Yuvaya dönüşen plastikler

Evinizdeki geri dönüştürülebilme özelliği taşıyan atık plastikleri ne yapıyorsunuz?

Mesela yoğurt-peynir kaplarını, pet şişeleri ve kapaklarını, deterjan şişelerini?
Ben geri dönüşümü için saklıyorum, bu sayede 3 bin sahipsiz hayvana sıcak bir yuva olacak biliyor musunuz?

 

Nasıl mı?

 

PAGDER’ in öncülüğünde başlayan “Sıcak Bir Yuva Her Canlının Hakkıdır” sloganı taşıyan “Yuvaya Dönüşen Plastikler” kampanyası, Türkiye’nin geniş katılımlı ve önemli çevre ve geri dönüşüm projelerinden biri olmaya aday.

 

“Sıcak Bir Yuva Her Canlının Hakkıdır” projesinin detayları, geçen gün  PAGDER’ in ev sahipliğinde düzenlenen basın toplantısıyla paylaşıldı.


Projeyle, ülke genelinde tüm hayvan severlerin katılımıyla toplanacak,  her biri defalarca geri dönüştürülebilme özelliği taşıyan atık plastiklerin  (Plastik yoğurt-peynir kapları, pet şişeler ve kapakları, deterjan şişeleri, eski plastik oyuncaklar, işlevini kaybetmiş plastik damacanalar, plastik askılar vb.)  yüzde yüz geri dönüşümü sağlanarak plastik hayvan yuvaları yapılacak.


Bu proje çevre ve geri dönüşüm bilinci yaratırken, hayvan sevgisi taşıyan herkesi üzen, çoğu kez çaresizlik hissettiren sokak hayvanlarının yaşam koşullarını iyileştirmeye yönelik önemli bir adım olacak bence. Projenin pilot uygulaması, ilk etapta üç bin yuva ile İstanbul’da hayata geçecek; ardından Türkiye geneline taşınacak.


Projeye nasıl katılabilirsiniz?

 

Şu an PAGDER’ in başlattığı bu projeye destek veren belediye ve kuruluşlar şunlar:

T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı
Ataşehir Belediyesi
Zeytinburnu Belediyesi
ÇEVKO (Çevre Koruma ve Ambalaj Atıklarını Değerlendirme Vakfı)
PLASFED (Plastik Sanayicileri Federasyonu)
HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu)
SHKD (Sahipsiz Hayvanları Koruma Derneği)
BGD (Barınak Gönüllüleri Derneği)

 

Bu kurumlarla iletişe geçebilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz belediye bu projeye şu an destek olmayabilir ama yakında yeni sözleşmeler yapılacakmış belediyelerle. O zaman biriktirdiğiniz plastikler zaten bu projeye destek verecek. o zamana kadar siz de bizim gibi plastik atıklarınızı ayırabilir, kendiniz ilgili yerlere ulaştırabilirsiniz.

 

Defalarca geri dönüştürülebilme özelliği taşıyan atık plastikler, hayvanları sıcak bir yuvaya kavuşturacak!

 

Bu proje plastik atıklarla ilgili çevre ve geri dönüşüm bilinci yaratırken, bireysel olarak da kaynağında ayrı toplama alışkanlığını kazandıracak bence.

 

Basın toplantısında bu projenin plastikle ilgili yanlış bilinenlerin doğrularını da anlatmayı hedeflediğini söyleyen PAGDER (Plastik Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci, şunları ifade etti: “Tüketicilerin sorumluluk paylaşımını esas alan, sürdürülebilir bir geri kazanım sisteminin kurulmasına katkıda bulunmayı da hedeflediğimiz projemizdeki bir diğer amacımız da bugünkü refahımızı sağlayan plastik ile gerçekleri bıkıp usanmadan anlatmak… Çünkü plastiğe büyük haksızlıklar yapılıyor; çeşitli nedenlerle ortaya atılan ve “şehir efsaneleri” ile bilgilerin doğruluğu, yanlışlığı araştırılmadan önyargıların oluştuğunu ve insanları olumsuz etkilediğini görüyoruz. Alternatif malzeme üreticilerinin de pazar kaybetme kaygısı ile her gün artan ölçüde ve bilimselliğe dayanmayan iddialarla plastiğe saldırılması, plastikle ilgili kamu algısının olumsuzlaştırılmasına neden olmaktadır. Oysa plastikler üretim, kullanım ve geri dönüşüm safhalarında en çevreci malzemelerdir; tıptan eczacılık, kozmetik, ilaç sanayine, inşaata, teknik parçalara, tekstilden sportif eşyalara, otomotive kadar çok sayıda sanayi kolunda kullanılıyor. Defalarca geri dönüştürülebilme özelliği taşıyan plastikler geri dönüştürüldüğünde kaynak tasarrufu ve ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlarlar. Gelişen teknolojiye paralel olarak her gün yeni uygulamalara imkan sağlayan plastiklerin ekonomik ve kolay uygulanabilir olması, diğer maddelere göre tüketimini hızla artırıyor; yapılan tüm ölçümlemeler, araştırmalar plastiğin birçok kişi tarafından bilinmeyen benzersiz ve olumlu yanlarını da ortaya koyuyor” dedi.


Ayırdığınız her bir plastik malzeme sıcacık bir yuva olacak, ne güzel değil mi?

 

  

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön