Kararsızlıkla başa çıkmak

Uyum içinde bir enerji alanınızın olması hayatınızda her şeyin doğru bir şekilde “akışta” olması anlamına geliyor. O yüzden de bu uyumu tehdit eden şeyleri mümkün olduğu kadar yaşantınızdan uzak tutmanız en doğrusu. Endişeler,vesveseler,dedikodu vs derken olumsuzluk yayan şeylerin listesi uzayıp gidiyor. Bu listenin içinde bir şey daha var ki genellikle hafife alınıyor ve gözden kaçırılıyor, yarattığı hasar ve blokaj dikkate alınırsa kesinlikle üstünde durulması gereken bir konu bu. Masum bir ismi ama felç edici bir gücü var.. adı kararsızlık.

 

Düşüncemizin ve kelimemizin yaratma gücünden artık çoğumuz haberdarız. Olumlu olanı hayatımıza çağırmak için onu hayattan “beklememiz” ve beklerken de geleni karşılamaya hazır yüksek bir frekansta olmamız gerektiğini de biliyoruz.  Her şey önce niyetle başlıyor. Ne istediğimize karar verdikten sonra odak noktamızı bu yönde geliştirip eğitebiliyoruz ve başlıyoruz küçük mucizelerimizi yaratmaya… Peki ama ya tam olarak ne istediğimizi bilmiyorsak? Kararsızlığımız yüzünden evrene karışık mesajlar yolluyorsak ne oluyor? Bu durum ne şekilde etkiliyor gidişatı?

 

Kararsızlığın felç edici gücü “yanlış” yapma korkusundan kaynaklanıyor. Yanlış karar verme korkusundan dolayı karar vermeyi askıya alan kişiler zihinlerinde süregelen daimi bir tartışmanın tohumunu atıyorlar aslında.  Bunun zihinde yarattığı çelişki ve rahatsızlık vücudumuzun enerji merkezlerinde blokajlara yol açıyor. Hayatımızı dilediğimiz şekline büründürebilmemiz de bu şekilde imkansızlaşıyor çünkü yaratma gücümüzü devreye sokmak için gereken başlangıç noktasına bir türlü varamıyoruz.

 

Biraz tuhaf ama kararsızlıkla başa çıkmakta en etkili yol sıklıkla karar vermek! Büyük küçük bir çok konuda ertelemeden,gözünüzde büyütmeden, elinizdeki verilere ve olanaklara bakarak bir karar verin. En “doğru” ve “mükemmel” kararı vereceğim endişesiyle donakalmaktansa bir adım atın. Aksi takdirde bu endişe korkuları tetikliyor. Elinizdekileri değerlendirip iç sesinize de danışarak bir karar verin ve sonra  gerekli değişiklikleri ve ayarlamaları yapabileceğinizi kendinize hatırlatarak bunu güvenle ve cesaretle yapın. Kendinize yanlış yapma hakkı da verin çünkü yanlış diye adlandırdığımız şeyin aslında bizim “doğru”yu tanımlamamıza yardımcı olan bir adım olduğunu fark edin.

 

Bunun için en basit örneği alışverişten yola çıkarak vereceğim.Farklı modellerde, renklerde ve bedenlerde birçok kazağın bulunduğu bir tezgahın karşısındasınız diyelim. Size en çok yakışacak ve zevkinize uyacak olanını nasıl bileceksiniz?  Varsayın ki bedeninizin de ne olduğunu tam kestiremiyorsunuz o markada. Nasıl bir bakışta karar verebilirsiniz hangisinin size uygun olduğuna? Ne kadar uzun bakarsanız bakın denemeden göremezsiniz değil mi? Deneyince “yanlış”bedenden yola çıkarak doğrusunu bulursunuz. “Yakışmayan” rengi giyince doğru renge ulaşırsınız. Uymuyorsa bir başkasını denersiniz, ya sonunda istediğinizi bulursunuz ya da tamamen vaz geçersiniz satın almaktan. İlk kararınız “denemektir” yani. Denemek ve görmek..İşte hayatta her şey için geçerli bu.

 

Tabii ki hata kaldırmayan çok önemli konular için bu kadar basit olamayabiliyor kararlar. Ama bu konuda da duyduğum en iyi tanımı sizinle paylaşmak istiyorum. Karar dediğimiz şey yaptığımız seçimle diğer bütün alternatifleri “o an için” elimine etmekmiş.  Burada anahtar kelime “o an için”. Yani o anki şartların ve zamanın gerektirdiği şekilde, o an için doğru olan seçimi yapmak bütün konu. Elimizden gelenin en iyisini yapıp korkulara yenilmeden bir adım atmak…

 

Yine de iki seçenek arasında bocalıyorsanız, Deepak Chopra’nın şu sözünü hatırlatın kendinize: “İki şey arasında karar veremediğinizde, size huzur veren alternatifi seçin.” Yüreğiniz bilir çünkü doğruyu, yeter ki kulak verin.

 

Sevgiyle kalın.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  29 Ocak 2018 Pazartesi 04:44

  Tesekurler . Sade anlatiminiz .aydınlatıcı.

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön