Engelsiz film izlemek istiyoruz

Merhabalar, sizlere bu hafta önemli bir konudan bahsedeceğim.

 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın başlattığı uygulama ile okullarda öğrenciler  vizyondaki filmleri izleyebilecekler. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu uygulamasını çok başarılı buluyorum. Umarım tüm şehirlerde katılım çok yüksek olup kültürel açıdan ülkemiz daha da gelişir.

 

Konu ile ilgili Habertürk'ün haberi şöyle:

 

Başta engelli çocuklar olmak üzere tüm öğrencilerin sinema keyfi yaşayabilmesi için ilk ve orta dereceli okullarda ilk kez sinema günleri başlatılıyor. Proje ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu olmak üzere 9 il ve Kıbrıs’ta uygulanacak. Moroğlu Filmcilik’in başvurusuyla proje Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür Bakanlığı tarafından onaylandı. Ücretsiz olarak gösterilecek filmler arasında Çağan Irmak’ın eşcinsel bir heykeltıraş ile elleri ve kolları olmayan engelli bir gencin arkadaşlığını anlattığı, 2013 yapımı “Tamam mıyız?” adlı filmi de yer alıyor. Muş, Bitlis, Hakkâri, Diyarbakır, Adana, Konya, Samsun ve Kıbrıs başta olmak üzere mayıs ayı sonuna kadar sürecek olan gösterimler önümüzdeki hafta başlıyor. Öğrencilerin yaşamlarında farklı bakış açıları geliştirmeyi hedefleyen sinema günlerinde özellikle engelli ve engelsiz öğrencilerin aynı salonda film izlemeleri sağlanarak toplumsal duyarlılığın artırılması ve farkındalık yaratılması hedefleniyor. Öğrencilerin büyükşehirlerdeki yaşıtları gibi sinemadan mahrum kalmaması hedefiyle yola çıktıklarını belirten Moroğlu Filmcilik, proje için 10 ilmin ücretsiz gösterim hakkını satın aldı.


Sesli betimlemeyle de gösterilecek

 

Okullarda vizyona girecek filmler arasında Necip Fazıl’ın aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanan “Reis Bey” adlı film de yer aldı. Doğu ve Güneydoğu’daki okullarda gösterime girecek filmler arasında Hindistan yapımı “Benim Adım Khan”, başrolünde Güven Kıraç’ın oynadığı “Özür Dilerim”, Tolga Örnek’in yönettiği “Senin Hikâyen”, Kemal Sunal’ın oynadığı “Deli Deli Küpeli” ile İran yapımı “Cennetin Rengi” ve “Cennetin Çocukları” adlı yapımlar da bulunuyor. Okullara film gösterimlerinin resmi talimatını veren Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Mustafa Koç, filmlerin görme ve işitme engelli öğrencilere yönelik olarak, “Türkçe İşaret Dili”, “Türkçe Altyazı” ve “Sesli Betimleme” uygulamalarıyla ücretsiz gösterileceğini belirtti. Koç, bakanlık olarak filmlerden “Reis Bey” adlı filmi izlediklerini ve tüm filmleri onayladıklarını kaydetti. Bakanlık ayrıca sinema etkinliğinin MEB Temel Kanunu’na aykırılık gözetilmeyecek şekilde gösteriminin yapılabilmesi için il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince denetlenmesini de istedi.

 

HERKESE ENGELSİZ BİR HAFTA DİLİYORUM...


Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön