Benimle çıkar mısın?

Herkese iyi pazarlar!

Sizlere bu hafta çok güzel bir projeden daha bahsedeceğim. Biz engellilerin en büyük sorunu sokağa çıkmak çünkü yeterince imkan ve zaman kısıtlaması olduğundan çok zorluk çekiyoruz. İşte bu sorunu bir nebze çözmek için Türkiye Omurilik Felçliler Derneği bir proje hazırlayarak her hafta bir engelli bireyi dışarı çıkarıp sosyalleşmesine yardımcı oluyorlar. Haftada bir gün engelli çocukları dışarıya çıkarıp, dileklerini gerçekleştirmeyi amaçlayan ‘Benimle çıkar mısın’ adlı gönüllü projesi büyük ilgi gördü.

 

Türkiye Omurilik Felçliler Derneği (TOFD) engelli çocukların sosyal yaşama daha çok katılabilmesi için 2 ay önce hayata geçirdiği ‘Benimle Çıkar mısın’ projesiyle onlarca engelli ve ailesinin yüzünü güldürüyor. Projede yer alan gönüllüler, engelli çocukları haftanın belirli günlerinde dışarı çıkartarak engelleri aşmasını sağlıyorlar. Proje sayesinde tiyatroya gitmek, hayranı olduğu bir sanatçının konserini izlemek veya maça gitmek isteyen çocukların bu istekleri gerçekleştiriliyor. 

 

Projeye katılmak isteyen gönüllüler, önce vakit geçireceği engelli çocuk hakkında bilgilendiriliyor ve psikologlar tarafından 1 saatlik eğitimden geçiriliyor.

 

Kız Kulesi’ni Çizdi

 

‘Benimle çıkar mısın’ projesiyle yüzü gülen çocuklardan biri de 12 yaşındaki Sümeyye Bolat’tı. Nişanlı çift Begüm Koru ve Erkan Eskicioğlu ile birlikte yaşama katılan doğuştan Cam Kemik hastası olan küçük Sümeyye, kemikleri çok çabuk kırılabildiği için günlük yaşam içinde birçok engelle karşı karşıya. Çift, Sümeyye’ye neler yapmak istediğini soruyor.

 

Sümeyye’nin yanıtı ise, ‘Kız Kulesi’ni yakından görüp resmini yapmak istiyorum’ oluyor. Küçük kızın istediği üzerine gönüllü çiftle Üsküdar’a geçiyoruz. Sahilde gezmek isteğini belirten Sümeyye ile yarım saat sahil yürüyüşü yapıyoruz.

 

Yürüyüşün ardından Kız Kulesi’ni görebileceğimiz bir kafeye geçiyoruz ve Sümeyye isteğini gerçekleştirip resim yapıyor.

 

Projeyi annesinden öğrendiğini belirten Sümeyye, yaşadığı deneyimi, “Duyduğumda çok ama çok mutlu oldum, çünkü çok fazla dışarıya çıkamıyorum. Geçen hafta okul gezimiz vardı fakat ben geziye katılmadığım için çok üzülmüştüm. Ama bugün çok mutluyum. Hep görmek istediğim Kız Kulesi’ni yakından gördüm ve resmini çizdim. Hayatta geçirdiğim en güzel gündü. Herkese teşekkür ederim” sözleriyle anlattı.

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum…

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön