Doğum sancısı mı, rahim kasılması mı?

“Sancı” kelimesinin sözlük anlamı aynen şu şekilde geçer; İç organlarda batar ya da saplanır gibi duyulan ağrı. Sancı bize vücuttaki kötü bir şeyi, yarayı hatırlatır.

 

Doğum sancısı diyoruz ama doğum, bir yara değildir. Dolayısı ile aslında doğum ile ilgili algıyı değiştirmek için ilk etapta kullandığımız sözcükleri değiştirmeliyiz.


Acı, sancı gibi sözcükler, düşünceleri ve hisleri yaratır. Zaman ilerledikçe bu hisler inançlara dönüşür. O inançlar da davranışlarımıza yansır. Biliyoruz ki; acının, sancının bebek doğurmak ile ilişkisi uzun zamandır devam etmektedir. Bizim kullandığımız dil, sağlık personelinin kullandığı dil, çevremizdeki insanlardan duyduğumuz dil, zihnimize bir şekilde yerleşmiştir ve zarar vermektedir.

 

Doğum, ağrılı ve sancılı bir olaydır. Uzundur, bitmeyecekmiş gibi gelen sancıların her saniyesini hissedersiniz. Acı ile bir mücadeleniz başlar. Bir an önce bu acıdan kurtulmak istersiniz. Sancıyı hissetme biçiminiz “Felaket, dayanamıyorum, ne zaman bitecek” dedirtmeye başlar. Korkmaya başlamışsınızdır. Çünkü bebek doğurmak sizin için kötü bir ağrı ile mücadele etmekle eş değer durumdadır. Acı, mücadele, korku kötü sözcüklerdir ve bizlerde de kötü hisler yaratırlar... Bu kötü hisler de davranışlarınızı değiştirmeye başlar. Acıyı hissettikçe korkarsınız, korktukça acıyı daha çok hissedersiniz. Olay artık bebek doğurmaktan, anne olmaktan öte bir hale gelmiştir.

 

Aslında doğum sancısı olarak duyduğunuz hissin sebebi nedir? Rahminiz kasılıyor, her kasılma ile birlikte bebeğiniz pelvis kemiğinizden aşağıya doğru kayıyor. Bu sırada bebeğiniz işte bu kasılma ile birlikte pelvisinize, sırtınızdaki alt omurlara, doğum kanalına bir baskı uyguluyor. Bu baskı evet, size bir şeyler hissettiriyor. Bu hissi uzun, ağır, bitmeyen sancılar gibi düşünürseniz altından kalkmak zor olacaktır. Dikkatimizi bu hisse değil de, bu his sonrasında kucağımıza alacağımız bebeğimize odaklarsak nasıl olur?

 

Her rahim kasılması size bebeğinizi biraz daha yaklaştırır. Bu kasılmaları nefesiniz ile karşılarsanız, bu kasılmalara belki de şükran duyarsanız bebeğinizin kolları az sonra kollarınız ile birleşecek... Zihnimizden ağrı, sancı kelimelerini işte bu sebeple çıkarmalıyız. Doğum sancısı değil de rahim kasılması veya rahim dalgaları demeliyiz...


Rahim dalgaları ile değişim gerçekleşecek ve siz anne olacaksınız. Rahim kasılmalarını güçlü bir değişimin müjdecisi olarak algılarsak yaşadığımız bu doğum tecrübesi daha da zevkli hale gelecektir.

 

Bu sebeple doğum dilimizi değiştirmeliyiz. Değiştirdiğimiz dil yaşam tarzımıza yansıyacaktır. Böylelikle daha olumlu bir doğum deneyimi yaşamamıza yardımcı olacaktır. Sizin yaşadığınız bu değişim, bu güzel deneyim ise nesillerden nesile aktarılacak ve artık doğum sancılı ağrılı bir olay olarak algılanmayacaktır. Her şey sizin dilinizde özetle.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 249

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 1687

 • Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?
  Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?

  Süresi : 00:55 İzlenme : 1415

 • Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?
  Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?

  Süresi : 01:37 İzlenme : 3155

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 1287

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön