Kadın bir dönemi kapattığında...

Erkek hep kadının konuşup konuşup susacağını, küsüp küsüp barışacağını, suçlayıp veya suçüstü yapıp affedeceğini, gidip gidip döneceğini düşünür.

 

“Böyle giderse bir arada olamayız.”

“Bu şekilde devam edersen ilişkimiz biter.”

Ben bu evliliği bu şartlar altında devam ettiremem.”

 

Sahiden de kadının ağzından böyle laflar çok çıkar. Sahiden de kadın dediklerini dememiş, unutmuş gibi yapar. Düzelmesini bekler. Hatta bazen fazla bekler, yıllarca. Bazen evlenebilmek için, bazen evliliğini korumak için. Erkek de bakar, içinden der ki: Bir yere gidemez bu. Düzelmek, düzeltmek için hiçbir şey yapmaz. Ama öngöremediği şudur. Kadın bitirmeye karar verdiğinde bitirir. Söylenecek her şeyi söylediği için artık konuşmaz. Erkeği de dinlemek istemez. Çünkü “tamam düzelecek gör bak” dediği hiçbir şey için kılını kıpırdatmamıştır.

 

Kadını yıllarca dinlemeyen erkek, o gerçekten gidince kalakalır. Gittiğine, bittiğine, onsuz, yalnız kaldığına inanamaz. Dönsün diye ısrar eder, yalvarır, son aşamada taciz eder. İnanamadığı ayrılığı reddetme halidir bu.

 

Ne mi yapar ayrılığı kabul etmeyen erkek?

 

Arar, mesaj yazar, görüşmek ister.

 

“Özledim” der.

“Seni görmem lazım.”

Aklına hiç mi gelmiyor eski günlerimiz.”

 

Gelmez mi? Ama kadın zaten o günlerden kaçtığı için sessizdedir. Muhatap olmadığından, dikkate almadığından, ceza verdiğinden değil. Artık huzursuz, mutsuz döneme onu bağlayan hiçbir şeyle temas etmek istememektedir. Huzursuzluğun, mutsuzluğun kaynağı kişiyle artık konuşacak, paylaşacak bir şeyi kalmamıştır.

 

Kadın bir dönemi kapattığında, o dönemi gerçekten kapatır. Geri dönmez.

 

Erkek, sevdiği kadın hep orada yanında, yatağında kalsın istiyorsa, onu dinlemeli. Bir köşeye çekilip onun dediklerini kendi kendine düşünmeli.

 

“Nasıl giderse bir arada olamayız?”

Ne şekilde devam edersem ilişkimiz biter?”

“Hangi şartlar altında evliliğimizi devam ettiremez?”

 

Bu gidiş, şartlar ne? Erkek, kadın bunları söylemeye başladığında onu dinlemeli. Çünkü kadın ayrılırım, giderim sözlerini ufak tefek, önemsiz şeyler için telaffuz etmez. Erkek ya aldatıyordur, ya içiyordur, ya çalışmıyordur, ya aşırı kıskançtır, ya kadını eziyordur. Ya da bunlara benzer, bir ilişkiyi temelden sarsan bir şey yapıyordur.

 

Erkek, kadın ayrılıktan bahsetmeye başladığında onun ne dediğini fark etmeli, kendi hanesinde bir sorun olduğunu kabul etmeli. İnsan ancak kabul ettiği şeyi değiştirebilir.

 

Eğer fark etmek, kabul etmek yerine kulak arkası ederse ayrılık kaçınılmazdır. Her kadının sabrının bir sınırı vardır. Kadın konuşur konuşur, küser küser, suçlar suçlar ve sonra bir gün gider. Bir daha da dönmez.

Facebook Yorumları
Yorumlar
6
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  05 Ekim 2017 Perşembe 18:22

  Tıpkısının aynisini yaşadım ve şu an ayrıyız o bile inanamiyo bensizlik ölümmüş sen başka kadınlarla gezerken ben ölmemiş sem sende ölmezsin dedim ve gittim hemde öyle böyle gitmek değildi benimki ona da ALLAH layığını versin.

  Cevapla
 •  
  28 Eylül 2017 Perşembe 16:11

  senin yaptıklarını artık önemsemiyorum, beni etkilemiyor dediğimde bitmişti...

  Cevapla
 •  
  07 Eylül 2017 Perşembe 22:08

  Artık onun icin üzülmediğini far eder.İse gidip gelirken öncden niye böyle oluyor derken bir bakar ki aman ne hali varsa görsün nefret bile edemiyorsa bitmistir.Yazını cok beğendim duygularıma tercüman olmussunuz

  Cevapla
 •  
  04 Eylül 2017 Pazartesi 01:32

  Aynen oyle yapar cevap bile vermez

  Cevapla
 •  
  03 Eylül 2017 Pazar 10:44

  Harikasiniz

  Cevapla
 •  
  03 Eylül 2017 Pazar 00:30

  Okcu18@hotmail.com

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön