Özgürlük, adalet ve huzur: Lübeck

Hamburg’a 1 saat uzaklıkta Kuzey Almanya’nın Ostsee kıyılarındaki Lübeck, geçmişin izlerini kusursuzca taşıyor. Parke taşlı sokaklarından otomobilleri çıkardığınızda kendinizi Ortaçağ’da hissedebilirsiniz.

 • Adını duyup hatta birkaç kez otobanda kıyısından geçip gittiğim şehirlerden biri Lübeck. Hamburg’a yaklaşık 1 saat uzaklıkta Kuzey Almanya’nın Ostsee (Doğu Denizi) kıyılarında Trave Nehri’ne ev sahipliği yapan bir şehir. Beni Lübeck’te şaşırtansa geçmişin izlerini taşımaktaki kusursuzluğu. Öyle ki parke taşlı sokakların içinden otomobilleri hatta bisikletleri çıkardığınızda Ortaçağ şehrinde kendinizi bir başınıza kolaylıkla geçmişte hissedebilirsiniz. Bu yanıyla dev bir film platosu gibi. Bir farkla, o sokak ve binalarda hâlâ normal bir hayat sürüyor.  

 • Almanya üçüncü büyük kilisesi Marien Kirsche ve çevresinden biraz uzaklaşıp kendinizi ara sokaklara attığınızda irili ufaklı restoranlar, şaraphaneler, mağazalarda pek çok sürprizle karşılaşacaksınız. Eğer daha önce Hamburg’a gittiyseniz yeniden gidince bir Lübeck kaçamağı yapmanızı tavsiye ederim. Bir gece kalmanız şahane olur ancak günübirlik bir Lübeck bile pek çok şey vaat ediyor. Hollanda, Almanya ve Gdansk hatta Riga’ya kadar benzer bir mimari tarzın izlerini sürüyorsunuz Lübeck’te.

 • Lübeck Kukla Tiyatrosu

  Theater Figuren Museum, Fritz Fey adlı bir adamın tutkusunun sonucu. Kuklacı bir aileden gelen Fritz Fey, bu tutkunun peşinde dünyanın dört bir yanını gezmiş kukla ve kukla tiyatrosuna dair ne varsa toplayarak dünyanın en ünlü müzesini açmış. Doğal olarak Hacivat ve Karagöz de var. Öyle ki Kukla Tiyatrosu Lübeck’te Marian Kilisesi ve Holsten Kapısı kadar ilgi çekiyor. Lübeck’te arabayı park edip kendimi ara sokağa attığımda kendimi yüzlerce kuklanın içinde buluverdim. Müze, 5 eski evin birleştirilmesiyle oluşmuş. Kostüm, müzik aletlerinin de satıldığı müzede kukla gösterileri de ilgi çekiyor.  

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

 • 5 dakikada badem sütü yapımı!
  5 dakikada badem sütü yapımı!

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2556

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön