Yemek yapamayan kadın

“Ay ben hiç yemek yapamam”, “Ama ben yemek yapmayı bilmiyorum kiii...” diyen kadın, etrafına bir mesaj verir. Biraz şımarıklıkla, biraz gururla, kendini sevimli bularak söylediği benzer sözlerin altında şunlar yatar. “Ben bir erkeğe bir tabak yemekten çok daha fazlasını sunabilirim.” “Onun için bir sofradan daha fazlasını hazırlayabilirim.” “Ona unutamayacağı tatlar sunmam için yemek yapmam gerekmiyor.”

 

Kendine memnuniyetle şu etiketi yapıştırır: “Ben bir arzu nesnesiyim.” “Benimle sadece sevişilir.” Bu durumdan memnundur. “Öyle iyi sevişirim ki, daha ötesini bir erkek benden zaten talep etmez.”

 

Erkeğin kalbine giden yolun midesinden geçtiğini kim söylemiş bilmiyorum, ama yemek yapmanın erkekle ilgisi olmadığını biliyorum. Bu lafa sinir olduğum için, annemi hep mutfakta yemek yaparken, sofra kurarken veya toplarken hatırladığım için, bir kadının iyi yemek yapmasının iyi ev kadınlığının kanıtı olduğunu fazla duyduğum için olsa gerek, uzun yıllar yemek yapmayı reddettim.

 

Sebzeleri küçük parçalara ayırdığımda otuzumu geçmiştim. Hadise bu kadar basitmiş meğer. O parçaları hoş kokulu zeytinyağıyla buluşturup gerisini içinden nasıl geliyorsa öyle yapıyormuşsun. Sen isteyerek, severek yaptığında neye benzerse benzesin, yaptığın, dünyanın en güzel yemeği oluyormuş.

 

Yemek yapmak, hayattan zevk almak demek, eğer kendine bunun için izin verirsen. Tenini, ruhunu, günlerini paylaştığın biriyle birlikte mutfağa girmek, bir kabın içinde, içinden gelen malzemeleri buluşturmak, onlar dönüşürken etrafa yayılan kokuyu duymak, sonra ruh haline göre dönüştürdüklerini tatmak muhteşem bir duygu.

 

Hayatta hiçbir şey, tek başına bir şey ifade etmiyor. Yemekle ten teması da öyle. İkisi arasında yakın bir ilişki var. Sevdiğin tatlar, o tatları ne kadar sürede ve nasıl tükettiğin, nasıl ten teması kurduğun hakkında fikir veriyor. Aslında bu kadar çıplağız. Sıradan alışkanlıklarımız, en mahrem anlarımıza ayna tutuyor.

 

Yemek yapmak ise bir teni keşfetme süreci hakkında fikir veriyor. Nasıl yemek yapıyorsan bir teni de öyle keşfediyorsun ve öyle keşfedilmek istiyorsun.

 

Aslında hayat karmaşık değil. Sadece bazen basit düşünmek gerekiyor.

 

Bir kadın için yemek yapmak kötü bir şey değil, zor da değil. “Ben hiç yemek yapamam” sözü ise gururla söylendiğinde ne sevimli oluyor ne de kışkırtıcı. İsteyerek yaptığın yemeğin, bir teni isteyerek keşfetmekten farkı yok.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  30 Ocak 2017 Pazartesi 15:41

  Facebook yada instegram da yokmu acaba yazıları

  Cevapla
 •  
  27 Aralık 2016 Salı 23:21

  Ben gayet de güzel yemek yapabiliyorum ama yemek yapmaktan hoşlanmam. 2 saat ugrasip 10 dakikada yeniyor. Bir de toplamasi temizlemesi falan var, aslinda gozumde buyuyen kısmı bu.Eşim gayet güzel yemek yapıyor çalışan bir kadın olarak hayatı paylasmak onemli esle. Niye cift mesai yapayim ki?

  Cevapla
 •  
  03 Ekim 2016 Pazartesi 16:43

  kesinlikle !...

  Cevapla
 •  
  26 Eylül 2016 Pazartesi 06:07

  Yine harika bir koniya deginmissiniz sevgiler

  Cevapla

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar
  Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar

  Süresi : 37:35 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön