Dikiz aynam ve ben

Birgün dikiz aynasında makyajima bakarken farkettim.

Neden makyaj yapıyoruz sahi biz? Bu nasıl bir özgüven eksikliği?

Neden makyajsız yüzümüze bakmaya tahammülümüz yok? Ben ve çevremdeki çoğu kadın aynı şeyi söylüyor biraz kapatıcı, biraz allık, biraz rimel, biraz ruj kendimi daha iyi hissettirir; yüzüme renk gelir. Peki biz makyajsız neden kendimizi renksiz sanıyoruz?


Bebekken ve çocukken hiç böyle kaygısı olmayan insanlar ne zaman kaygılanmaya başlıyorlar! Ergenlikte? Bir başkasına kendini beğendirme çağlarında mı?  Peki o zaman bize o pembe yanakların, o kırmızı dudakların daha güzel olduğunu kimler bilerek veya çaktırmadan öğretti?


Şimdi hayat şartları olduğumuzdan daha kötü, daha yaşlı, daha sağlıksız  gösteriyor diye düşünebilirsiniz oysa bize öğretilen güzellik algısı bunları düşündüren. Düşünsenize hiç kimsenin makyaj yapmadığını, herkesin mor gözaltları, soluk yanaklar, rengi uçuk dudaklarla dolaştığı bir dünya daha kolay olmaz mıydı?


Başkasının algısının öneminin sosyal medya ile daha da arttığı bu dönemde makyajlar da yetmemeye başladı bize. Artık kendimizi sunarken akıllı telefonumuz bir de makyaj yapıyor soluk yorgun yüzlerimize..

Kendimize hiç tahammülümüz kalmadı bence,  olduğumuz gibi görünmeye, olduğumuz gibi bizi bilmelerine.. Oysa hiç dillerden düşmeyen en popüler söylem : "ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol" bugünlerde.

 

Bunu yapabilen tek insan türü var gözümde : Çocuk

 

Her ne kadar biz onların kendilerini çok seven, sana da sadece sevgi gözüyle bakan bakış açılarını zamanla değiştiriyorsak da o duru gözü uzun bir zaman taşıyorlar bakışlarında.

 

Şimdi bakıyorum kızlarıma keşke o güzel gözlerinizi o güzel bakışlarınızı hiç bozmamayı başarabilsem.

 

Sonra bu satırları yazdığım arabamın dikiz aynasına bakıyorum yine.
Hiç makyaj yapmamışım Çok mu solgunum ne?

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön