Okul filmlerinin en iyileri

Eğitim yılının başlaması vesilesiyle bu hafta okul filmlerini gözden geçirdik. Öğrencilerin okula ısındığı ilk günler olduğunu aklımızdan çıkarmadan daha çok öğrenci olmanın keyfini vurgulayan, eğitimin anlamına odaklanan filmleri seçtik.

 • Hababam Sınıfı 1974

  Yön: Ertem Eğilmez

  Rıfat Ilgaz’ın eserinden Umur Bugay tarafından sinemaya uyarlanan bu ilk “Hababam Sınıfı” geçtiğimiz haftalarda, halk oylaması sonucu Türk sinemasının en iyi ikinci filmi unvanını kazandı. Eğlenceli lise yıllarımızı hatırlatıp bizi güldüren film ana fikriyle de gönlümüzün kazanmasını biliyor. Münir Özkul’un canlandırdığı Mahmut Hoca, sadece Hababam’ı değil hepimizi okul ve eğitimin anlamı üzerine düşündürüyor.

   

 • Şöhret 1980

  Fame

  Yön: Alan Parker

   Christopher Gore’un senaryosu, New York’ta bir performans sanatları okulundaki bir grup öğrenciyi giriş sınavlarından mezuniyetlerine kadar takip ediyor ve belirli bir öykü üzerine odaklanmadan daha çok eğitim sürecinin ve okulun anlamı üzerine düşündürüyor. Sonuç olarak okul, öğrenciler için başka bir dünyaya açılan bir kapı. İlk gün herkes birbirine yabancı, son gün ise arkadaş. Dinamik bir gençlik filmi...

   

 • Ölü Ozanlar Derneği 1989

  Dead Poets Society

  Yön: Peter Weir

  Geçtiğimiz haftalarda Robin Williams’ın en iyi filmleri listesinde yer verdiğimiz “Ölü Ozanlar Derneği” olmadan bir en iyi okul filmleri listesi hazırlamak mümkün mü? Katı kurallarla yönetilen ve eğitimin gerçek anlamının neredeyse unutulduğu bir okula edebiyatın özgürleştirici ruhunu getiren bir öğretmenin hikâyesi bu... Kuşkusuz John Keating gibi öğretmenler için hayat kolay değil ama onlar öğrencilerinin kalbinde ölümsüzler.

   

   

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön