Tarihin düşündüğümüz gibi olmadığını ispatlayan 7 tarihi görsel

Ya bize öğrettikleri tarih, gerçekten yaşananlara yakın bile değilse? Elbette ki zaman, tarihi çarpıtabilir; ama bazıları yüzlerce yıldır sürdürülen kocaman yalanlara bağlı kalmaya gerek yok, değil mi?

 • 1. İsa, uzun bukleli beyaz bir adam değildi

  Binlerde yıldır batı kültürünün din tercihi olan Hıristiyanlığın en önemli figürü İsa, uzun, kum rengi saçları ile beyaz bir adam olarak tasvir edilir. Ancak elbette ki İsa’nın Orta Doğu kökenli olduğunu biliyoruz. Dahası alimler, İsa’nın sıradan bir insan olduğuna, zamanının sıradan bir adamı gibi göründüğüne inanıyorlar. Aşağıdaki resim, bir sanatçının yorumu; ama İsa’nın sağdakinden çok soldaki adam gibi görünüyor olma ihtimali çok daha yüksek.

 • 2. Gize piramidi aslında beyaz renkteydi

  Bu yapıların orijinal dış cephesi, aslında işçiler tarafından alet izlerinin çıkması için yorucu tesviye işlemlerinden geçen kireçtaşından yapılmıştı. Şu an gördüğümüz kumlu tuğlalar, yalnızca temel yapı. Orijinal dökme taşlar, piramitlerin kilometrelerce öteden parıl parıl parlamalarını sağlamış olmalılar. Birkaç orijinal taş, hala piramitlerde mevcut.

 • 3. Özgürlük Heykeli, Rodos Heykeli model alınarak yapılmıştı

  Özgürlük Heykeli’nin tarihi, tipik varsayımdan – Amerikan özgürlüğü simgesi – daha fazlasıdır. Heykelin Fransa tarafından Amerikan özgürlüğünü kutlama amacı ile hediye edildiği doğru olsa da heykelin aslında Rodos Heykeli’ne benzemesi amaçlanmıştır. İki anıtın boyutları da hemen hemen aynıdır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön