Engelsiz eğitime destek     

Herkese iyi pazarlar… Öncelikle 3 Aralık dünya engelliler günü dolayısıyla katıldığım 'Rüya ve Maskeler' adlı müzikal gösteriden bahsetmek istiyorum. Türkiye Omurilik Felçliler Derneği'nin desteklediği bu müthiş gösteriyi Kadıköy belediyesinin katkıları ile izleme şansı buldum. Gösteriyi büyük bir hayranlıkla izlediğimi söyleyebilirim. Gerek dansları gerekse müzikal anlamda 10 üzerinden 10 veriyorum. Başta dans öğretmeni Hakan Ceyhan olmak üzere tüm engel tanımayan oyunculara yürekten başarılar diliyorum. Gösteriyi izlemek isteyenler sosyal medyadan takip ederek gidip izleyebilirler.

 

Gelelim bu haftaki konumuza; iletişimde Türkiye’nin lider kuruluşlarından olan Turkcell engellilere sunduğu imkanlarla da liderliğini bir kez daha gösteriyor. Turkcell’in Engelsiz Eğitim Programı kapsamında 12 okulda tamamladığı özel teknoloji ve mesleki eğitim sınıflarında eğitimler başladı. Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, 2 yılda 80 okulda 10 bin öğrenciye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi Engelli çocukların eğitim ve istihdamına destek olmak amacıyla Turkcell’in Milli Eğitim Bakanlığı himayesindeki Engelsiz Eğitim Programı ilk etabını tamamladı. Engelli öğrencilerin ihtiyaçlarına göre tasarlanan ve özel ekipmanlarla donatılan teknoloji ve mesleki eğitim sınıflarının açılışı Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça’nın katılımıyla İstanbul’da bulunan Sarıyer Veysel Vardal Görme Engelliler İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirildi.

 

5 ayda 12 okul

Özel eğitime ihtiyacı olan engelli çocukların yetkinliklerini artırmak ve toplumsal yaşama katılımlarını sağlamak amacıyla geliştirilen Engelsiz Eğitim Programı’nın temelleri 17 Haziran 2015’te atılmıştı. 5 ayda 12 okulun teknoloji sınıfları ve mesleki eğitim atölyeleri kullanıma hazır hale getirildi. İki yıl içerisinde tamamlanması hedeflenen 7 milyon TL bütçeli proje ile 40 ilde 80 okulda 10 binden fazla öğrenciye destek olunması hedefleniyor.

 

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça “1.5 yılda 70 okulu daha tamamlayarak ülkemizdeki özel eğitim okullarında eğitim gören 10 binden fazla çocuğumuza yani, her 4 engelli öğrenciden birine dokunmuş olmayı hedefliyoruz’ diye konuştu.

 

Ekranlar dile geliyor

Özel teknoloji ve mesleki eğitim sınıflarında az gören öğrenciler için öğretmenin akıllı tahtaya yazdığı yazıları dilediği büyüklük, renk ve kontrastta gösteren bilgisayar ekranı bulunuyor. 

 

Hiç görmeyen öğrenciler için klavyedeki tüm tuşları ve işlemleri seslendiren yazılım devreye giriyor.

 

‘2016’da 36 okula daha ulaşacağız’

Açılışta konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, sınıflardaki teknolojik ve mesleki donanımlarla yetişecek öğrencilerin aldıkları eğitimi ileride sahip olacakları mesleklerde kullanmalarını diledi. Avcı “80 okulumuzdaki sınıflarımızın donanımının 2 yıl içinde tamamlanmasını planlıyoruz. 2016’da 11 görme engelli ile 6 işitme engelli okulumuz ve 19 özel eğitim merkezimizin donanım ihtiyaçlarını karşılamış olacağız” dedi.

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum…

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön