Oy hakkımı geri istiyorum!

Herkese iyi pazarlar…

 

Geçtiğimiz Pazar günü Türkiye için çok kritik bir seçim yapıldı. Sonucunun ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Ancak üç seçim geçmesine rağmen ben ve yaklaşık 600 bin engelli vatandaş, vasi kanunu yüzünden yine oyumuzu kullanamadık! 13 yıl önce oyumu hiç bir sıkıntı çekmeden kullanırken geride bıraktığımız üç seçimde bu haklarımızdan mahrum bırakıldık. Resmen bizi yok sayan bir sistemin üzerinden hukuk sistemi olamaz! Biz bu ülkenin değeriyiz, bir görüş veya düşüncenin de sahibi olmak bizimde hakkımız elbette. Ben  iki kitap yazarı ve çok saygın bir sitede köşe yazarı olarak bu ülkede söz sahibi olmak istiyorum.

 

Ancak her yerde olduğu gibi burada da engelleniyoruz. Kısaca diğer ülkelerin sisteminden bahsedecek olursak, ABD'de elektronik sistemle oy verildiği için zihinsel engelliler hariç tüm vatandaşlar oylarını zorlanmadan kullanabiliyorlar… Almanya’da ise federal hükümet hiç bir fedakarlıktan kaçınmayarak engelliler için oy pusulasını onlara götürüyor ve engelliler, evlerinde dahi kullanabiliyorlar. Fransa'da zihinsel engelliler dahi her türlü engelliler oy kullanabilir yasası yürürlükte. İsveç ve İtalya’da evinden çıkamayan engelliler için özel idareler kurup belediye görevlileri, engellilerin evlerinde oy kullanabilmesini sağlamakta.

 

Ve son olarak benim de çok istediğim bir sistem: Estonya, Hollanda ve İngiltere gibi ülkelerde internet üzerinden oy verilebiliyor, vatandaşlara hiçbir sıkıntı yaşamadan ülkesinde düşüncesini özgürce söyleme hakkını verebiliyorlar… Türkiye bu konuda maalesef hep sınıfta kalan oluyor. Çağ atlamamız lazımken biz hep geriye gidiyoruz. Bu düzenin acilen değiştirilmesini, oy ve vicdan özgürlüğümüzü istiyoruz. Hani diyorlar ya bir oy bir oydur, işte neredeyse bir ilçenin nüfusu kadar oy yok oluyor, bunun biran önce değiştirilip daha anlaşılabilir bir yasa ile değişmesini yeni seçilen vekillerimizden istiyorum. Engeller sona ersin!

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum…

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  14 Haziran 2015 Pazar 23:46

  hiç bir yorum yazmadan bütün sosyal medya hesaplarımdan paylaşıyorum sevgili arkadaşım. çok utandım, çok üzüldüm, çok şaşırdım. başka ne yorum yapılabilir ki?!.. siz gerekeni çok güzel ifade etmişsiniz..

  Cevapla
 •  
  14 Haziran 2015 Pazar 14:39

  harikasın aqzına yüreqine saqlık ersinim

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Doğuma giderken neler yaptınız?
  Doğuma giderken neler yaptınız?

  Süresi : 01:59 İzlenme : 2395

 • Gizem Onay'la kadınlık organları ve döngüleri üzerine
  Gizem Onay'la kadınlık organları ve...

  Süresi : 34:57 İzlenme : 261

 • Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri
  Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri

  Süresi : 02:46 İzlenme : 455

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön