Sokak Sanatı... (Banksy ve Shepard)

Sanatın sokakta  olması kadar güzel  başka bir şey olabilir mi ?

 

Tuval yerine şehrin duvarlarını, sokaklarını bazen tren vagonlarını veya metro istasyonlarını kullanıyor sokak sanatçıları.

Gören gözler için de yapan sanatçı için de heyecan veren bir sanat. Onlar yeni neslin ''Çiçek çocukları.'' İsyanlarını rengarenk bir şekilde tuvale ihtiyaç duymadan şehrin dört bir yanındaki duvarlarda gösteriyorlar.

Kimi zaman içinde yaşadıkları sisteme karşı mesaj veriyor, kimi zaman da evrensel olaylara karşı politik görüş içeren veya politik duruşlarını vurgulayan eserler yapıyorlar. Ve tüm bu eserleri köşe bucak saklanarak, gerçek kimliklerini gizleyerek yapıyorlar. Yani sizin anlayacağınız ''Sokak Sanatı'' diğer adı ile ''Graffiti'' adrenalini oldukça yüksek bir sanat dalı.

Düşünsenize, hava kararınca çalışacaksınız ve aynı zamanda yakalanmamak için hızlı karar verip hızlı koşacaksınız. Zor çok zor...

Amerika'da müze gezmekten sıkıldığım bir anda Boston'da yaşayan Meksikalı arkadaşımın elime tutuşturduğu ''Boston Sokak Sanatı Haritası'' (Boston Street Art Map) ile tanıştım Boston sokaklarındaki eserler ile... Artık sokakları gezmeye doyamıyorum, en sıkıcı binaların arasında yürürken aniden karşıma çıkan bir duvar resmi beni benden alıp götürüyor. Hele bir de bunlar Banksy yada Shepard Fairey  eserleri ise... Bazen o sokaklardan tekrar tekrar geçmek istiyorum.

 

Graffiti veya Street Art, çok şükür ülkemizde de son zamanlarda ilgi görmeye başladı. İstanbul sokaklarında, duvarlarında az da olsa karşılaşabiliyoruz.

 

Umudum o ki, bir gün, belediye çalışanları da polisler de, sokak resimlerinin  bir sanat eseri  olduğunu anlar  ve bunları yapan kişilerin de sanatçı olduğunu kabul ederler.

 

Unutmayalım ki İbn-i Sina'nın da dediği  gibi '' Sanat takdir edilmediği yerden göçüp gider.''

Sanat dolu günler diliyorum...

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 452

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 769

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2327

 • Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?
  Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?

  Süresi : 00:55 İzlenme : 1663

 • Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?
  Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?

  Süresi : 01:37 İzlenme : 3307

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön