Paramızı değerlendirirken gayrimenkul tehlikesi…

Bu haftaki yazımı, eğitimini aldığım ama hâlihazırda yapmadığım mesleğim İnşaat Yüksek Mühendisi olarak yazıyorum.

 

Yaklaşık 1,5 yıl önce ofiste oturuyorum. Televizyon kanallarında sürekli bir reklam dönüyor. İnternete girip koşullara bakıyorum. Maksimum 14 ay sonra ya daireyi teslim ediyor, ya da senden daireni %25 prim garantisi ile nakden alıyor. Bu arada yüklenici firma bütün projelerini zamanından çok daha önce bitirdiğini belirtiyor.

 

 “Yaşadık” diyorum, banka faizleri bu durumdayken kolay para. İnşaat izinleri tamam, noter sözleşmesi tamam, ödemeler resmi, projenin kaba inşaatı neredeyse bitmiş… Gidip paranın hepsini ödüyorum…

 

10 ay sonra bir haber; “firma battı…”. İnternette, aşağıdaki gibi haberler. Okuyun, devam edeceğim…

 

… İnşaat mağdurları

 

… İnşaat mağdurları inşaatlarının bitirilmemesinden sorumlu tuttukları belediyeye baskın yaptı. Belediye Başkanı’nın belediyede olmadığını öğrenen mağdurlar Başkan Yardımcısı ile görüştüler. Aynı firmanın bölgede yapılan projelerinden aldıkları dairelerin ruhsatı iptal edilen vatandaşlar dava açmaya hazırlanıyorlar. Yaklaşık 3 yıldır devam eden projeden daire alan vatandaşlar hem belediyeye hem de firmaya 10′arlı gruplar halinde dava açmaya açacaklar. Öte yandan İstanbul... İcra Müdürlüğü tarafından, firma sahibinin şirketteki hisselerine icra takibi başlatıldı. Firma sahibinin hisselerinin tamamına, gayrimenkullerine ve arabalarına el koyuldu. Bölgede beklenen oldu... 1/1000′lik planlara göre ruhsat verildiği için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iptal ettiği inşaat ruhsatları nedeniyle çok sayıda vatandaş mağdur oldu. Bölgede yaklaşık bir yıldır inşaatlar durmuş durumda. Ruhsatları iptal olan projeden dolayı mağdur olan çok sayıda vatandaş belediye bahçesinde toplandı. Belediye Başkanı ile görüşmek istediler. Başkanın bölge dışında olduğunu öğrenen vatandaşlar bu defa imardan sorumlu başkan yardımcısı ile görüştüler. İmardan sorumlu başkan yardımcısının, sorunun kendilerinden değil İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden kaynaklandığını ve İBB ile görüşmelerinin devam ettiğini söylediği öğrenildi.

 

… İnşaat mağdurları davaya hazırlanıyor

 

Firmanın, … Bölgesinde yapımı bitme aşamasına gelen ancak İBB’nin ruhsatını iptal ettiği projelerinden ev alan vatandaşlar firmaya ve belediyeye dava açmaya hazırlanıyorlar. Firmanın projelerine tedbir koydurmak için 10′arlı gruplar halinde dava açılacağı öğrenildi.

 

Bütün hisselerine el koyuldu…

İstanbul... Tüketici Mahkemesi, firmanın inşaatı yarım bırakması nedeniyle yaklaşık 60 bin lira ödemesine karar verdi. Mahkemenin belirlediği teminatı ödemeyen firma hakkında İstanbul... İcra Müdürlüğü’nde icra takibi başlatıldı. İcra takibi neticesinde firma sahibinin projedeki hisselerinin tamamına, otomobillerine ve gayrimenkullerine haciz kondu.

 

Şimdi o olmuş, bu olmuş, şunun bundan menfaati varmış vs. bunları zaten herkes biliyor. Asıl sorun şu… Hadi bana “rahat battı”, gittim parayı verdim. Öyle ya da böyle, ama az ama çok o paranın bir bölümünü ya da hepsini geri alacağım. Ama o projeden daire alan binlerce gariban insan var. Daireler 75 bin TL’lerden başlıyordu. Mağdurlarla konuştum. Adam 45 bin TL’ye evini satmış, üzerine kredi almış, şimdi kirada... Ortada dairesi yok, parası yok, kredi borcu var, kirası var, var Allah var.

 

Aynı şekilde bugünlerde kat karşılığı inşaat yapımı için sahte müteahhitler de türedi. Noterde satış vaadi sözleşmesi yapıp insanların arsalarının devrini alıyorlar. Tapu devri gerçekleştikten sonra da söz konusu gayrimenkulü ipotek göstererek yüklü meblağlarda kredi çekip ortadan kayboluyorlar. Vatandaş elinde bir kâğıt parçasıyla kalıyor ortada (noter kanalıyla yapılmış satış vaadi sözleşmesi). Lütfen birikimlerinizi akıllı yatırımlarla değerlendirin. Her şeyin bir bedeli var. 3 kuruşluk yere 5 kuruşluk fiyat verenlerin o fiyatı neyi gözeterek verdiklerinin muhasebesini iyi yapın. Naçizane tavsiyemdir.

 

Bu arada İnşaat Mühendisleri Odası’na konu ile ilgili yazmış olduğum yazıma, en fazla sorulan sorunun cevabını da hemen eklemek istiyorum. Firmaların, noter satış vaadi sözleşmelerini haklı nedenle feshetme imkânları her zaman vardır. Ancak bunun için mutlaka sözleşmelerine bakmak gerekir. Müteahhit mutlaka bir cezai şart koymuştur. Bunun yanında projeye başlamadan dahi olsa yüklenici satış vaadinde bulunan ve sonrasında sözleşmelerini feshetmek isteyen kişilerden maddi tazminat da talep edebilir. Genelde bu cezai şartlar fahiş olur ve mutlaka bu sözleşmelere bir avukat ile birlikte incelendikten sonra imza atılmalıdır.

 

Devletin burada sorumluluk ve özellikle yaptırımları daha fazla olmalı. Ticari hayatı olmayanlar için gayrimenkul tek yatırım aracı gibi gösterilen yenidünya düzeninde, maket üzerinden havalı reklamlarla insanlara olmayan bir projeyi satmak bu kadar kolay olmamalı. Sigorta şirketlerinin bile sorumluluklara ortak olmadığı maketten satış projelerinden alım yapmak günümüz hukuk sistemi ile çok büyük bir risk.

 

Başka ocakların da sönmemesi dileğim ile…

 

Sevgiyle kalın…

 

Ve haftanın reytingi yüksek, sosyal “mecra” paylaşımlarım…

 • İnsanoğlu güvercin gibidir... Acıkınca elinden yer, havalanınca kafana pisler! :)
 • Siz onu sevdikten sonra, onun sizi sevip sevmemesi sadece detay.
 • Mutluluğun 8 adımı… Daha az düşünün, daha çok hissedin... Daha az surat asın, daha çok gülümseyin... Daha az konuşun, daha çok dinleyin... Daha az yargılayın, daha çok kabul edin... Daha az izleyin, daha çok yapın... Daha az şikâyet edin, daha çok değerini bilin... Daha az korkun, daha çok sevin... Ve Şunu Unutmayın... Elinizde olmayan şeyler için üzülmekten vazgeçin!
 • Bazen öyle bir noktaya geliyor ki hayat, birçok şeyin adını koyamaz oluyoruz... Dost, düşman, aşk, öfke ve neşe... Sanki hepsi birbirine karışıyor... Net olan bir şey var ki; kalbimiz yumuşadıkça, insanlar daha bir acımasızlaşıyor. İşte bu yüzden artık kabuklarımız daha sert, attığımız adımlar daha ürkek ve yavaş, hayallerimiz sınırlı... Kalbimizin anahtarı ise sadece samimiyet...
 • Haya"t" ile Haya"l" arasındaki tek fark "tl"dir.
 • Sana âşık olan çok olmuş ama seni seven olmamış... Benim baktığıma herkes bakmış ama benim sende gördüğümü kimse görmemiş... Herkes âşık olabilir ama kimse benim gibi sevemez... Tek fark benim... "Bizi özel kılan; sen değildin, benim seni sevmemdi."
 • Dünyanın en büyük çaresizliklerinden biri; uzaklara bakıp içinden geçirdiğin, "ben elimden geleni yaptım" cümlesidir.
 • Vicdanlı ve dürüst olmak, hesaplı olmaktan iyidir. Hesap, insanı makam sahibi yapar. Vicdan, daha önemlidir çünkü insanı insan yapar.
 • Eğer aşk bir seçenek olsaydı, bu kadar büyük bir acıyı kim seçerdi.
 • Aklın onu unutmak isterken kalbin sadece onunla mutlu olacağını bilir... İşte o zaman yandın.
 • Seviyor ama gelmiyor değil mi? Öküz de öyledir. Trene bakar ama binmez...
 • Rengi belli olmayan ilişkilerinizde, gökkuşağı aramayın.
 • Sonra diyorum ki "hasret de sen, aşk da sen...". Ve en sonunda anlıyorum ki aslında ben bile sen.
 • İşte ben buyum… Kelimeler bazı şeyleri anlatır ama her şeyi yaşatmaz. Bazen ben bile yabancı olurken kendime, sana nasıl anlatırım ki beni! "Neşeliyim" diyeceğim, suratsızlığına denk geleceksin... "Gülerim" diyeceğim, belki ağlamalarıma denk düşeceksin... "Özgürüm" diyeceğim, tutsaklıklarımda yakalayacaksın beni... Kendimi anlatıp da bir tabuta sığdırmak istemem hayallerimdeki beni. Bazıları için herhangi biri... Bazıları için vazgeçilmez biri... Düşlediğim kadar insanım, insan olduğum kadar hatalı, hatalı olduğum kadar gerçeğin peşinde... İşte ben buyum...
Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön