Sarı şeritlere dikkat!

Herkese iyi pazarlar... Bu hafta görme engellilerin yollarda daha rahat yürüyebilmek için yapılan sarı renkli şeritlerin kullanılmasını ele alacağım. Çok defa yazılarımda belirttiğim gibi, engellilerin yollarda daha rahat hareket edebilmesi için devletin yaptığı çalışmaları takdirle karşılıyorum ancak bunların doğru kullanımı şart. Ortopedik engelliler için yapılan rampalara araç park edilmemeli, görme engelliler için yapılan sarı şeritlerin üzerine direk konulmamalıdır. Ankara'nın Kızılay ve çevresindeki görme engellilerin rahat yürüyebilmesi için yapılan kaldırım şeritleri parçalanmış durumda. Adeta engellilere engel olan şeritler vatandaşların tepkisine neden oluyor.

 

Görme engellilerin rahat yürüyebilmesi için yapılan Kızılay çevresindeki sarı şeritler, "olmasa daha iyiydi" denilecek cinsten. Kızılay çevresinde bazı cadde ve bulvarlarda bulunan kaldırımların büyük bir kısmında sarı şerit bulunmazken, kaldırımlar engelliler için bir eziyete dönüştü.

 

Görme engelli vatandaşlara tuzak niteliğindeki şeritler nedeniyle engelliler yürürken zor durumda kalıyor.

 

Ziya Gökalp, Meşrutiyet, Mithatpaşa Caddeleri ve GMK Bulvarı üzerinde bulunan şeritlerin bir kısmı kopmuş ve kaldırımların çeşitli yerlerine savrulmuş durumda. Mithatpaşa Caddesi üzerinde iş yerleri bulunanlar, görme engellilerin şeritleri kullanamadığını aktardı.

 

Engelli vatandaşların bu durum nedeniyle mağdur olduklarını dile getiren esnaf, "Güzel bir amaç için yapılan şeritler amacından uzaklaşmış durumda. Belediyelerin bu şeritleri düzenli olarak kontrol etmeleri gerekiyor. Çünkü hassas bir konu. Bu konuda hassas davranılmasmı ve en kısa zamanda sarı şeritlerin onarılmasını istiyoruz" diye konuştu.

 

Yağmurlu Havalarda Kaydırak

 

Yağmurlu havalarda şeritlerin plastik olmasından dolayı kayganlaşan ve yürümeyi adeta bir hayatta kalma eylemi haline getiren şeritler için engelli vatandaşlar bir an önce çözüm bekliyor.

 

Özellikle yağışlı havalarda sarı şeritlerin gizli bir tuzağa dönüştüğünü söyleyen engelli vatandaş Ahmet Yılmaz, "Engelli bireylere neden gerekli özen gösterilmiyor. Yıllar sonra bir sarı şerit yaptılar, o da acınacak durumda. Yağmurlu havalarda ise sürekli düşme tehlikesi ile karşı karşıya kalıyoruz. Ya şeritler üzerine çöp koyarlar ya da yarım yamalak bırakırlar. Yetkililere sesleniyoruz, tütfen sesimizi duyun" dedi.

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum..

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön