs 2017 Cumartesi 21:54

  Bu yazı size aitse çok güzel. İşte hayat bu...

  Cevapla
 •  
  03 Nisan 2017 Pazartesi 12:02

  Bu yazı size mi ait acaba?

  Cevapla
 •  
  08 Ocak 2017 Pazar 00:58

  Mükemmel bır nesir ....!

  Cevapla
 •  
  10 Aralık 2016 Cumartesi 21:00

  Çok güzel, beğendim harika.

  Cevapla
 •  
  08 Aralık 2016 Perşembe 20:01

  Çok güzeldi

  Cevapla
 •  
  06 Aralık 2016 Salı 13:00

  Kaleminize saglik ama sevdiginizi 3 saat bile goremeseydiniz ? Degil gormek dokunamayip , kokusunu bile icinize cekmeseydiniz o zaman isyaniniz ne denli olacakti Perihan hanim ? 2 sene once olsa bu yaziniza cani gonulden katlrdm ama sevdiginden uzakta olan birine gore cok sanslisiniz,kiymetini bilin

  Cevapla
 •  
  01 Aralık 2016 Perşembe 22:54

  Çook güzel çok doğru tesbitler.. Eline diline sağlık ..iyi ki kaleme almışsın benden konuyu çok önemli ..

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön