Engelleri aşan merdiven ürettiler      

Herkese iyi pazarlar… Sizlere bu hafta tamamen Türk yapımı olan bir icattan söz edeceğim özellikle ortopedik engelliler için büyük kolaylık sağlayacak. Afyonkarahisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Emrah Tekin ve Furkan Özamay, okullarının yanında bulunan Engelliler Derneği’nden etkilenip engelli bireylere günlük hayatta kolaylık sağlamak için rampaya dönüşen merdiven sistemi geliştirdi.

 

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 47’nci Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Eskişehir Bölge Finali Sergisi’nde öğrencilerin buluşları ilgi çekiyor. Afyonkarahisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Emrah Tekin ve Furkan Özamay, ‘Engelli Rampasına Dönüşen Merdiven Mekanizması’ adlı projesi ile engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak istiyor. Okullarının yakınında bulunan dernekten etkilenerek bir proje geliştirdiklerini kaydeden 11’inci sınıf öğrencisi Emrah Tekin, yaklaşık 7 aylık bir süre içerisinde projenin tamamlandığını aktardı. Tekin, projeyle alakalı olarak, “Bizim okulumuzun yanında sakatlar derneği var. O sakatlar derneğindeki engellilerin nasıl bir zorluk çektiğini görerek, bu kişilere bir şeyler yapmak için alternatif çözümler geliştirmeyi düşündük ve değişik projeler yaptık. Biz bunun üzerinde yoğunlaşmaya karar verdik ve mevcut standart rampa yapılamayan yerlere böyle bir mekanizma yapmayı düşündük” şeklinde konuştu.

 

“Projelerimizi geliştirdiğimizde engelli bireylerin tek başına çıkması mümkündür”

Mekanizmanın çalışma yöntemiyle alakalı bilgi veren Furkan Özamay, projenin engelli bireylere kolaylık sağladığını, ancak bulunduğu aşamada bireylerin tek başlarına faydalanamayacağını vurguladı. Özamay, “Merdivenin altına kaldırma kolu yaparak bir mekanizma düzenledik. Autocad’te parçaların yapımının çizdik, okulumuzun mobilya bölümünde ahşap malzemelerden kestirdik ve bu kestiğimiz malzemeleri birleştirerek bu mekanizma ortaya çıkmıştır. Şu anda tek başlarına çıkmaları mümkün değil engellilerin, başka birinin yardımıyla çıkacaktır. İleriki çalışmalarımızda, projelerimizi geliştirdiğimizde engelli bireylerin tek başına çıkması mümkündür. Farklı mekanizmalar düzenleyerek bu işi de başaracağız” dedi.

 

“Bu proje bizim için bir araç”

Afyonkarahisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Makine Öğretmeni olan Hakan Avşar ise, projenin esas amacının gençleri araştırmacı olarak yetiştirmek olduğunu belirterek, “Gençlerle beraber bu sene başında TÜBİTAK projesi yapmaya karar verdik ve bununla yola çıktık. Sağ olsun gençler ‘Rampaya dönüşen merdiven mekanizması’ yaptılar, gerçekleştirdiler, buraya getirdiler. Bu proje bizim için bir araç. Esas amacımız bu çocukları hayatı boyunca araştırmacı, geliştirmeci olarak yetiştirmek. Zannediyorum bunu da başardık. Bundan sonra hayatları boyunca bunu devam ettirecekler” ifadelerini kullandı.

 

Umarım bu icat giderek gelişir ve sosyal yaşamımıza büyük katkısı olur.

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum…

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön