Kalitesiz zaman

Bir anne-çocuk portalı için verdiğim röportajda ‘Çocuklarınızla nasıl vakit geçiriyorsunuz?’ diye sordular.

 

Bu soruyla karşılaşınca fark ettim ki çocuklarımla pek de vakit geçirmiyorum ben. Vakit bir şekilde geçiyor. Pek de ‘kaliteli’ bir şekilde değil üstelik.

 

Çok planlı bir şeyler yapmıyoruz biz aslında... Okuldan eve geliniyor, bir şeyler atıştırma, sonrasında yemek hazırlama, yemek yeme, banyo yapma derken zaten yatma saati gelmiş oluyor. 

 

dedim, çünkü gerçek bu.

 

Çocuklarınızla etkinlik yapıyor musunuz diye sordular... Etkinlik? Hani şu okulda yapılan el işleri, boyamalar falan? Onlar okul için değil mi??? Evde de mi yapmamız gerekiyordu bunları?? Bana kimse söylemedi!

 

İngilizcedeki ‘Quality time’ kavramının direkt çevirisi olan bu ‘kaliteli zaman’ tanımlamasıyla sorunum var benim. Ortaya kim attıysa, onunla da görülecek hesabım... Sanki zamane annelerinin üzerinde yeterince baskı yokmuş gibi, ‘çocuklarınızla kaliteli zaman geçirin’ baskısı üzerimizde...

 

Çocukken annemin bizimle ‘kaliteli’ bir şekilde zaman geçirdiğini hatırlamıyorum. Annem de anneannemin onunla kaliteli zaman geçirdiğini hatırlamıyor. Babaannem altı çocuk büyütmüş; bırak onlarla kaliteli zaman geçirmeyi, çocukların isimlerini birbirine karıştırırmış!

 

Biz zamane ebeveynlerinin, deli gibi çalışıp çocuklarının okul taksitlerini ödemeye uğraşırken, onlara en sağlıklı, en organik yiyeceklerden süper yemekler yapmaya çalışırken, onları hafta sonları spor, tiyatro, ve tabii ki çılgın doğum günü partilerine yetiştirmek için deli danalar gibi koştururken yapmaları gereken çok önemli bir şey var: Çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmek. Kalitelisini geçtim, bunları yapmaktan zamanımız kaldı mı ki geriye?

 

Çocuk sayısı arttıkça bir yandan iş yükü artarken, bir yandan kişi başına düşen (kaliteli) zaman miktarı zaten azalıyor. İki kere iki nasıl dört ederse bu da öyle bir gerçek: Gün içinde belirli bir saat var. Ve yapılması gereken işler. Ve pişmesi gereken yemekler. Ve yıkanması gereken çamaşırlar. Ve karnının doyurulması, ve banyo yaptırılması ve kitap okunması ve uyutulması gereken çocuklar. Hepsini topla, böl kaliteli zamana, bak bakalım elinde ne kaldı?   

 

Kaliteli zaman kavramını ortaya atan muhteremle ilgili iki teorim var: Ya kendisinin o kadar fazla zamanı varmış ki nasıl değerlendireceğini şaşırmış. Ya da kendisi kadın cinsinden nefret ediyormuş ve sırtlarına bir yük daha bindirerek onları daha da çaresiz hissettirmek istemiş.

 

Ben çocuklarıyla kaliteli zaman geçir(e)meyen bir anneyim. Çünkü onları kaliteli okullara götürüp getirmekten, onlara kaliteli yemekler yapmaktan, onlar için kaliteli bir ortam, kaliteli bir hayat sunmaya çalışmaktan geçirecek zamanım kalmıyor.

 

Ama geceleri yatmadan önce onlara kaliteli kitaplar okuyor, yataklarına koyduğumda en kaliteli bir şekilde sarılıyor, uykularında da onlara en kaliteli öpücükleri veriyorum.

 

Sayılır mı?

Facebook Yorumları
Yorumlar
21
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  05 Aralık 2014 Cuma 13:28

  kaliteli zamandan kasıt çocuğunuzla bir oyun oynamanız ona bir masal anlatmanızdır. son paragrafta yazdığınız iki cümle yani. hemen savunmaya geçmeden önce kavramın ne olduğunu iyi anlamak gerekiyor diye düşünüyorum. bu bence çocuğunuzu verdiğiniz o çok kaliteli okuldan ona vereceğiniz parayı kazanmaya çalışmanızdan çok daha dğerli bir durum. çocuğunuzun önce size ihtiyacı var, geri kalan hersey iknci dereceden onun hayatını etkileyecektir.

  Cevapla
 •  
  05 Aralık 2014 Cuma 10:34

  bence sayılır,son paragrafta yazdıklarını yapmak biz çalışan annelerin tek tesellisi...şenay

  Cevapla
 •  
  05 Aralık 2014 Cuma 03:20

  beni bir tek sen anladın sende yanlış anladın :) kaliteli zaman gözgöze gelmek birbirine gülümsemek 15-20dk kaliteli iletişim kurmak diyor uzmanlar.

  Cevapla
 •  
  05 Aralık 2014 Cuma 02:34

  annelik ne kadar enteresan bir ruh halini birlikte getiriyor sürekli bir savunma hali, sürekli gizliden gizliye - ya da alenen - kendini suçlama, "daha iyisini yapabilir miy(d)im çocuğum için diye sorgulama ve akabinde kendini aklama. bu yazı bu gelgitlerin çok güzel bir örneği olmuş bence.

  Cevapla
 •  
  04 Aralık 2014 Perşembe 22:40

  ağzını öpeyim derler ya...

  Cevapla
 •  
  04 Aralık 2014 Perşembe 22:23

  “Kaliteli zaman gecirmek” ne yaptiginizla degil nasil yaptiginizla alakalidir. Ailece gecirdigimiz en kaliteli zamanlardan biri aksam yemegimizdir mesela. Yemek hazirlarken cocugunuzdan yardim istemek, banyo zamaninda tras kopuguyle banyo duvarina resim yapmak gibi basit degisikliklerle gecirdiginiz zamanin kalitesini arttirabilirsiniz, yeterki cocugunuzla birlikte olun ve ani yasayin.

  Cevapla
 •  
  04 Aralık 2014 Perşembe 20:50

  100% anlattiklariniza katiliyorum. ne yapilabilir onu da bilmiyorum

  Cevapla
 •  
  04 Aralık 2014 Perşembe 20:29

  ahal benden de o kadar.hangi kalite?...

  Cevapla
 •  
  04 Aralık 2014 Perşembe 17:44

  bence çocuğuna kitap okumak bile kaliteli zaman sonuçta onunla onun için birşeyler yapıyorsun

  Cevapla
 •  
  04 Aralık 2014 Perşembe 16:43

  kısmen sayılır

  Cevapla

 • Endometriozis nedir? Tedavisi nedir? Nasıl tehşis edilir?
  Endometriozis nedir? Tedavisi nedir? Nasıl...

  Süresi : 11:33 İzlenme : 1919

 • Yaşlı kadınlardan 30 yaşındakilere tavsiyeler
  Yaşlı kadınlardan 30 yaşındakilere tavsiyeler

  Süresi : 01:37 İzlenme : 5546

 • Dekoratif kutu kaplama
  Dekoratif kutu kaplama

  Süresi : 02:42 İzlenme : 1267

 • Yalan söylediğini nasıl anlarsınız?
  Yalan söylediğini nasıl anlarsınız?

  Süresi : 01:39 İzlenme : 6628

 • Nasıl para biriktirebilirim?
  Nasıl para biriktirebilirim?

  Süresi : 01:16 İzlenme : 927

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön