Lohusa doulası

Doula nedir, kimdir, ne yapar meselesini uzun uzun pek çok kere yazdım. Hatırlamak için özet geçmek gerekir ise; doğumdan önce, doğumda ve lohusalıkta anneye fiziksel, duygusal ve bilgisel destek veren eğitimli kişiye doula denir.

 

Doulanın lohusalıkta ne işi var, doğum bitti artık demeyin... Her şey şimdi başlıyor. Bu süreci yaşamış biri olarak hep söylüyorum, eğitimlerimde de özellikle dile getiririm, doğum sonrası döneminiz ne hamileliğinize benzer ne de doğumunuza. İkinci kere lohusa olacaksam günün birinde neler yaparım, yapmam sizlerle de bir bildirge şeklinde paylaşmıştım.

 

Gelelim lohusa ziyaretinde neler yaptığıma... Ziyaretlerimin doğumun olduğu hafta veya en geç bir hafta içinde olmasına dikkat ederim. Annenin emzirme ile ilgili sıkıntısı olup olmadığına bakarım, çok ciddi bir sıkıntı var ise muhakkak emzirme danışmanına yönlendiririm. Annenin psikolojik durumu çok önemli, ruh hali nasıl? Memeler ne durumda, bakıma ihtiyacı var mı? Beslenmesi nasıl, dinleniyor mu? Aklıma gelmişken söylemek istiyorum: Bebeğiniz uyurken lütfen siz de uyuyun olur mu? Ben uyumadım, sonra çok pişman oldum, bol bol dinlenin. Anneye kim bakıyor, ev işleri organizasyonu nasıl yapılmış çok önemli. Bizim kültürümüzde genelde lohusayı yalnız bırakmazlar, illa aile büyükleri anneanneler, babaanneler, teyzeler, görümceler, eltiler lohusanın yanındadır. Bir kadın doğum yaptığında hiç yalnız bırakmazlar, hem yardım etmek amaçlı hem de maalesef saçma sapan hurafeler sebebi ile. Ben şanslıydım, annem sürekli yanımda idi, sağ olsun ne annem ne kayınvalidem desteğini esirgemedi. Ama peki ya ben uzak bir şehirde yaşıyor olsaydım ve hiçbir ailem yakınımda olmasaydı ne yapardım? Böyle lohusalar var maalesef,  düşünün Türkiye’ de çalışan yabancılar, aileleri çok uzak ülkelerde… Onlar için durum ne kadar zor değil mi?

 

Amerika ve Avrupa’ da işte bu sebeple lohusa doulası (postpartum doula) kavramı gelişmiş. Lohusa doulası ne yapıyor? Lohusaya yardıma gidiyor, belki annenin doğumuna da girdiği doula ya da değil. Annenin bakımından sorumlu. Evini temizliyor, alışverişini yapıyor, yemeğini yapıyor. Çamaşırını yıkayıp, ütüsünü yapıyor. Gelen giden misafiri ile ilgileniyor. Bebek uyurken, anne duşta iken bebeğe nöbetçilik yapıyor. Annenin emzirmesi ile ilgili sıkıntısı var mı yönlendiriyor. Bir nevi sizin anneniz oluyor. Burada fark ediyoruz ki kadına destek gene kadından. Kadınım diye söylemiyorum ama bu kadınlar müthiş varlıklar arkadaşım. Merhamet bizde, sevgi bizde, şefkat bizde, güç bizde…

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön