Fotoğrafçıma dokunma!

Gebelerim ile çalışmadan önce bir ön buluşma yaparım. Tanışma ve kaynaşma kapsamındadır. Tanışır, güzel sohbet ederiz. Doğumunda neden doula istediğini, doulasından beklentileri konuşuruz. Her görüşme sonrasında gebemden eve gidip, doula olarak beni kabul etmek isteyip istemediğini düşünmesini isterim. Nedeni çok basit. İlk buluşma sonrasında beni sevmesi ve güvenmesi çok ama çok önemli. Çünkü ben o kişinin en mahrem anında yanında olacağım. Doğumu sırasında onun elini tutup, ona cesaret vereceğim. Birbirimizden pozitif enerji almalıyız, değil mi?

 

İşte gebeler doğumları sırasında doulalarını bu hissiyat doğrultusunda seçerler, aynı doğum fotoğrafçılarını da seçtikleri gibi. En azından eskiden seçebiliyorlardı. Birçok hastane artık kendi bünyesinde fotoğrafçı çalıştırıyor. Öyle içinizin ısındığı, çalışmasına, kendisine güvendiğiniz, profesyonelliğine güvendiğiniz bir fotoğrafçıyı doğumunuza sokamazsınız! Öyle bir ortam yaratıldı ki, artık hangi hastanede doğum yapmayı planladığınız konusunu araştırırken; yeni doğan yoğun bakım ünitesi var mı, çocuk doktoru nasıl, bebek hemşireleri nasıl diye düşünürken; kendi fotoğrafçım doğumumu çekebilecek mi sorusunu da sormanız gerekecek. Evet, doğum yapmayı düşündüğünüz hastaneye, kendi fotoğrafçınızı getireceğinizi söylemeyi sakın ihmal etmeyin.

 

Fotoğraf çekme işi, ayrı bir sanattır. Farklı bir göz gerektirir. Dolayısı ile araştırdığınız ve güvendiğinizi biri ile çalışmak istersiniz. Çünkü sizin için çok özel bir an olan, bebeğinizin doğumunu kareleyecektir bu kişi.   Onu sevmek ve yaptığı işe güvenmek sizin için önemli kriterlerdir.

 

Facebook da var olan Doğum Fotoğrafçıları Grubulink#https://www.change.org/tr/kampanyalar/foto%C4%9Fraf%C3%A7%C4%B1larla-anla%C5%9Fmal%C4%B1-%C3%B6zel-hastaneler-do%C4%9Fum-foto%C4%9Fraf%C3%A7%C4%B1lar%C4%B1n%C4%B1-aileler-kendileri-se%C3%A7sin-istiyoruz#change.org# da bir imza kampanyası başlatmışlar. Amaç çok net, aileler hastanelerde, doğumlarında kendi fotoğrafçılarını kendileri seçsin. Mahremiyet istiyoruz, kişiye, özele saygı istiyoruz. Mesele bu kadar basit!


Sizler de bu imza kampanyasına destek olabilirsiniz. Kampanya detayı,

 

 

Son dönemlerde çeşitli sebeplerden dolayı hastanelerin kendi bünyelerinde çalıştırdığı fotoğraf ekiplerine karşı bir duruştur.

Aileler bu dayatmadan, fotoğrafçılar haksız rekabetten dolayı mağdur olmuştur.

Fotoğraf bir sanat/estetik işidir ve bu hizmeti alacak olan kişinin bu hizmeti kime yaptıracağına kendi karar vermelidir.

 

Bizim karşı olduğumuz şey bu ekiplerin hastane ekibi olup orada çekim yapması değil elbette, hastanelerin ameliyathane veya doğumhane bölümüne kendi ekibi dışında başka bir fotoğrafçı almaması kısmına karşıyız.

 

Bu durumda aileler o ekibin estetik bakış açısını, pahasını kabul etmek “zorunda” kalıyorlar, ki bu, en özel günleri için hiç tercih etmeyecekleri bir durumdur.

 

Bir hastanenin anlaşmalı doğum fotoğrafçısı olmak demek çok ağır bir iş yükü olması anlamına gelir. Zamanı belli olmayan ve aynı güne, saate denk gelebilecek çekimler çok ve eş zamanlı çalışma şartları gerektirir. Çoğunlukla çok profesyonel olmayan bu ekiplerin her çekime yetişmesi de zorlaşır. Biz sırf bu sebeplerden dolayı, kendi fotoğrafçısını seçebilmek için hastanesini değiştiren aileler tanıyoruz.

 

Hastanelerde amatör kişiler tarafından yaşatılan olumsuzluklar için farklı çözümler üretilmeli, kişilerin seçme hakkına karışılmamalı, şart koşulmamalıdır. Ailelerin hastane ya da doktor seçme olanağı olduğu gibi fotoğrafçılarını da seçme olanağı olmalıdır.

 

Önerilerimiz:
Ameliyathane/Doğumhane kısmına “hiçbir” fotoğrafçı alınmayabilir. Profesyonel olan fotoğrafçılara kart verilebilir. (Profesyonelliği kanıtlayabilmek için vergi levhası, kartvizit, web sitesi gibi kıstaslar aranabilir.)

 

www.fotografcimadokunma.com

 

www.facebook.com/fotografcimadokunma

 

Twitter: @sanatimadokunma


 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön