40’ında da evliliğini sürdürmek isteyenlere 40 öneri…

1- Ayşe Arman okumayı bırakın.  (Tamam şaka. Çok sevmenin yanı sıra, benim bu işe girmemi sağlayan kişi de olduğundan yeri ve önemi başkadır bende)

 

Aynı şekilde şu anda Amerika’yı kasıp kavuran ve burada henüz kimsenin uyanmadığı “Fifty Shades Triology”” adlı kitabı da okumayın. Daha doğrusu üç cilt bunlar. E. L. James adında fiziksel olarak hiçbir çekiciliği olmayan bir kadının kaleminden çıkan yeni erotik üçleme. Dediğim gibi; okumayın!

 

2- Kilo vermeseniz de almayın. Unutmayın, daha zaman var ama menopozdaki değişiklikler hayatını aynı standartlarda sürdüren bir kadının ortalama 8 kilo almasına sebep olabiliyor. Şimdilerde almayın ki menopoz döneminde vücudunuza daha fazla sahip çıkın.

 

3- Eşinizle kavga etmeye başladığınızda ona cevap vermeden önce içinizden ona kadar sayın.

 

4- Yetmedi mi, bir on daha attırın.

 

5- Tamam, aşık oldunuz, ayağınız yerden kesildi. Onu  mutlu edecek her türlü yaratıcı fikre, sürprize, eğlenceye ve öneriye açıksınız. Hatta bunları siz bulmak istiyorsunuz. Üstelik, bu yaratıcı zekanızı tamamen onun tercihleri dahilinde kullanmaya başlıyorsunuz.

 

Aman dikkat! İşte bu aşamada kendi sevdikleriniz yok olup gidebilir. O yüzden bari gideceğiniz 3 lokantadan biri sizin sevdiğiniz yemek, izleyeceğiniz 3 konserden 1’i sizin sevdiğiniz müzik olsun.

 

6- Hiçbir şekilde kavgalı yatağa girmeyin.

 

7- Horlama, diş gıcırdatma, uykuda konuşma gibi uyku sorunları varsa bunları sebep bilip yatak ayırmayın. Bu sonrasında tamamen ayrı odalara geçmenize ve uzaklaşmanıza neden olabilir.

 

8- Her şeyi eşinize anlatmayın.

 

9- Ondan ayrı bir banka hesabınız ve 3 kuruş da olsa ayrı paranız olsun. Bunun iki sebebi var. Birincisi ayrılmanız durumunda yeni bir hayat kurarken size yardımcı olur. Ayrılmazsanız da yaşlılığınızda birden ekstra bir paranız olur. Fena mı, çıkarsınız bir cruise gezisine…

 

10- Ayrı tatillere çıkacaksanız senede 1 kereyi geçmesin bu. Hatta 2 senede bir. Fazla modernize olmak da sorun getiriyor sanırım.

 

11- Gelelim gece gezmelerine… Tabi ki kadın kadına çıkmanın yeri ve tadı başka ama sayısı da fazlalaşırsa ortam tehlikeli oluşumlara sebebiyet verebilir. Aklınızda bile olmadığını iddia ettiğiniz bir takım gelişmeler, farkında olmadığınız ve bilinçaltına ittiğiniz bazı noktaları uyarabilir. Bir iki üç derken…

 

12- Aileleri evliliğinize çok sokmayın. Her iki aile bireylerini de…

 

13- Tatillerde rutinlerden kaçının. Hep aynı yere ya da bölgeye ya da şehre gitmeyin. 

 

14- Lütfen birbirinizle sidik yarışına girmeyin.

 

15- Konuşmanız gereken şeyleri zamanında konuşun. İçinize atmayın, ya da sonra konuşurum demeyin, konuşmuyorsunuz.

 

16- Bazı okuduğunuz mükemmel seks, bitmeyen heyecan yazılarına, saçmalayacak derecede uçan aşk romanlarına ve bu tip filmlere, kliplere kanmayın. Beklentilerinizi bunlara göre ayarlamayın. Hele ki “Ye, sev, dua et” gibi boş şeylerden ruhunuzu koruyun.

 

17- Tamam, ilişkiniz için çaba sarf etmeye tabii ki devam edeceksiniz ama mantıklı olarak.

 

18- Sevişmeyi bırakmayın. Bir kere ara verdiniz mi devamı gelir. Çok ilginçtir seks, yaptıkça yapasınız gelir; yapmadıkça da aklınıza bile gelmez.

 

19- Aşk bitecektir. Aşkınızın yerine koyacağınız, ilişkinizi dolduracak ortak keyifler bulun. Ya seyahat, ya yemek, belki film seyretmek ya da bahçe ile uğraşmak… Her ne ise…

 

20- Geceleri arada bir baş başa çıkın ve eğleneceğiniz bir program yapın. Laf olsun diye çıkmayın.

 

21- Ortak bir gelecek oluşturun. Ve bunun için heyecanlanın. 60 yaşında onunla beraber olmanızı heveslendirecek bir hayal kurun. (Bunun için İtalyan filmlerinden çeşitli ev, bahçe ve torun torbalı geniş aile, ağaç altında uzun sofra enstantareleri yakalayabilirsiniz.)

 

22- Beraber gülün. Neye olursa…

 

23- Arada bir de beraber kafayı bulun. Neyle olursa…

 

24- Sohbetlerinizde iş hayatınızla ilgili gelişmeleri paylaşın. Birinizin anlattıklarını dinleyin, ilgilenin. Sadece kendi işinizden konuşmayın.

 

25- Birbirinizin seçimlerini, tercihlerini küçümsemeyin.

 

26- Asla ve asla, sakın başkalarının yanında eşinizi ezmeyin, küçümsemeyin. Bunu mümkünse yalnızken de yapmayın ve eşinizin kendisini yetersiz hissetmenize sebep olmayın.

 

27- Her samimi arkadaşınızın lafına inanmayın. Kafası sizin gibi olanların dedikleri daha önemlidir.

 

28- Espri haznenizi genişletin. Evlendikten 10 sene sonra da hala aynı esprileri yapmayın. Hele hele bu espriler eşinizin bir kusuru ile ilgili sarkazm içeriyorsa, birkaç sene sonra bu esprileri kesin.

 

29- Gayret gösterin. Eşinizin sizden istediklerini yapmak için… Olmuyorsa da, “Olmuyor” deyin, başka bir çözüm önerin. Ama önerin… Kolay değil ama gerekiyor. 

 

30- Düşünüyorum, etrafa soruyorum ama sanırım 40’ı tamamlayamayacağım.

 

31-Zaten desenize tamamlasaydın muhtemelen evliliği sürdürmeyi beceriyor olurdun diye…

 

32- İte kaka 32 olduk. Sanırım uzatmadan burada kesmeli... Buyurun, varsa 8 madde de sizden bekliyorum.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön