Utanmalısınız!

Merhabalar bu hafta gerçekten haberi okuduğumda çok üzüldüğüm bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Ege Deniz adlı İzmirli zihinsel engelli yüzücü çeşitli dallarda rekorları olan çok iyi bir arkadaşımız. Onun şimdiki hedefi Yeni Kaledonya’daki dünya şampiyonasına katılmak fakat ekonomik gücü buna müsait olmadığı için maalesef bu isteği gerçekleşemiyor. Ben buradan Türk ve yabancı marka yapmış isimleri göreve davet ediyorum. Lütfen bu kardeşimize sponsor olun ve adını dünya duysun hem siz hem de kendisi kazansın ülkemizde yüzme adına isim yapmış bir engelli sporcu kazandıralım.

 

Konu ile ilgili haber şöyle ; 2010’da yüzmeye başlayan Özel Sporcular Federasyonu’na bağlı lisanslı milli bir sporcu. 2012 Zihinsel Engelliler Yüzme Avrupa Şampiyonası’nda 100 metre kelebekte altın, 50 metre sırtüstünde gümüş, 100 metre sırtüstünde ise bronz alarak Türkiye’ye böyle bir organizasyonda madalya kazandıran ilk sporcu olmuş...

 

Ancak o, Özel Sporcular Federasyonu tarafından Yeni Kaledonya’da düzenlenecek ve federasyonun 2013 yılı faaliyet programında yer alan INAS Dünya Yüzme Şampiyonası’na baraj derecelerini aşmasına rağmen gönderilmiyor. Daha doğrusu, “Paran yoksa gitme” deniyor.

 

Yaşam koçunu karşılamıyorlar
Türkiye’den 14-25 Ağustos’taki yarışmaya katılmaya hak kazanan Ege Deniz’in yanı sıra; Doruk Davran ve Ayliz Turan için 22 Haziran 2013’te karar alan federasyon, sporcuların şampiyonaya ‘kendi imkanları’ ile katılmalarını uygun görüp, kararlarını 1 Temmuz’a kadar bildirmelerini istedi. Ancak federasyon daha sonra şikayetler üzerine sporcuların yarışma masraflarını karşılamayı uygun gördü. Fakat bu kez yaşam koçları olmadan hayatlarını sürdürmeleri imkansız olan otizmli sporcuların yaşam koçlarının masrafları yine ailelerden talep edildi.

 

Diğer aileler karşılıyor
Ege Deniz’in ailesi, diğer iki sporcunun ailesinin bunu kabul ettiğini ancak kendilerinin 15-20 bin lirayı bulan yaşam koçu masrafını karşılayamayacaklarını ifade ediyor. Yaşam koçu masraflarını federasyonun ödemesi gerektiğini ifade eden aile, böyle bir isteğin skandal olduğunu belirtiyor.Ege Deniz’in ailesi ayrıca şampiyona için federasyonun takviminde bulunan kampların da gerçekleştirilmediğini belirtiyor.

 

Türkiye’ye başarı kazandırmak için yıllarca çalışan Ege Deniz ve ailesi, şimdi Ay-Yıldızlı mayoyu giyebilmek içini krizin çözülmesini bekliyor.

 

Ödül alamadı
Ege Deniz, 2016 Paralimpik Oyunları’nda Türkiye’nin madalya umutlarından olabilir. Ancak Avrupa şampiyonu olan otizmli yüzücü, ödül yönetmeliğine göre hak ettiği ödülleri de alamadı. Federasyonun bu konuda hiçbir girişimde bulunmadığını söyleyen Deniz Ailesi, eğer ödüller alınsaydı, Ege’nin Yeni Kaledonya’daki şampiyona için masraflarının bu kaynaktan karşılanmış olabileceğini ifade etti. Ailesi, Ege’nin dereceleriyle de oynandığını öne sürdü.

 

Herkese engelsiz bir hafta dilerim.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön