#annedireksiyonda

Size yeni bir sosyal sorumluluk projesinden bahsedeceğim bu hafta.


ailemizle.tv’ nin Sevgili Berna Kasapoğlu Serdarlı’ nın kendi yaşadıkları üzerine başlattığı çok ama çok güzel, bir o kadar da faydalı bir proje.

 

Berna kendi ağzından neden böyle bir projeye gerek duyduğunu şöyle anlatıyor:

“Bebekle hem Amerika’da hem Türkiye’de direksiyona geçmiş bir anne olarak aradaki büyük farkı üzülerek deneyimledim. Ülkemizde ne yazık ki kadın olarak trafikte yer almak çok zor. Bir de anne olup arabamızda çocuğumuzu taşırken bir takım tacizlere, sıkıntılara maruz kalmak işimizi daha da zorlaştırıyor. Ben de elimi taşın altına sokmak, bugünden bir şeyleri düzeltmek üzere adımlar atmak istedim. Herkesin desteğini alarak bugün bu konuda tohumlar atalım istiyorum.

 

“Anne Direksiyonda” projesinin amacı çocuğuyla birlikte arabasına binip direksiyona geçen annenin araba içinde yaşadıklarını anlatabilmek, gösterebilmek, diğer sürücülerin araba kullanan annelere karşı trafikte daha saygılı olmalarını sağlamak.


Neden kadın sürücü değil, ANNE sürücü? Ülkemizde ne yazık ki kadın hak ettiği değeri hala göremiyor. Trafikte de bunun “acemi şoför, kadın şoför değil mi işte ne olacak” şeklinde yansıması oluyor. Oysaki anne her zaman saygı görüyor toplumumuzda. Şimdi “anne sürücü” ile başlayan çalışmamız ileride tüm “kadın sürücüler” üzerinde etkisini gösterecektir.


Tüm diğer sürücülerin anne sürücülere karşı empati yapabilmesi için arabanın içinde yaşananları görmeleri etkili olacaktır. İşte bu yüzden video çalışmaları yapılacak. Hatta kamu spotu hazırlanacak. Araç etiketleri dahil tüm iletişim mecraları kullanılacak.”


Verilecek mesaj çok net aslında:

Anne kadın haliyle resmedilecek, erkekleştirilmeyecek.

Anne sürücünün acemi şoför olarak algılanmasına izin verilmeyecek. Acizlik durumu yaratılmayacak.


Projenin basamakları birkaç basamağı var:

Anneler için: Anne sürücüler için eğitimler, çocukla araba kullanırken dikkat etmeleri gereken noktalar, direksiyondayken işlerine yarayacak pratik öneriler

 

Diğer sürücüler için: Anne sürücünün seyir halindeyken arabada yaşadığı muhtemel durumlara diğer sürücülerin dikkatinin çekilmesi

 

Herkes için: Ön koltukta çocuk oturtulmaması, oto koltuğu kullanılması

Anne Direksiyonda’ nın sosyal medya hesapları:

https://www.facebook.com/annedireksiyonda

https://twitter.com/annedrksynda

 

Projenin sosyal medya ile başlayıp tüm iletişim mecralarında duyurulması, tüm Türkiye’ye yayılması planlanmaktadır. Sponsorlar ile de büyüyecek olan projedeki uzun vadeli nihai hedef şudur:

Kızlarımız, çocuklarımız trafiğe çıkıp araç kullanma yaşına geldiklerinde daha güvende olsunlar, hak ettikleri saygıyı görsünler.

Kızlarımız, kadınlarımız her yerde, her zaman her şekilde saygı görsünler.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön