Teknolojiyi kullanalım

Herkese iyi pazarlar, bu hafta özellikle görme engellileri ilgilendiren bir haberle karşınızdayım. Boyner Grup’un sosyal girişimcilere kitlesel fonlama sağlamak amacıyla kurduğu “Buluşum” platformunda destek toplayan Sesli Durak uygulaması, görme engelli bireyler için seyahat engellerini ortadan kaldırıyor. Öncelikle Ankara’da hayata geçen proje kısa zamanda tüm Türkiye’ye yayılmayı hedefliyor.

 

Sesli Durak, uygulamayı indiren görme engelli bireylerin konumunu tespit ederek, bulunduğu durak ve gelen otobüslerin hangi hata ait olduğu hakkında sesli olarak bilgilendirme yapıyor.

 

Uygulamayı kullanan 100’ün üzerindeki görme engelli kullanıcıdan biri olan Ekrem Usman, “Otobüs duraklarında beklerken otobüsün geldiğini duyuyoruz fakat beklediğimiz otobüs mü değil mi bilemiyoruz. Bu yüzden başkasına sormak zorunda kalıyoruz, eğer durakta birisi yoksa bu daha da büyük bir sıkıntı oluyor. Sesli Durak bu probleme çözüm getirdi” diyor.

 

Uygulamayı sıklıkla kullanan bir diğer üye Sadık Kavrazlı ise şunları söylüyor: “Bu uygulamanın tüm Türkiye’ye yayılması gerekiyor. Görme engelli bireylerin rahatça seyahat edebilmesi için tüm durakları sisteme tanıtacak bir altyapının hızlıca hayata geçmesini hatta bunun başka ülkelere de yayılmasını diliyoruz.”

 

Tüm Türkiye’ye yayılmak için destek topluyor

Görme engellilerin günlük ulaşımlarını kolaylaştırmayı ve  engelleri ortadan kaldırmayı hedefleyen Sesli Durak projesinin girişimcisi  Onur Kılıç, uygulamanın Türkiye’nin başka illerinde de yaygınlaştırılması için Büyükşehir Belediyeleri ile görüşmeler yaptıklarını belirtti.

 

Herkesi “Buluşum” üzerinden projesini desteklemeye davet eden Kılıç, şunları söyledi:

 

“Şu anda uygulamamız sayesinde Ankara’nın bütün duraklarında görme engelli bireyler kendi kendilerine seyahat edebiliyor. Hedefimiz bu sistemi bütün Türkiye’ye yaymak. Uygulamayı geliştirmek ve yaygınlaştırmak için destek bekliyoruz. Buluşum üzerinden bir kitlesel fonlama kampanyası başlattık. Kampanyanın hedefine ulaşması için tam bir ay süremiz kaldı. Siz de küçük, büyük demeden destek olabilir, toplumsal bir sorunu birlikte çözmek için adım atabilirsiniz.”

 

Teknolojiye biraz önem verelim ülkece daha ileriye taşımak için iyi bir yol olduğunu düşünüyorum.

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum...

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  23 Nisan 2017 Pazar 15:44

  İnsallah Aydina da biran once gelir cok sevinirim tabiiki Turkiyenun her yerinde uygulanmasi cok daha sevindirir tesekkurler deniz atll

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön