Cilt, güneşten nasıl korunur?

Dermatolog Ömür Tekeli güneşin sivilcelere etkisini ve nasıl korunması gerektiğini anlattı.

Güneş bazı ciltler için daha yakıcı!

Bazıları için sivilce kâbusu, ergenlik döneminde alında beliren ilk kırmızı lekeyle başlar ve 30’lu yaşlara kadar sürer. Bazılarıysa şanslıdır, ergenlikle birlikte sivilcelerine veda eder. Araştırmalara göre 13 ile 30 yaş aralığındaki gençlerin yüzde 85’inde görülebilen bir cilt rahatsızlığı sivilce. Yani uzmanların ifadesiyle akne. 25 yaş üzeri hastalarda görülme sıklığıysa yüzde 40-55 civarında. 2011 sayımına göre nüfusumuzun yarısının 29.7 yaşından küçük olduğunu düşünürsek, 30milyondan fazla insanda görülen bir rahatsızlıktan bahsediyoruz. Yazın artış görülen sivilce probleminiMOnep Klinikleri’nden Dermatolog Dr. Ömür Tekeli ile konuştuk.

 

Sivilce kader midir? Zira kesin bir tedaviye ulaşmak zor görünüyor.

Kadınların âdet dönemleri, güneş, terleme, stres, beslenme gibi yapısal sebeplerle genetik etkenleri göz önüne alırsak akne oluşumunun engellenemez olduğunu görürüz. Ancak henüz gelişmeden yatıştıracak ürünlerin yanı sıra oluşan aknelerin iz bırakmadan hızlıca iyileşmesini sağlayacak uygulamalarla, bu süreç çok daha hızlı ve hasarsız atlatılabilir.

 

Sivilceli ciltlerde güneş koruması gerekir mi?

Tüm ciltlerin güneşten korunması gerekir. Akne oluşumuna meyilli ve akneli ciltler için yağsız formüllü koruyucular tercih edilmeli.

 

Güneş sivilcelere iyi gelir derler ama?

Akneli ciltlerde UV ışınlarının ilk tepkisi aknelerin kısmen azalması yönünde olabilir. Bu da UV ışınlarının akne bakterisi üzerinde yıkıcı etkisi olduğunu düşündürüyor. Ancak bunu fayda olarak değerlendirmek yanlış olur, çünkü UV ışınlarına bağlı oluşan ani hücre artışı ve nem kaybı, aşırı keratizasyonu da beraberinde getirir. Ayrıca güneş altında oluşan ısı artışı, aşırı yağ üretimini tetikler, terlemeyi doğal olarak da bakteriyel bir ortamı beraberinde getirmiş olur. Bunlar da hemen olmasa bile süreç içinde akne oluşumuna yol açar.

 

Sivilceler güneşle birlikte lekeye dönüşür mü?

Aktif ya da geçmekte olan aknelerin iyileşme sürecinde deri, UV ışınlara karşı kendini korumak için melanosit üretimini artırarak akne lekelerine sebep olur. Bu durum akne tedavisiyle beraber yeni bir problemi de beraberinde getirir. Bu sebepten akneli ciltler, mutlaka iyi düzeyde güneşten korunmalı.

 

Akne izleri nasıl tedavi edilebilir?

Akne izleri için kullanılan orijinal Dermaroller tedavisi, son yıllarda dermatoloji metotlarına eklenen en etkin uygulamalardan biridir. Genel çalışma mekanizması; cildin uyarımı, buna bağlı gelişen hücresel ve hücre dışı gelişim olarak özetle ne bilir. Akne izlerinin oluştuğu alan da cilt hücre ve materyalinde bir azalma söz konusudur. Dermaroller uygulaması ile oluşan cilt dokusu artışı akne izlerinin görünümünü tamamen ya da kısmen azaltır.

 

Röportaj: Aysun Öz

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön