Emzirmenin ‘kutsallığı’

Emzirme, anne-bebek arasındaki en özel bağ, kutsal bir ilişki... Mi?

 

Her konuda olduğu gibi neresinden baktığınıza bağlı...

 

Emzirmek çok özel bir bağ, kuşkusuz... Kendi bedeninizde büyüyen bebeğinizi –suya bile ihtiyaç duymadan- yine bedeninizin ürettiği bir sıvıyla beslemek mucize gerçekten... Öte yandan, alışılagelmişin dışında olmakla beraber, bebeğine memesinden süt verme fikrini rahatsız edici bulan ve bunu kabullenemediği için bebeğine aylarca sağdığı sütünü veren annelerin bebekleriyle aralarında özel bir bağ yok mu?

 

Ya da ‘görev icabı’ bebeğini o istediği sürece emzirip, bir yandan da eski dantelli sutyenlerine kavuşmak isteyen kadınları, emziremediği için mama vermek zorunda kalan ve biberonu her dolduruşunda kendini suçlu hisseden anneleri ‘kutsallık’ skalasında nereye koymalıyız?

 

Peki ya çocuklarına evlat edinme yoluyla kavuşan anneler? Hiç emzirmeseler de bir yandan en ‘özel’ ilişkilerden biri değil mi onlarınki?

 

‘Kutsal’ çok tehlikeli bir kelime... Bir kavrama ‘kutsal’ dediğiniz zaman o erişilmez oluyor. ‘Olmazsa olmaz’ oluyor. Vazgeçilmez, yeri dolmaz oluyor.

 

Bir şeyi kutsallaştırdığımızda, o kutsallığın gereklerini yerine getirmek büyük bir sorumluluk haline geliyor.  O kutsal eylemden en ufak bir sapma ise yadırganıyor ve yargılanıyor. 

 

Ve ne ilginçtir ki bu ‘kutsal’ kavramı hep kadınlar üzerinden ilerliyor. Hiç erkek olmakla ilgili bir kavramın kutsallaştırıldığını gördünüz mü? Erkeklere atfedilen bir görevin ‘kutsal’ şeklinde tanımlandığına tanık oldunuz mu? ‘İşe gidip para kazanmak çok kutsal bir görev’ denildiğini duydunuz mu?

 

Baba olmanın bile kutsallıkla yan yana durduğuna ne sıklıkta rastlıyorsunuz? Anne olmanın kutsallığını ise küçük bir kızken bile bilirdik hepimiz. ‘Analar çekerdi yükü’, ‘kimsenin de bilesi yoktu’ üstelik...

 

Emzirmek anneliğin bileşenlerinden biri. Sadece biri... Emzir(e)mediği için daha az anne olmuyor hiçbir kadın. Tıpkı doğurmadığı çocuğa annelik yapan bir kadının daha az anne olmadığı gibi... 

 

1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası kutlu olsun.  Emziren annelerin sütü bol, emzir(e)meyen annelerin morali yüksek olsun.

 

Güç tüm annelerle olsun.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön