Engelsiz Müze

Herkese iyi pazarlar. Bu hafta sizlerle, sosyalleşme adına atılan güzel bir adımı paylaşacağım. Türkiye'de engelliler için en büyük sorunlardan biri sosyalleşme. Bunu aşmak için müzelerden sorumlu bakanlık gelecek yıldan itibaren engellilere rehberlik edecek. Konu ile ilgili haber şöyle:

 

Arkeoloji Müzesi 2016’da ‘engelsiz müze’ sloganıyla bütün bölümlerini açmaya hazırlanıyor. 2016’dan itibaren müzeyi gezdiren rehberler, işitme engelliler için işaret dilini de kullanacak.

 

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, 2016’dan itibaren işitme engellilere bilgi aktarmak için rehberlerin işaret dilini kullanmaya başlayacağını söyledi. Ulusoy, “Pilot uygulamaya arkeoloji Müzesi’nden başlıyoruz, ardından bir program dahilinde Topkapı, Ayasofya ve diğer müzelere de yaygınlaştıracağız” dedi.

 

Turizm Haftası kapsamında; süper star Ajda Pekkan ve TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, ‘Haydi Sen de Gel, Tarihine Sahip Çık’ mesajını vermek ve işitme engelliler için toplumsal duyarlılığın altını çizmek üzere, Arkeoloji Müzesi’nde bir toplantı düzenlediler.

 

Ulusoy, gençlerin müzelere ilgisini artırmak ve engelli vatandaşların müzeleri rahatça gezerek kolayca bilgi alabilmelerini sağlamak amacıyla sürdürülen çalışmalar konusunda bilgi aktardı. Ulusoy, görme engelliler için hazırlanan kabartma alfabeli özel kitapçık ile işitme engelliler için düşünülen görüntülü el cihazını tanıttı.

 

Eser sayısı 1 milyon

 

Ulusoy, Arkeoloji Müzesi’nin restorasyon ve tanzim çalışmalarının TÜRSAB tarafından karşılandığını belirterek, şöyle konuştu:

 

“50 milyar dolar döviz getirmeye çalıştığımız bir dönemde müzeler bizim sermayemiz. 5 milyon ‘Müze Kart’lı vatandaşımıza özel fiyatla müze kapılarını açtık. Sanatınız, kültürünüz yoksa ya da ona bakmıyorsanız medeniyetten bahsetmeye hakkınız yok. Eğer medeniyetinize sahip çıkmıyorsanuz Avrupa Birliği’nde olmaya hakkınız yok. Medeniyet burada, burada milyonu aşkın eser var. darphane binalarımızı da onarıp, depolarda yüz yıldır açılmayan eserleri gün ışığına çıkaracağız.”

 

Ajda’nın daveti

 

Ajda Pekkan, herkesi müzelere davet ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Engelli insanlar için yaşam alanları oldukça kısıtlı. Özel insanlarımızı hayatın içinde daha fazla katabilmeyi kendimize görev bildik. Eşi benzeri bulunmayan Arkeoloji Müzesi, Ayasofya Müzesi, Dolmabahçe Sarayı gibi müzelere ev sahipliği yapıyoruz. Bu yapılara erişimin herkes için eşit ve rahatlıkla olmasını temenni ediyoruz. İşitme engelli insanlarımızın da müzelerimizi rahatlıkla gezebilmeleri amacıyla TÜRSAB ile işbirliği yapmaktan mutluluk duyuyorum.”

 

‘Eyfel’de 3 saat bekleyen Topkapı’da 2 saat beklesin’

Başaran Ulusoy, gazetecilerin müze önlerindeki uzun kuyruklarla ilgili soruya, “Evvelden ‘müzelere kimse gelmiyor’ diye şikayet ederdik, şimdi ‘çok kuyruk var’ diyoruz. Louvre’da, Londra’da, İngiltere’de kuyruklar 2-3 saat sürüyorsa, Eyfel kulesini 3 saat bekliyorsanız, müsaade edin de Ayasofya, Topkapı, Sultanahmet’te de 2 saat beklesinler. Çünkü Topkapı ve Ayasofya’yı 5’er milyon insan ziyaret ediyor. Arkeoloji Müzesi’nin tanzim ve teşhiri bittikten sonra buraya da 3 milyon kişi gelecek. 3 saat Eyfel’de bekleyen 2 saat Topkapı’da bekleyecek” dedi.

Ulusoy, kuyrukların azaltılmasına yönelik randevu sistemini düşündüklerini ifade ederek, “Bunların saatlerini ayarlamaya çalışıyoruz. Aynı zamanda bir gemi geldiği zaman 5 bin kişi birden geliyor. Bu kolay değil” dedi.

Minibüsün üstünde hatıra fotoğrafı

Ajda Pekkan, toplantı sonunda Arkeoloji Müze’sinden ayrılırken, müzeyi ziyarete gelen okul çocukları kendisine sevgi gösterisinde bulundu. Pekkan da minibüsün tavan penceresinden çocuklara el salladı.

 

'Tablo alıyorum'

 

Ajda Pekkan, sanat eserlerine merakı konusunda da, “Çok fazla vaktim olmuyor. Tablo satın alıyorum. Benim merakım daha çok bu tarz müzeler ve bütün nesillerce birbirine geçebilecek güzel şeyler için katkıda bulunmak” dedi.

 

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön