Doğum korkusu

Hamile bir kadının, doğurmaktan, doğum yapmaktan korkmasını anlayabiliyorum. Daha önce yapmadığı, yaşamadığı bir tecrübeyi düşünmek korkutucu olabilir. Ama anlamadığım bu korkuyu neden etrafındaki diğer hamilelere bulaştırır?Geçenlerde normal doğum yapmayı isteyen bir hamile, bir süre sonra korkularından bahsetmeye başladı. Çevresinde bulunan diğer hamile arkadaşlarının endişeleri ve korkuları kendisini oldukça etkilemişti. Doğumdan korkmaya başlamıştı. Çoğu zaman da büyük annelerimizden, büyük teyzelerimizden de duyarız böylesine korkutucu doğum hikayelerini değil mi? Siz siz olun kulaklarınızı her anlatılanı dikkate almamak konusunda eğitin. Doğum hakkında da mümkün olduğunca pozitif doğum hikayeleri okuyun. Ayrıca biliyor musunuz? Her kadın farklı doğurur. Hiçbir kadının doğumu birbiri ile aynı değildir hatta iki, üç, dört doğum yapmış kadının bile her doğum tecrübesi birbirinden farklıdır. Senin bedenin doğurmak için yaratılmıştır. İçgüdüsel Doğum -Birthing From Within- kitabının yazarı Pam England şöyle der: “Bu kemikler doğurmak için yapılmıştır.”

Hamilesiniz, endişeleniyorsunuz çok normal. Ama neden bedeninize ve bebeğinize güvenmiyorsunuz? İzin verirseniz aslında doğurmak için ihtiyacınız olan tüm güce sahip bedeniniz. Neden korktuğunuz da önemli. Sancı çekmekten mi korkuyorsunuz acaba? Katılacağınız bir doğum hazırlık eğitimi sayesinde veya birlikte çalışacağınız bir doğum destekçisi ile sancılardan korkmak yerine onu kabul edip, onunla bilinçli nefes farkındalığı ile nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Özellikle doğum destekçiniz hamileliğiniz sırasında size ilaç dışı ağrı kesici yöntemleri öğretecek ve doğumunuzda da hatırlatmak amacı ile yanınızda olacaktır.

Doğum doğal bir eylemdir. Lütfen izin verin kendi akışında aksın. Bedeninize ve bebeğinize kesinlikle güvenin. Doğumlarınıza korku ile değil, heyecan ile coşku ile hazırlanın. Doğumunuzdan sonra da bebeğinizi sevgi ve güvenle sarmalayın. Emin olun bu an her şeye bedel!

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön