“Çanakkale 1915” filmi yarın vizyonda, eleştirmenler ortada!

Turgut Özakman’ın eserinden sinemaya uyarlanan, Yeşim Sezgin’in yönettiği “Çanakkale 1915”in basın gösterisi dün yapıldı. Eleştirmenler yarın 400 kopyayla tüm Türkiye’de gösterime girecek filmi çok beğenmeseler de özellikle savaş sahnelerini ve prodüksiyon kalitesini takdir ettiler.

“Çanakkale 1915” filmi yarın vizyonda, eleştirmenler ortada!

 

FİDA Film ve Örümcek Yapım’ın, Tivibu katkılarıyla beyazperdede seyirci ile buluşturduğu “Çanakkale 1915”in basın gösterisi dün 14.00’te İstanbul Nişantaşı City’s AVM City Life sinemalarında gerçekleşti.

 

Turgut Özakman’ın eserinden sinemaya uyarlanan Türk ulusunun diriliş hikâyesi “Çanakkale 1915” yarın yaklaşık 400 kopya ile tüm Türkiye’de sinemalarda seyirciyle buluşacak. Yönetmenliğini Yeşim Sezgin’in üstlendiği filmin kalabalık oyuncu kadrosunda başlıca rolleri İlker Kızmaz, Barış Çakmak, Celil Nalçakan gibi oyuncular paylaşıyor. Filmin görsel efektleri “Fetih 1453” filminin de efektlerini yapmış EPICS – Serkan Zelzele tarafından hazırlandı. Savaşın yapıldığı ve savaş sürecindeki kritik kararların alındığı gerçek mekânlarda geçen filmde Çanakkale’de Türk askerinin gösterdiği direnç bir kahramanlık destanı olarak anlatılıyor. Deniz ve kara savaşı sahnelerinde dijital özel efektler öne çıkarken, ezanlı, ilahili, türkülü,mehter marşlı bölümler de dikkat çekiyor.

 

Savaş sahneleri beğenildi!

Atilla Dorsay:

"Hamasi dökü-drama"

“Film bence bir tür hamasi dökü-drama. Ama kendi türü içinde hiç fena değil. Türk ulusu için büyük önem taşıyan Çanakkale olayını iyi resimlenmiş bir rapor halinde izliyoruz. Bu da az şey değil.”

 

Mehmet Açar

"Direniş ruhunu seyirciye hissettiriyor"

“Tarihi gerçekleri dram halinde sunan ve hikâye anlatmaya odaklanmayan dökü-drama dediğimiz türe yakın bir iş çıkmış. Film Çanakkale’deki direniş ruhunu seyirciye hissettirmeyi hedefliyor ve bunu başarıyor. Ama filmin sinemasal sorunları var. Dramatik ve diyaloglu sahneler seyirciyi kavramaktan uzak. Ama savaş sahnelerini ben başarılı, hatta yer yer etkileyici buldum.”

 

Kerem Akça

“Çabası ve cesaretiyle takdire değer bir film”

“Çanakkale 1915, Fetih 1453 gibi bir vizyon ortaya koymasa da popüler sinemamızın geldiği noktada çabasıyla ve cesaretiyle takdire değer, geniş ebatlı bir savaş filmi sunabiliyor. Özellikle çatışma ve savaş sahneleri; kurgu,müzik ve görüntü yönetimi birlikteliğiyle sağladığı uyum açısından vaat ettiğini veriyor. Ancak belirgin oyunculuk ve senaryo zafiyetleri de, Çanakkale Savaşı’ndaki ‘diriliş’ hikâyesinde beklenebilecek dini vemilliyetçi göndermeleri zaman zaman göze batar hale getirmiş.”

 

Uğur Vardan

"Asıl meselesi zayıf"

“Çanakkale meselesinde Peter Weir’in ‘Gelibolu’sundan sonra söylenecek pek söz kalmadığı kanaatindeyim. ‘Gelibolu’ hemsöz konusu savaşa, hemdemeselenin emperyalist yanına son derece doğru yerlerden bakıyordu. ‘Çanakkale 1915’ ise bana prodüksiyon, kostüm tasarımı vs. gibi yan meselelerde son derece başarılı ama asıl mesele açısından da son derece zayıf geldi. Filmde genel olarak Turgut Özakman’ın ‘Resimli Osmanlı Tarihi’nden mülhem, ‘Görüntülü Çanakkale Savaşı’ gibi olmuş. Fondaki türkü, ilahi ve mehter marşı gibi unsurlarla da günümüz siyasi ortamına selam sarkıtılmış sanki.”

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön