EKPPS sonuçları iptal ediliyor!

Merhaba, sizlere bu hafta çok tartışılan engellilere iş imkânı sağlamayı amaçlayan EKPPS' nin nasıl iptal edilebileceğini değerlendireceğim.

 

Öncelikle bu sınav, sistem olarak oturursa kesinlikle biz engelliler için çok güzel iş imkânları sunacaktır. Ancak uygulamada şuan diğer ülkelere göre çok çok alt seviyelerdeyiz. Tabii ki sistemi oluşturan bakanlığın bunu da düzgün yapılandırmak zorunda olduğunu düşünüyorum.

 

Konu ile ilgili yasadikca.com' un haberi şöyle: Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) 27 Nisan 2014 tarihinde yapıldı. Engelli adaylara; genel, görme, işitme, zihinsel kategorilerinde sınav uygulandı. Görme engellilere okuyucu/işaretleyici, ellerini kullanamayan adylara ise işaretleyici görevli tahsis edilerek bu adaylar tek kişilik salonlarda sınava alındı.

 

Takipçilerimizden gelen mesajlar doğrultusunda birçok görme engelli adayın EKPSS sonuçlarının iptal edildiğini öğrendik. ÖSYM, okuyucu/işaretleyici talep eden görme engellilerin sınav kitapçığını alıp bazı soruları adayların kendilerinin okumalarını kural ihlali sayarak bu adayların sınav sonuçlarını iptal ediyor.

 

ÖSYM, sınav salonlarına yerleştirdiği kamera ile bu tür kural ihlallerini belirleyip, sınav yapıldıktan 3 ay sonra bile adayların sınav sonuçlarını geçersiz sayıyor. ÖSYM, sınav sonuçlarının geçersiz sayıldığına dair adayların adreslerine mektup göndererek ibraz ediyor.

 

2014 EKPSS kılavuzunda: "Dikkat: Sınava başvuru esnasında okuyucu veya okuyucu-işaretleyici yardımı talep eden adaylara, sınavda soruları sınav görevlileri okuyacak, adayların soruları okumasına kesinlikle izin verilmeyecektir. Adayın kendisi de soruları okuduğu takdirde sınavı geçersiz sayılacaktır. Sınavda okuyucu veya okuyucu-işaretleyici yardımı talep edecek adayların bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir. Okuyucu veya okuyucu-işaretleyici yardımı talep eden adayların soruları kendisinin okuması sınav kurallarına aykırıdır. Kurallara uymayan adayların sınavı geçersiz sayılacaktır." ifadesi yer almakta ve ÖSYM bu kurala göre sınav sonuçlarını iptal etmektedir.

 

Peki tüm hata engelli adayın mı? Sınav görevlilerinin kuralları daha iyi bilmeleri gerekmez mi? Adayın bu teşebbüsüne engel olunabilidi ve mağduriyetlerin önüne geçilebilirdi.

 

Umarım bu yanlışlık bir daha tekrarlanmaz ve engellilerimiz bu konuda mağduriyet yaşamazlar..

 

 

HERKESE ENGELSİZ BİR HAFTA DİLİYORUM..

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön