Türkan Şoray'ın en iyi 10 filmi

Mehmet Açar, Türkan Şoray'ın en iyi 10 filmini yazdı.

 • Acı Hayat (1962)

  Yönetmen: Metin Erksan

  Genç Erksan’ın Yeşilçam melodramlarına gerçekçi ve sosyolojik bir bakış getirme denemesi... Dönemin değişen İstanbul’unu, yeni apartmanları ve gecekondularıyla etkili bir mekân olarak kullanan Erksan, kaynakçı Mehmet (Ayhan Işık), manikürcü Nermin ve zengin çocuğu Ender (Ekrem Bora) arasında geçen aşk üçgenini sınıfsal farklılıklara vurgu yaparak anlatıyor. Türkan Şoray manikürcü Nermin karakterindeki başarılı performansıyla Antalya’da en iyi kadın oyuncu seçilmişti.

 • Vesikalı Yarim (1968)

  Yönetmen: Lütfi Ö. Akad

  Türk sinema tarihinin en güzel aşk filmlerinden biri. Safa Önal’ın Sait Faik’in bir öyküsünden uyarladığı senaryoda Türkan Şoray konsomatris Sabiha’yı canlandırıyor. Sabiha’ya pavyonda âşık olan manav Halil’de ise İzzet Günay’ı seyrediyoruz. Sabiha’nın Halil’in duygularına karşılık vermesiyle gelişen olaylar gerçekçi, buruk ve hüzünlü bir melodrama dönüşüyor. Akad’ın özenli anlatımı ve görüntüleriyle gerçek bir Yeşilçam klasiği.

 • Dönüş (1972)

  Yönetmen: Türkan Şoray

  Almanya’ya çalışmaya giden kocası (Kadir İnanır) tarafından köyde çocuğuyla yalnız başına bırakılan Gülcan’ın dramı... Şoray, Safa Önal’ın senaryosundan çektiği filmde dönemin koşullarına göre başarılı bir yönetmenlik sergiliyor; meselelere kadının cephesinden bakıyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön