Alanya'da engelsiz yaşam alanları

Herkese iyi pazarlar, sizlere bu hafta Alanya Belediyesi’ndeki engelsiz park alanından bahsedeceğim. Sevilen radyo programcısı ve arkadaşım Sema Eryiğit, nam-ı diyar Sarı Şeker Sema geçtiğimiz hafta Alanya'ya gittiğinde sosyal medyadan yayınladığı 'engelliler için en güzel park' videosu ilgimi çekti ve detaylı bilgi istedim. Birkaç gün sonra belediyeden ayrıntılı bilgi geldi, sizlerle bu bilgileri paylaşıyorum.

 

Alanya Belediyesi sınırlarındaki parklarda engelli erişilebilirliği

 

Engelli bireylerin sosyal hayata katılmalarında çok sık karşılaştıkları engellerden biri de kent içerisinde yaşadıkları ulaşım ve fiziksel çevre sorunlarıdır. Kent içerisindeki düzenlemeleri toplum içerisinde yaşayan herkesin yaşam kalitelerini arttıracak çözümler üreterek tasarlamak, toplum mutluluğu için bir gerekliliktir. Yollar, kaldırımlar, halka açık WC’ler, kamu binaları, plajlar, parklar, bahçeler, ulaşım araçları ve buna benzer kentin dokusunu oluşturan her öğe engellilerin toplumla bütünleşmesinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu tür fiziksel çevre etkileri engellilerin önüne bir engel olarak çıktığında hareket yeteneği kısıtlanan, yaşam kaliteleri düşen bireylerin toplumla bütünleşmesi daha da zor hale gelmekte ve kendilerini toplumdan soyutlamaktadırlar.

 

Alanya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü olarak Alanya İlçesinde yaşayan, ziyarete gelen tüm engelli ve yaşlı vatandaşların günlük yaşam içerisinde karşılaştıkları sorunları gidererek, mevcut durumlarının iyileştirilmesi, günlük faaliyetlerini engelsiz bir şekilde gerçekleştirebilmeleri amacıyla kent içerisinde düzenlemeler yapmaktayız.

 

Bu çalışmalar kapsamında öncelikle yollar, kaldırımlar ve halka açık WC’lerin engelli kullanımına uygun hale getirilmesi, daha sonra eski parkların ve yeni yeşil alanların engellilerinde sorunsuzca kullanabileceği şekilde düzenlenmesi, bilgi–becerilerinin arttırılması ve boş vakitlerini kaliteli bir şekilde değerlendirebilecekleri mekanlar sağlanması ile ilgili çalışmalarımıza başladık.

 

Kent içerisinde yaşayan veya Alanya’yı ziyarete gelen yerli ve yabancı engellilerin bir başkasının yardımına ihtiyaçları olmadan tek başlarına toplumsal yaşama aktif katılımlarını sağlayacak şekilde Park ve Bahçeler Müdürlüğü olarak sorumlu olduğumuz park, çocuk oyun parkları, yeşil alan, mesire alanları,  kaldırım, plaj gibi kent dokusunu oluşturan alanlarda tüm engel gruplarının sorunsuz bir şekilde kullanabileceği düzenlemeler yapmaktayız.

 

Halen kullanılmakta olan mevcut yeşil alan, rekreasyon alanları, çocuk oyun alanları ve yeni yapılacak peyzaj projelerimizde tüm halka açık dinlenme ve oyun alanlarını engellilerin de rahatlıkla kullanabileceği şekilde düzenlemekteyiz.

 

Bu maksatla uygulamalarını tamamladığımız parklarımızda engelli kişilerle birlikte tüm vatandaşların da kullanımına uygun çocuk oyun grupları, dış mekan spor aletleri, engelli vatandaşların dolaşımına uygun yürüyüş yolları, dinlenmek için kafeteryalar bulunmaktadır. Ayrıca engelli vatandaşların kumsala kadar inebilecekleri engellilere uygun rampa ile deniz kenarında emprenye ahşaptan yapılmış güneşlenme alanlarına ulaşabilirler.

 

Sevgili Sema'ya ve Alanya belediyesine bu duyarlılıkları için çok teşekkürler! Darısı diğer belediye çalışanlarına…

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum…

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 536

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2943

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2467

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1537

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4918

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön