Hastalığı olan çocuklar…

Çocuklarımız bazı hastalıklar ile dünyaya gelmiş olabiliyorlar, ya da sonradan diyabet, astım, lösemi gibi hastalıklarla karşılaşabiliyorlar.

 

Birinci adımımız, dürüstçe hastalığı onlarla paylaşmak, saklamamaya çalışmamak olmalı. Konuyu yaşına uygun biçimde, sade ve net bir dille, çözümlerini de birlikte sunarak aktarmalıyız.

 

Bilgilenmesi onun kaygılarını azaltacaktır. Böyle süreçlerde belirsizlik duygusu yaratmamak çok önemlidir.

 

Öncelikle koruyucu tutumun, çocuğunuz üzerinde olumsuz etkisi olacağını söyleyebilirim. Siz onu korumaya çalıştıkça, o da “korunmaya muhtaç” biri gibi davranmaya devam edecektir.

 

Sonrasında, bu konuda yalnız olmadığını, pek çok insanın da çeşitli ve onunkine benzer hastalıkları taşıdığını anlatmalıyız.

 

Hastalığın durumuna göre, bunu yaşayan diğer çocuklar ile çeşitli paylaşımlarda bulunmasını sağlayabilirsiniz.

 

Çocuğunuzun hastalığı hakkındaki düşüncelerini ve toplumdaki uyumu ile ilgili yaşadığı tüm kaygıları, sözünü kesmeden dinlemelisiniz.

 

Bu endişeleri nasıl çözümleyebileceği konusunda, kendisinin çözüm önerisi getirebilmesi için yardımcı olun, ancak onun adına siz çözmeyin.

 

Hastalıkların iyileşmesinde, düşünce yapısının çok önemli olduğunu, pek çok hastalığın iyi bir psikoloji ile çözümlenebileceğini ve her insanın aslında, kendisinin iyileşmesi için, gerekli içsel güce kendi içinde sahip olduğunu anlatabilirsiniz.

 

Tüm bunların işe yarayabilmesi için, öncelikle sizin durumu kabullenmeniz, endişelerinizi bir tarafa koyup, gerçekçi bakış açısı edinebilmeniz en önemlisidir.

 

Çoğu ebeveyn “neden benim çocuğum?” sorusunun içinde boğularak, yaşadıkları derin üzüntüyü ve endişeyi, çocuklarına istemeden de olsa aktararak, çocuğun zarar görmesine neden olmaktadır.

 

Çocuk siz ona belli etmediğinizi düşünseniz bile, sizin duygularınızı hissedecektir.

 

Ebeveyni endişe içinde olan bir çocuk kendisini asla güvende hissedemez.

 

Burada kastettiğim şey, duygularınızı ondan saklamanız değildir.

 

Bilakis, üzüntülerinizi dürüstçe zaman zaman paylaşabilirsiniz. Ama hayatın dramdan ibaret olmadığını, anın içinde pek çok mutluluğun da olduğunu hissederek ve çocuğunuza hissettirerek, onun kendi yolunu bulmasını ve kendisini olduğu gibi kabul etmesini sağlayabilirsiniz.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön