Otistik çocukların başarısı...

Merhabalar, iyi pazarlar herkese... Bu hafta yine otizmli çocukların hayatlarına dair güzel haberler vereceğim. Bu konuyu defalarca yazdığım için kendimi çok şanslı hissediyorum çünkü bu çocuklarımız çok özel... Dışarıdan bakıldığında çekingen ürkek gibi olabiliriz onlara karşı ancak içlerindeki sevgiyi görünce onlarla yaşamanın ne kadar değerli olduğunu anlayabiliyoruz. Bu haftaki haberimiz ise şöyle: Tuvalet eğitimi olmayan otizmli çocuk okul okul gezdi, hiçbiri kabul etmedi. Kadın, Çocuk ve Engelli Hakları Ombudsmanı Serpil Çakın’ın İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’yle yaptığı görüşmeler sonucunda çocuk anaokuluna alındı.

 

Diyarbakır’da, otizm teşhisi konulan 4 yaşındaki S.A.’yı hiçbir anaokulu kabul etmedi. Rehberlik Araştırma Merkezi, S.A.’ya okul öncesi kaynaştırma eğitimi raporu verdi. Baba, 3 okulu tek tek gezdi. Öğrenciyi, yaşıtları olmadığı için ve tuvalet eğitimi almadığı için hiçbir okul kabul etmedi. Kadın, Çocuk ve Engelli Hakları Ombudsmanı Serpil Çakın, ilçe milli eğitim müdürlüğüyle görüştü. Görüşmeler sonucunda çocuğun okula kaydı yapıldı. Diyarbakır Kayapınar Rehberlik Araştırma Merkezi, yüzde 40 otizm teşhisi konulan S.A.’ya okul öncesi “Kaynaştırma eğitimi alabilir” raporu verdi. Raporun ardından baba M.İ.A. çocuğunu evine yakın okul olan Ayşe Numan İlköğretim Okulu’na götürdü. Ancak okul kayıt yapmadı. Daha sonra anaokuluna giden baba M.İ.A. yine ret cevabı aldı. Okulda, yaşıtlarının bulunmaması gerekçe gösterildi.

 

Baba durumu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne iletti. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü babayı, Huzurevleri Anaokulu’na yönlendirdi. Son olarak Huzurevleri Anaokulu’na giden babaya, “Çocuğun tuvalet eğitimi olmadığından kaydını yapamayız. Tuvalet eğitimi olursa kayıt yapabiliriz” cevabı verildi. Baba M.İ.A. bütün çabalarına rağmen oğlu S.A.’nın herhangi bir okula kaydının yapılmaması üzerine soluğu Kamu Denetçiliği Kurumu’nda aldı. Kadın, Çocuk ve Engelli Hakları Ombudsmanı Serpil Çakın, şikâyetin kendisine ulaşmasının ardından mağduriyetin sona erdirilmesi için Diyarbakır Rehberlik Araştırma Merkezi ve Kayapınar Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştü. S.A’nın kaydı anaokuluna yapıldı.

 

Baba yaşadıklarını şöyle anlattı: “Okul müdürleri ile sıkıntılar yaşadık. Çocuğumu okula almak istemediler. Benim çocuğum gibi onlarca çocuk var. İnsanlar şikâyet etmekten vazgeçiyor. Benim çocuğuma 3 yaşında otizm teşhisi konuldu. Teşhiste otizm derecesi en eğitilebilir ve sosyalleştirilebilir olarak tanımlandı. Çocuğum son derece uyumlu bir şekilde birçok davranışı sergiliyor. Kendi yaşıtlarına göre eksik olan davranışları şimdi yapabiliyor. Tuvalet eğitimini de aldı. Özellikle erken teşhis edilen çocuklara anaokuluna giderken destek verilmelidir. Kendi yaş grubuyla eğitim almasını istiyorduk. Bu çocuklarla ilgili kapsamlı bir çalışma bulunmuyor. Bu çocukların tek tedavisi sosyalleşme ve kaynaşmalıdır..

 

Diyarbakır'daki bu mücadeleyi destekliyorum. Umarım diğer şehirlerdede bu oluşum yavaş yavaş gelişir...

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön