Engelliler spor yapabilsin...

Herkese iyi pazarlar… Geçtiğimiz hafta yazdığım yazıyla ilgili bir düzeltme yapacağım. Engellilerin spor yapmasına engel olan bütçeyi devlet değil, ibra olmayan federasyonun neden olduğunu belirtmek isterim…

 

Konu bu hafta da gündemdeki yerini korudu. Federasyon açıklama yaparak bu işin kısa sürede çözüme kavuşacağını ve tekrar engellilerin spor yapabileceğini belirtti. Konuyla ilgili haber şöyle;

 

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) Başkanı Demirhan Şerefhan, 1.1 milyon TL'li bütçenin aktarılması durumunda federasyonun ligleri jet hızıyla başlatabileceğini belirtti.

 

 

Başkan Şerefhan, federasyonun 16 branştaki tüm engelli spor faaliyetlerini Spor Genel Müdürlüğü'nden (SGM) bütçe alamadığı gerekçesiyle askıya alma kararının ardından yaşanan gelişmelere açıklık getirdi.

 

 

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan'ın daha önce yaptığı, "Federasyonun kendilerinden 2014 senesi için 4.5 milyon TL bütçe talep ettiği ve bu talebe karşılık istenilen bütçenin verildiği" ve "Federasyonun bütçe talebinde yanlışlık yaptığı" yönündeki açıklamalarını anımsattı.

 

 

Baykan'ın bu konuda kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini belirten Şerefhan, federasyonun 17 Ocak 2014 tarihli bütçe talebinde SGM'den 5 milyon TL, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı'ndan ise 2 milyon TL olmak üzere toplamda 7 milyon TL bütçe talep ettiğini belirtti.

 

 

"Bütçe belirlemesinde yanlışlığı yapan biz değiliz"

 

 

"Bütçe belirlenmesindeki yanlışlığı yapan federasyonumuz değil" diyen Şerefhan, şöyle devam etti:

"Bunun akabinde SGM 12 Mart 2014 tarihinde federasyonumuza gönderdiği yazıda faaliyet programımızın federasyonumuza tahsis edilecek 4.5 milyon TL'ye göre yeniden revize edilmesini istemiştir. Biz de kendilerine 21 Mart 2014 tarihli yazımızla 4.5 milyon TL'lik bütçenin federasyonumuz 2014 senesi faaliyetleri için yeterli olmayacağını ve ek 3 milyon TL'lik bir ek ödenek tahsisi yapılması gerektiğini belirtmişiz. Sayın Genel Müdür, federasyonumuzun 22 Kasım 2014 tarihinde yapılan ve mahkeme tarafından iptal edilen mali genel kurulun 15 Şubat 2014 tarihinde tekrarlanacağından bahsetmiştir. Sayın Genel Müdür, federasyonumuzla ilgili açıklamalarında halen 'İbra Edilmemiş Federasyon' diye bahsetmektedir. Bu konuyu gerek 3289 Sayılı yasada ve gerekse yönetmeliğinde görev alanına girmiyor olmasına rağmen Tahkim Kurulu'na götürmüşler, görev alanında bu konuyla ilgili görüş bildirmemesi gereken Tahkim Kurulu'ndan görüş almışlardır. 22 Kasım 2014'te yapılan ve mahkeme kararıyla iptal edilen genel kurulun 15 Şubat 2015 tarihindeki tekrarının Seçimli Genel Kurul olması için mahkemeye itiraz etmişlerdir. Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi SGM'nin bu itiraz talebini de 22 Ocak'ta reddetmiştir. Bu durumda artık hukuka saygı duymak ve ibra konusunu gündemden düşürmek gerekiyor. Federasyonun 2014 senesinden alacağı olan 1.1 milyon TL'nin aktarılarak spor faaliyetlerinin tekrar başlatılması gerekmektedir. 15 Şubat 2015 tarihinde yapılacak genel kurulda ibra olunmazsa ödenekleri o zaman kessinler."

 

 

2014 yılında toplam 6 milyon 936 bin lira harcama

 

 

Şerefhan, federasyonun 2014 yılında SGM'den talep edilen 7 milyon TL karşılığında hangi harcamaların yapıldığına ilişkin detaylı harcama tablosunu paylaştı.

 

 

Gider kalemlerini ve harcanan miktarları açıklayan Şerefhan,

yurtiçi faaliyet giderlerine 2 milyon 894 bin TL,

yurtdışı faaliyet giderlerine 1 milyon 947 bin TL,

kamp giderlerine 807 bin 744 TL,

ödül giderlerine 380 bin TL,

spor malzemesi giderlerine 326 bin 153 TL,

personel giderlerine 255 bin 949 TL,

ofis giderlerine 132 bin TL,

eğitim giderlerine 98 bin 979 TL,

toplantılara 78 bin 263 TL,

doping kontrol ve analiz giderlerine 12 bin 357 bin TL,

proje giderlerine bin 670 TL,

diğer organizasyon ve faaliyet giderlerine 662 TL harcandığını açıkladı.

Şerefhan, 2014 yılında 12 gider kalemi için toplamda 6 milyon 936 bin 404 TL harcama yapıldığını belirtti.

 

 

"Elle tutulur tek bir şikayet yok"

 

 

"SGM işi maalesef içinden çıkılamayacak bir şekle sokmuştur" diyen Şerefhan, "Bizim mahkeme kararlarından da anlaşılacağı üzere ibra edilmemiş bir durumumuz yoktur. Kulüpleri de zora sokan kararları yüzünden şuan kaos daha da büyümektedir. Beni arayan bir SGM yetkilisine 'halen neden ödeneği aktarmamak için inat ediyorsunuz' diye sorduğumda, 'hukukçularımız savaşıyor' diye cevap vermiştir. Hukukun kararı ortadadır, kabul etmeyenler ve liglerimizi bu duruma sokanlar düşünsün. Halbuki ödeneğin aktarılması halinde federasyonumuz jet hızıyla ligleri başlatabilir" ifadelerini kullandı.

 

 

15 Şubat'ta yapılması planlanan TBESF Genel Kurul'un delegelik hakkının elinden alındığını açıklayan Şerefhan, "Spor Faaliyetleri Daire Başkanlığı'ndan bir yetkili federasyonu arayarak, 'Demirhan Şerefhan'ı delege listesinden çıkarın' demiştir. Ben eski federasyon başkanı statüsünde oy kullanabilecekken maalesef bunun da önünü kesmiş bulunmaktadırlar" dedi.

 

 

"Hakkımda çıkan yalan haberlerle ilgili tazminat davası açacağım"

 

 

"Bir gazete benim federasyona 3.3 milyon TL'lik sandalye sattığım yazılmış" diyen Şerefhan, "Bunu yazan kişiyi aradım ve 'kendisinde hiç mi vicdan olmadığını ve neden yalan haberlerden yalan haber yaptığını' sordum. 'Teknik bir hata' şeklinde cevapladı. SGM müfettişleri federasyonda inceleme yaparak benim göreve geldiğim günden beri federasyona herhangi bir sandalye satıp satmadığımı araştırdılar. Netice itibarıyla muhasebe kayıtlarından ve mahsup fişlerinden ne benim tarafımdan ne de başkası tarafından federasyona anılan süre içinde tek bir tekerlekli sandalye alınmadığı ortaya çıktı. Bu ve benzeri yalan haberleri yapanlarla ilgili avukatıma tazminat davası açılması için talimat verdim" açıklamasında bulundu.

 

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum..

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön